RosjA

Ile w Polsce firm z rosyjskim kapitałem?

Polska nie jest ulubionym miejscem inwestycji dla rosyjskiego kapitału, jednak dawne powiązania oraz bliskie sąsiedztwo sprawiają, że mamy tu kilkaset firm z rosyjskimi koneksjami.

 

Kraj pochodzenia konkretnego artykułu możemy sprawdzić w bardzo prosty sposób: na jego kodzie kreskowym. Pierwsze trzy cyfry kodu są informacją na temat kraju pochodzenia produktu. W przypadku Federacji Rosyjskiej będzie to od 460 do 469, w przypadku Białorusi to kod 481. To jeśli chodzi o towary handlowe.
Z danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, na koniec stycznia br., wynika, że w Polsce działają 982 spółki, w których jednym z udziałowców jest rosyjska firma lub osoba fizyczna będąca Rosjaninem.
Najwięcej z nich, bo 71, zajmowało się transportem drogowym, 49 - zajmowało się sprzedażą hurtową, 48 produkcją oprogramowania, 31 branżą developerską, a 29 prowadziło lokale gastronomiczne. Przeszło połowa z nich jest zarejestrowana na Mazowszu, ponad 50 działało zaś w woj. małopolskim, dolnośląskim i pomorskim.

W obecnym czasie krytykujemy działalność podmiotów z rosyjskimi powiązaniami. Trwa bojkot rosyjskich produktów to zrozumiałe. Stosunkowo łatwo jest zrezygnować z zakupu markowych kosmetyków, czy wiadomego pochodzenia alkoholi. Co jednak z firmami, które działają i zatrudniają polski personel. Czy w obecnej sytuacji dodatkowo stać nas na wzrost bezrobocia?

Przeczytaj też:
Konfiskata aut pijanym kierowcom - najczęściej zadawane pytania W dniu 14 marca 2024 r. wchodzą w życie przepisy pozwalające na konfiskatę samochodów pijanym kierowcom. Co prawda nie ma jeszcze do nich przepisów wykonawczych, lecz jest to tylko kwestia najbliższych tygodni.
Wynagrodzenia dla kierowców muszą wzrosnąć w 2024 roku Zmiany w wynagrodzeniach kierowców zawodowych w 2024 – o tym warto wiedzieć.
Skuteczne zmniejszenie kary nałożonej przez Border Force W lutym ubiegłego roku, zostały wprowadzone zmiany w przepisach w zakresie przeciwdziałania wjazdowi nielegalnych imigrantów na teren Wielkiej Brytanii. Kary są znacznie bardziej dotkliwe, a przewoźnicy są częściej na nie narażeni.
Nowe przepisy dotyczące pojazdów nienormatywnych W dniu 17 lutego 2024r. wchodzą w życie nowe przepisy w sprawie pilotowania pojazdów nienormatywnych.
Zmiana naliczania opłat drogowych w Czechach Opłata za przejazd w Czechach dla pojazdów powyżej 3,5 t zostanie powiększona o składnik opłaty za wytwarzanie emisji CO2.
Zmiany przepisów w Wielkiej Brytanii. Kto musi posiadać certyfikaty? Wielka Brytania wprowadza nowe przepisy - przy imporcie niektórych produktów będzie obowiązek przedstawienia odpowiednich certyfikatów.
eToll - zmiana opłat za samochody ciężarowe na 2024 rok Zmiana wysokości stawek opłaty elektronicznej od 1 stycznia 2024 r.
Czy optymalizacja opłat drogowych jest mitem, czy faktem? Opłaty drogowe stopniowo stają się coraz bardziej znaczącym składnikiem kosztowym w transporcie towarowym.
Kilkukrotny wzrost kar za przewóz nielegalnych imigrantów Maksymalna kara dla firmy transportowej wynosi obecnie 20 tys. funtów za każdą przewiezioną niezgodnie z prawem osobę.