DAF Trucks 2022

DAF Trucks z sukcesem sprzedażowym, ale kłopoty z produkcją nowych ciężarówek nadal pozostają

Firma DAF Trucks może pochwalić się znakomitym rokiem 2021. Produkcja ciężarówek wyniosła około 60 000 sztuk, co jest wyraźnym odzwierciedleniem dużego zapotrzebowania na transport.

 

W 2021 r. z linii produkcyjnej zjechało około 49 000 ciężkich i średnich ciężarówek CF i XF (w porównaniu z 37 600 w 2020 r.) oraz około 11 000 ciężarówek dystrybucyjnych LF (9000 w 2020 r.).

Nie trzeba dodawać, że w wyniku pandemii Covid-19 rok 2021 był również bardzo trudnym rokiem dla firmy DAF, głównie ze względu na niedobór części. W rzeczywistości to nie popyt na ciężarówki ostatecznie decydował o wielkości produkcji, ale raczej dostępność chipów i innych komponentów. W 2021 r. z linii produkcyjnej zjechało około 49 000 ciężkich i średnich ciężarówek CF i XF (w porównaniu z 37 600 w 2020 r.) oraz około 11 000 ciężarówek dystrybucyjnych LF (9000 w 2020 r.). Ważnym czynnikiem hamującym okazuje się sama produkcja i dostawy samochodów. Niestety zamówienia na nowy model ciągników siodłowych XF, w Polsce, nie są już realizowane. Świadczy to o tym, że DAF podobnie, jak inni producenci ciężarówek, w 2022 roku będą sprzedawać jedynie marzenia lub obietnice dostaw na 2023 rok.

Firma DAF osiągnęła 15,9% udziału w rynku (2020: 16,3%) w Europie w segmencie ciężkim (16 ton + ) i 10,1% (było 9,5%) w segmencie lekkim. Podobnie jak w poprzednich latach, firma DAF była liderem na rynku pojazdów ciężkich w 2021 r. w Holandii (28,5%), Wielkiej Brytanii (29,4%), Polsce (24,3%), na Węgrzech (24,8%), Bułgarii (23,8%) i Portugalii (19,0% ).

- Co najmniej 40% wszystkich nowo sprzedanych używanych samochodów ciężarowych zostało dostarczonych wraz z umową na naprawę i konserwację DAF MultiSupport – to rekord! – komentuje Richard Zink, członek zarządu firmy DAF odpowiedzialny za marketing i sprzedaż. - Oznacza to, że coraz więcej klientów decyduje się na maksymalne wsparcie dyspozycyjności, zarówno pod względem kosztów, jak i dostępności pojazdu. Rekordowa liczba przewoźników skorzystała z usług firmy PACCAR Financial, która również sprzedała bezprecedensową liczbę używanych pojazdów.

- Dzięki ożywieniu gospodarczemu w Europie rośnie popyt na ciężarówki, a dzięki Nowej Generacji DAF XF, XG i XG⁺ firma DAF ma doskonały produkt - mówi Harry Wolters, prezes DAF Trucks. - To pierwsze i jedyne ciężarówki na rynku, które spełniają nowe europejskie przepisy dotyczące mas i wymiarów pojazdów. Oznacza to, że XF, XG i XG⁺ wyznaczają nowy punkt odniesienia w obszarach wydajności, bezpieczeństwa i komfortu kierowcy.

Według DAF Trucks w 2022 roku europejski rynek samochodów ciężarowych osiągnie poziom od 260 000 do 300 000 pojazdów.

 

Przeczytaj też:
Czy optymalizacja opłat drogowych jest mitem, czy faktem? Opłaty drogowe stopniowo stają się coraz bardziej znaczącym składnikiem kosztowym w transporcie towarowym.
Paliwa alternatywne i ich wpływ na smarowanie silników samochodów ciężarowych Ambitne cele Unii Europejskiej w zakresie redukcji emisji CO2 w pojazdach ciężkich powodują, że na popularności zyskują paliwa alternatywne.
Girteka otwiera komis używanych ciężarówek TrucksMerchant.com - portal aukcyjny używanych samochodów ciężarowych i naczep.
Poznajemy nowe IVECO Eurocargo 2024 Nowe IECO Eurocargo ma być, jak dotąd, najbardziej zaawansowaną wersją w historii gamy włoskich ciężarówek klasy średniej.
Volvo FH Electric z tytułem Truck of the Year 2024 Gama samochodów ciężarowych FH Electric firmy Volvo Trucks została wybrana Międzynarodową Ciężarówką Roku 2024 przez jury składające się z 24 redaktorów i dziennikarzy reprezentujących 24 główne magazyny o tematyce motoryzacyjnej w całej Europie.
Przybywa stacji tankowania gazu ziemnego PGNiG Obrót Detaliczny uruchomiło dwie stacje LCNG w Koszalinie i Zielonej Górze. Obie umożliwiają tankowanie zarówno skroplonego (LNG), jak i sprężonego gazu ziemnego (CNG).
DAF XD z silnikiem PX-7 dostępny nowym rozstawem osi DAF model XD z silnikiem PACCAR PX-7 o pojemności 6,7 l jest teraz dostępny z rozstawami osi do 6,9 m i pełną gamą wersji kabin.
Poznajemy IVECO S-WAY i X-WAY - modele na rok 2024 IVECO odświeża gamę modelową wprowadzając na rynek nowego S-WAY, X-WAY, EuroCargo i Daily oraz ulepszone wersje gazowe i nowe - elektryczne.  W pierwszej kolejności przedstawimy charakterystykę najcięższych IVECO modeli: S-WAY i X-WAY.
Co połączy IVECO i zespół Metalica w 2024 roku? IVECO ogłosiło historyczne partnerstwo. Włoski producent samochodów ciężarowych będzie wspierać zespół Metalica podczas europejskiego etapu ich światowej trasy koncertowej M72.