Hymer bus

Jak oszukują producenci kamperów

Producenci samochodów kempingowych stoją przed dylematem. Z jednej strony klienci oczekują coraz większego komfortu i nowinek technicznych. Ale mieszkania na kółkach nie powinny być cięższe, bo w przeciwnym razie klienci, z prawem jazdy kategorii B, nie mogliby nimi jeździć.

 

Samochód specjalny kempingowy poddaje się takim samym rygorom przepisów dotyczących dopuszczalnej masy całkowitej, jak każdy inny pojazd poruszający się po drogach publicznych. Wartość maksymalnej masy pojazdu określana jest podczas badań homologacyjnych poprzedzających wprowadzenie samochodu do sprzedaży i wpisywana jest do dowodu rejestracyjnego. Producent określa również masę własną auta, czyli ciężar samochodu w stanie gotowym do jazdy. Z tego powodu niezwykle ważne jest, czy użytkujemy samochód do 3,5 t dmc., czy też w dowodzie rejestracyjnym mamy wpis przekraczający te masę. Zwrócenie uwagi na zapis w homologacji lub w dowodzie rejestracyjnym to jednak nie koniec ostrożności. Trzeba też spojrzeć na masę własną pojazdu i obliczyć ile zostało nam na ewentualny załadunek wyposażenia. O ile przy zamawianiu nowego auta, można go jeszcze odpowiednio skonfigurować, to w przypadku wypożyczenia kampera jest to już niemożliwe. Aby obliczyć ładowność, należy od wartości z pola F1 (maksymalna masa całkowita pojazdu) odjąć liczbę z pozycji G (masa własna pojazdu). Zatem, pakując się np. na wakacje, policzmy najpierw dopuszczalną ładowność auta.

Zatem o co dokładnie chodzi? Niedawne kłopoty firmy Hymer Group SE pokazały, że proceder występuje dość powszechnie. W folderach reklamowych Hymera pojawiły się oferty samochodów o zaniżonej masie własnej. Proszę pamiętać, że producent podając masę własną pojazdu nie podaje wagi samej zabudowy z podwoziem, ale musi uwzględnić również masę pełnego zbiornika paliwa i płynów eksploatacyjnych. W przypadku kampera dochodzi jeszcze np. masa pełnego zbiornika na czystą wodę. Co zrobił Hymer? Biegły potwierdził przed sądem, że dostarczony pojazd miał masę własną 3242,70 kg. W dowodzie rejestracyjnym pojazdu było 3095 kilogramów. W rzeczywistości dla czterech osób i bagażu zostało zaledwie 330 kilogramów!

Przeciążone pojazdy to ryzyko wysokich mandatów. Nawet nieumyślnie niezapłacony e-TOLL to kary sięgające kilku tysięcy złotych. Za brak uprawnień do prowadzenia samochodów ciężarowych (po przekroczeniu 3,5 t dmc.) grozi nam zakaz dalszej jazdy. Za granicą konsekwencje przeważonych kamperów są dużo poważniejsze, bo mandaty liczone są w euro. Inną kwestia pozostaje odpowiedzialność w razie kolizji. Ubezpieczyciel, w momencie wypadku, może stwierdzić, że pojazd był przeważony. Jeżeli to udowodni, o wypłacie odszkodowania możemy zapomnieć. Bądźmy zatem czujni i sprawdzajmy dokumenty pojazdu zanim nim wyjedziemy.

Przeczytaj też:
Stellantis uruchomi III zmianę w fabryce samochodów dostawczych w Gliwicach Zakład produkuje modele Peugeot Boxer, Citroën Jumper i Opel/Vauxhall Movano w wersji furgon, a także bazy pod zabudowy kamperów.
Szesnaście przeładowanych dostawczaków 16 przeładowanych samochodów dostawczych skontrolowali inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego.
Samochody na wynajem - koszty Ile kosztuje wynajem długoterminowy samochodu? Czym charakteryzuje się ta forma finansowania i dlaczego stanowi realną konkurencję dla leasingu, czy zakupu auta za gotówkę? Posiadanie fabrycznie nowego samochodu to marzenie niejednego z kierowców. Z wynajmem długoterminowym to marzenie można spełnić prosto i bezpiecznie, sprawdźmy jak.
X-Bus - najmniejszy elektryczny kamper Rok po premierze lekkiego elektrycznego pojazdu użytkowego żegna się silniki piast kół. Planowany system wymiany baterii również nie został jeszcze wdrożony w pierwszej serii.
Z Ukrainy do Polski z Polski do Ukrainy... Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie do Polski wjechało ponad 140 tys. samochodów osobowych – podała Straż Graniczna.
Z Ukrainy ewakuowano kolekcję zabytkowych samochodów Pod koniec 2021 r. w miejscowości Dnipro otwarto nowe muzeum samochodów retro, Old Cars Gallery. Teraz zaszła konieczność ewakuacji muzeum.
Kolejne samochody MAN TGE w służbie Policji Mundurowi z Oddziału Prewencji Policji we Wrocławiu otrzymali do swoje dyspozycji 7 nowych furgonów MAN TGE.
Niedozwolone praktyki sprzedawców samochodów pod lupą UOKiK Zgodnie z polskimi i unijnymi przepisami sprzedawcy nowych samochodów nie powinni wymagać od nabywców dokonywania przeglądów technicznych wyłącznie w autoryzowanych stacjach obsługi pod groźbą utraty gwarancji.
Volkswagen Caddy z milionem kilometrów Wyprodukowany w 2007 roku w zakładach Volkswagen Poznań Volkswagen Caddy, po przejechaniu miliona kilometrów i pracy od początku w tej samej firmie, przeszedł na zasłużoną emeryturę. Zastąpił go produkowany również w Poznaniu Caddy 5.