Wzrost cyberataków na logistykę

Cyberataki logistyka

Cyfryzacja łańcuchów dostaw stwarza nowe zagrożenia, ostrzega Światowe Forum Ekonomiczne. Ransomware i inne złośliwe oprogramowania nasiliły ataki o kilkaset procent.

 

Dla przykładu cyberatak na grupę logistyczną Hellmann z Osnabrück wywołał konsternację w branży, ponieważ uderzył w firmę, która przykłada dużą wagę do kwestii bezpieczeństwa systemów IT. Ostrzeżenia przed cyberprzestępczością są coraz głośniejsze, ale ocena Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w nowym Global Risk Report 2022 ma w sobie coś niepokojącego.

Autorzy raportu piszą, że rosnąca zależność od systemów cyfrowych nie tylko fundamentalnie zmieniła społeczeństwo. Cyfryzacja łańcuchów dostaw stwarza nowe możliwości hakerom, ponieważ daje dostęp, nie tylko do danych o poszczególnych dostawach, ale również istnieje zagrożenie pozyskania danych stron trzecich, które również stoją w obliczu podobnych, potencjalnie zaraźliwych zagrożeń. Na skutek zapętlenia się tych zagrożeń nie bardzo wiadomo z której ze stron może nastąpić atak i kto na tym ucierpi. Działanie zainfekowanych systemów trzeba zatrzymać, a to z kolei zakłóca pracę wielu podmiotów.

Według WEF w 2020 r. na całym świecie odnotowano 358-procentowy wzrost złośliwego oprogramowania i 435% ransomware, czyli złośliwego oprogramowania, które grozi opublikowaniem danych osobowych ofiary.

Obecnie brakuje trzech milionów specjalistów od cyberprzestępczości. To bardzo niepokojąca perspektywa dla zglobalizowanej gospodarki.

 

Przeczytaj też:
Nawet 12 tys. kary dla przewoźnika za każdą kontrolę drogową

Już od dziś - 21 maja br. - firmy posiadające tzw. busy, zajmujące się transportem międzynarodowym, będą musiały posiadać licencję wspólnotową oraz wypis na każdy pojazd. Za brak licencji, firma transportowa może otrzymać karę w wysokości nawet 12 tys.

Kiedy auto zastępcze? UOKiK przygląda się towarzystwom ubezpieczeniowym

UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające wobec czterech towarzystw ubezpieczeniowych, które utrudniały kierowcom korzystanie z aut zastępczych.

Na A4 znowu będzie drożej

Zgodnie z wnioskiem złożonym do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, koncesjonariusz autostrady A4 Katowice-Kraków planuje od 4 lipca br. zmienić stawki opłat za przejazdy dla wszystkich kategorii pojazdów.

Do czego służy system IMI - portal do zgłaszania delegowania kierowców

Jakie są najczęstsze wątpliwości dotyczące systemu zgłaszane przez firmy transportowe?

Rosja broni się wprowadzeniem importu równoległego

Legalizacja importu równoległego w Rosji może doprowadzić do tego, że do kraju napłyną tzw. podróbki.

Luksusowe samochody nie trafią do Rosji

W belgijskim porcie Zeebrugge stoi około 8000 luksusowych samochodów. Były przeznaczone do wysyłki do Rosji.

Do pierwszego września nie będą ważyć ciężarówek

Trudno przewidzieć, jak potoczą się losy wojny i ile jeszcze potrwa okupacja Ukrainy, jednak węwnątrz Federacji Rosyjskiej widać nerwowe ruchy rządzących.

Kolejna partia samochodów ciężarowych dla dużego przewoźnika z Wielkopolski Samochody dostawcze w transporcie międzynarodowym - zostało tylko 30 dni

Wśród najważniejszych zasad, które muszą spełniać przewoźnicy międzynarodowi, jeżdżący tzw. busami, jest posiadanie zdolności finansowej.

Wyszukiwarka

Informacje