Rosja dealer

Rosyjscy dealerzy samochodów narzekają na wysokie ceny

Dwa tygodnie temu, kiedy rozpoczęto ukraińską operację specjalną i zaczęto aktywnie nakładać sankcje na Rosję, chińscy producenci samochodów stanęli przed szeregiem problemów logistycznych i ekonomicznych.

 

Niektóre firmy usunęły nawet cenniki ze swoich oficjalnych stron internetowych – piszą: skontaktuj się ze swoim dealerem. Ale w rzeczywistości wygląda to tak, że ceny, na samochody, w Rosji poszybowały mocno w górę, nawet o 40-50%.
Gazeta Kommersant, podaje że w sytuacji, gdy rubel będzie dalej spadał podwyżki cen dojdą do poziomu absurdalnego. Samochody chińskiego producenta Haval już podrożały. Na przykład w zeszłym tygodniu ich cena wzrosła średnio o 20%. Ponadto ceny w Ufie wzrosły o 50-60%, w Woroneżu o 50%, na Krymie o 40%. A w Saratowie dealerzy samochodowi zawiesili sprzedaż modelu Khaveils - czekają na zaktualizowane ceny od producenta. Dealerzy nie podają żadnych prognoz, ale zwracają uwagę, że ceny są poprawiane niemal codziennie.
Prawdopodobnie równie poważna podwyżka cen czeka inne marki. Taki sam los spotyka pojazdy Geely (bardzo lubiane przez Rosjan), ceny również codziennie są inne. Nawiasem mówiąc, Geely tymczasowo zatrzymuje swoją białoruską fabrykę w BelGee: firma postanowiła wprowadzić przymusowe wakacje od 16 marca do 1 kwietnia. Winą jest brak komponentów spowodowany naruszeniem łańcuchów dostaw.

Ale to nie wszystko. Kłopoty na rosyjskim rynku samochodowym związane z sankcjami zmuszają dealerów samochodowych do prób raczej niestandardowych. Jak prowadzić działalność w obecnych warunkach? Portal Avtovzglyad donosi o dziwacznym antykryzysowym know-how. W czasie, gdy rosyjskie fabryki samochodów wstrzymują produkcję z powodu braku części kupowanych za granicą. Import samochodów jest zamrożony, pozostaje jedno - handel używanymi samochodami.

Jeden z marketingowych geniuszy wpadł na taki pomysł: jeśli nie ma dostaw nowych samochodów z zagranicy oraz z fabryk samochodów do dealerów samochodowych, to musisz je zorganizować samodzielnie! Tutaj kupię auto taniej, tam sprzedałem po wyższej cenie. Mniej więcej od początku marca 2022 roku właściciele samochodów, którzy kupili swoje samochody jesienią i zimą ubiegłego roku, zaczęli otrzymywać wiadomości SMS (od tych samych salonów, które wcześniej sprzedały im samochody). Tekst jest standardowy: "Kupimy Twój samochód za wysoką cenę". Najwyraźniej obecnie kalkuluje się, że np. właściciel samochodu, który stracił pracę po nałożeniu zachodnich sankcji na Rosję, nie będzie w stanie spłacić kredytu samochodowego i poważnie myśli o sprzedaży, aby spłacić dług.

 

Przeczytaj też:
Obowiązkowe systemy bezpieczeństwa w ciężarówkach od 2024 roku Od przyszłego roku wchodzą nowe przepisy zaostrzające wymagania dotyczące funkcji poprawy bezpieczeństwa.
ARC Europe Polska z nową flotą pojazdów serwisowych Dobrze zorganizowana i profesjonalna pomoc w przypadku awarii samochodu jest dzisiaj usługą niezwykle pożądaną przez klientów.
RIO i Webfleet wspólnie dla ciężarówek MAN, Scania i dostawczych Volkswagenów Bridgestone Mobility Solutions, jednostka biznesowa Bridgestone, ogłosiła partnerstwo z RIO, dostawcą usług cyfrowych, będącym częścią TRATON SE i siostrą marek pojazdów użytkowych MAN, Scania i Volkswagen Truck & Bus.
Stellantis uruchomi III zmianę w fabryce samochodów dostawczych w Gliwicach Zakład produkuje modele Peugeot Boxer, Citroën Jumper i Opel/Vauxhall Movano w wersji furgon, a także bazy pod zabudowy kamperów.
PETRONAS otworzył pierwszy flagowy warsztat w Polsce W czwartek 20 kwietnia firma uroczyście otworzyła pierwszy flagowy warsztat w kraju.
MTD Skuratowicz zdobywa prestiżową nagrodę za transport pow. 120 t  MTD Skuratowicz – firma zrzeszona w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Pracodawców Transportu Nienormatywnego (OSPTN) – wygrywa europejski konkurs ESTA Awards of Excellence 2023 za najbardziej spektakularny transport powyżej 120 t.
Direct Vision Standard - wymogi bezpieczeństwa dla pojazdów ciężarowych Czy polski przewoźnik ma szansę uzyskać zezwolenie bezpieczeństwa HGV?
Sześćdziesiąt lat fabryki Mercedes-Benz Trucks w Worth Fabryka ciężarówek Mercedes-Benz rozpoczyna swój jubileuszowy rok.
Nowe samochody ciężarowe i naczepy po pierwszym kwartale W marcu 2023r. zarejestrowano 3 559 nowych pojazdów użytkowych pow. 3,5 t, tj. więcej niż przed rokiem (+27,9%) i więcej niż w lutym br. (+ 27,8%).