Licznik

W którym kraju najbardziej kręcą liczniki i dlaczego?

Częstym problemem nabywców używanych pojazdów jest skręcanie licznika przebiegu. Proceder ten występuje w prawie wszystkich krajach świata.

 

Firma CarVertical przeprowadziła własne badania i dowiedziała się, gdzie najczęściej pojawiają się samochody z fikcyjnym przebiegiem. Eksperci międzynarodowego serwisu internetowego przeanalizowali 900 transakcji sprzedaży samochodów używanych w 2021 roku w różnych krajach. Najgorzej wypadły kraje bałtyckie. Nie jest to jednak zaskakujące, ponieważ są głównym odbiorcą używanych pojazdów z Europy Zachodniej. Liderem jest Łotwa, gdzie ponad 24% testowanych samochodów nosi ślady fałszerstw. Kolejne miejsca zajmują Estonia (18,95%) i Litwa (18,34%).

Trudno tu jednak fałszowanie przebiegu pojazdu łączyć z konkretnym położeniem geograficznym. Bardziej wynika to chyba z nieszczelności kontroli i ewentualnych sankcji dla fałszerzy. Niewątpliwym liderem jest też Rumunia - 19,83%. Ukraina zajęła w rankingu szóste miejsce ze wskaźnikiem 16,06%. To lepiej niż w Rosji (17,43%), ale gorzej niż w Stanach Zjednoczonych (14,81%). Również w pierwszej dziesiątce krajów, w których wskazania licznika kilometrów są często fałszowane, znajdują się Węgry (14,10%), Niemcy (13,91%) i Szwajcaria (12,70%). Polska - 12,09% - jest tam mniej więcej po środku, a niżej w rankingu są: Włochy 11,34%, Białoruś 11,06%, Czechy 10,95%, Szwecja 10,92%, Francja 10,81%, Chorwacja 10,68%, Słowenia 10,60%, Słowacja 10,54%, Serbia 10,30%, Finlandia 10,13%, Belgia 9,85%.

Według Komisji Europejskiej skręcenie przebiegu powoduje roczne szkody w wysokości 9,6 mld euro. W końcu ludzie myślą, że dokonali opłacalnego zakupu, a potem inwestują ogromne sumy w nieoczekiwane naprawy wynikające z nadmiernego zużycia podzespołów.

Eksperci zauważyli, że w 2022 roku wartości te nie spadną, może nastąpić jedynie zmiana w rankingu krajów. Wynika to z faktu, że tego typu oszustwa są trudne do ścigania, więc nieuczciwi sprzedawcy samochodów wciąż się do nich uciekają. W społeczeństwie jest już jednak pewna świadomość takiego ryzyka dlatego coraz więcej osób, przed zakupem pojazdu, sprawdza jego historię u dilerów lub na stronach urzędowych.

Przeczytaj też:
Konfiskata aut pijanym kierowcom - najczęściej zadawane pytania W dniu 14 marca 2024 r. wchodzą w życie przepisy pozwalające na konfiskatę samochodów pijanym kierowcom. Co prawda nie ma jeszcze do nich przepisów wykonawczych, lecz jest to tylko kwestia najbliższych tygodni.
Nowe doskonalsze fotoradary na polskich drogach - sprawdź ich lokalizacje Nowatorska jakość sprzętu, wyłapująca serię pojazdów jednocześnie, ma być skutecznym straszkiem na kierowców.
Wynagrodzenia dla kierowców muszą wzrosnąć w 2024 roku Zmiany w wynagrodzeniach kierowców zawodowych w 2024 – o tym warto wiedzieć.
Skuteczne zmniejszenie kary nałożonej przez Border Force W lutym ubiegłego roku, zostały wprowadzone zmiany w przepisach w zakresie przeciwdziałania wjazdowi nielegalnych imigrantów na teren Wielkiej Brytanii. Kary są znacznie bardziej dotkliwe, a przewoźnicy są częściej na nie narażeni.
Nowe przepisy dotyczące pojazdów nienormatywnych W dniu 17 lutego 2024r. wchodzą w życie nowe przepisy w sprawie pilotowania pojazdów nienormatywnych.
Dwa DAF-y LF w służbie Ośrodka Szkolenia Ochotniczej Straży Pożarnej Członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa mazowieckiego mogą wziąć udział w szkoleniach, które przygotują ich do podniesienia kwalifikacji i uzyskania prawa jazdy kategorii C.
Zmiana naliczania opłat drogowych w Czechach Opłata za przejazd w Czechach dla pojazdów powyżej 3,5 t zostanie powiększona o składnik opłaty za wytwarzanie emisji CO2.
Jakimi autami będą jeździć Polacy? Tegoroczna edycja badania Portfele Polaków pod lupą na zlecenie Volkswagen Financial Services przyniosła sporo niespodzianek.
Zmiany przepisów w Wielkiej Brytanii. Kto musi posiadać certyfikaty? Wielka Brytania wprowadza nowe przepisy - przy imporcie niektórych produktów będzie obowiązek przedstawienia odpowiednich certyfikatów.