Transport Ukraina

Sytuacja na europejskim rynku kierowców ciężarówek ponownie się pogarsza

Liczba aktywnych kierowców ciężarówek w Niemczech ponownie spada. Przyczyną jest wojna w Ukrainie i fakt, że mężczyźni są powoływani do wojska. Według niemieckich statystyk firmy transportowe już wskazują na możliwe kłopoty z dostawami.

 

W wyniku wojny na Ukrainie mężczyźni w wieku wojskowym są w tym kraju rekrutowani i nie mogą już pracować jako kierowcy ciężarówek wyjeżdżając z kraju. Kogo urlop zastał w Ukrainie już tam pozostał. Do tego część kierowców wróciła do swojego kraju do rodzin.

W rezultacie floty transportowe Europy Wschodniej mają do dyspozycji znacznie mniej potencjalnych kierowców. W statystykach BAG ich udział to 17,5 proc., co według European Cargo Association Internationaler Freight Forwarders AG oznacza dobrą połowę wszystkich transportów realizowanych przez firmy zagraniczne w Niemczech. Nie jest tajemnicą, że obecnie przeważająca liczba kierowców zatrudnionych w Polsce pochodzi z Ukrainy. Wielu z tych kierowców ciężarówek nie jest już w stanie lub nie chce wykonywać swojego zawodu w obecnej sytuacji.

Klaus Meyer, przewodniczący Komisji Logistyki i Mobilności BVMW, ostrzegł: - Mówimy o około 100 000 ukraińskich kierowców, którzy obecnie przebywają w samej Polsce i którzy wkrótce mogą nie być już dostępni dla firm transportowych. Byłoby to równoznaczne z załamaniem się rynku i trudno byłoby to zrekompensować.

Według Federalnego Stowarzyszenia Transportu Towarowego, Logistyki i Utylizacji (BGL): - Obecnie w samych Niemczech brakuje od 60 000 do 80 000 zawodowych kierowców, z wyraźnym trendem wzrostowym. Otrzymujemy pierwsze raporty od firm transportowych, które informują swoich klientów o możliwych pojedynczych niepowodzeniach lub opóźnieniach w dostawach.

Wszyscy pozostali kierowcy z Europy Wschodniej, czyli: Polacy, Bułgarzy, Rumuni, Czesi, Słowacy i Białorusini pracują normalnie, jednak pod względem niedoboru kierowców niewiele się zmieni. Zmieni się natomiast liczba frachtów realizowanych w kierunku Białorusi, Rosji i Ukrainy - co może nieznacznie poprawić sytuację z obsługą innych zleceń.

Przeczytaj też:
Sposoby na obniżenie kosztów floty z telematyką Systemy telematyczne do zarządzania flotą są opracowywane z myślą o zapewnieniu pełniejszej kontroli nad wykorzystywaniem pojazdów, zwiększeniu wydajności i szeroko pojętej optymalizacji realizowanych zleceń. Dzięki zebranym danym można podejmować efektywniejsze i niezawodne decyzje w celu obniżenia całkowitego kosztu utrzymania floty.
Przetrwają firmy transportowe, które są elastyczne Liczba zamówień na usługi przewozowe w tym roku spadła na rynku krajowym średnio o 10-15%, a w transporcie międzynarodowym w niektórych miesiącach nawet o 30%.
Nowa ustawa o delegowaniu kierowców W dniu 28 lipca 2023 r. Prezydent podpisał ustawę o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym.
Polska ciężarówka z nagrodą MAN Truck Champion 2023 W konkursie, w którym brało udział 18 krajów zwyciężyła ciężarówka z Polski. White Lion z Dolnego Śląska podbił serca fanów ciężarówek z całej Europy.
Na autostradzie A4 powstał odcinkowy pomiar prędkości Zakończył się montaż kamer do odcinkowego pomiaru prędkości.
Ile można zaoszczędzić jadąc ciężarówką 85 km/h? Wielton Logistic redukuje prędkość maksymalną do 85 km/h w swojej flocie ciągników siodłowych.
Kogo dotyczy zakaz wyprzedzania na autostradach? Wchodzi w życie ustawa dotycząca bezpłatnych autostrad oraz zakazu wyprzedzania się ciężarówek na autostradach i drogach szybkiego ruchu.
Które ciężarówki nie wjadą na Białoruś? W dniu dzisiejszym w Dzienniku ustaw ukazało się rozporządzenie zamykające drogę transportom z i na Białoruś.
Wyścig słoni na sprawa polska - wypowiedź ministra A.Adamczyka W czwartek 18 maja br., w godzinach porannych, minister Andrzej Adamczyk opowiadał o kolejnym sukcesie rządu, który zamierza uwolnić kierowców samochodów osobowych i motocykli od opłat na płatnych odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA.