Zakład produkcji ciężarówek MAN w Niepołomicach podwaja swoją powierzchnię

MAN Trucks Niepołomice wmurowanie kamienia

W dniu dzisiejszym odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod rozbudowę zakładu produkcyjnego MAN Trucks w Niepołomicach. To niewątpliwie jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych tego roku.

 

Na uroczystości obecni byli m.in. nowy Dyrektor Generalny MAN Truck & Bus SE Aleksander Vlaskamp, Michael Kobriger członek Zarządu ds. Produkcji i Logistyki MAN Trucks. Gospodarzem uroczystości był dr Richard Slovák, nowy dyrektor zarządzający produkcją MAN w Niepołomicach.

Aleksander Vlaskamp, dyrektor Generalny MAN Truck & Bus SE:
- Dzisiejsze wydarzenie zwiastuje nową erę i jednocześnie zamyka pewien etap w naszym rozwoju. W roku 2007, po niespełna dwóch latach budowy, otwarto najnowoczesniejszy zakład produkcyjny MAN Trucks, który w niedługim czasie okazał się najlepszym w całej Grupie.


Szesnaście lat temu odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod pierwszą fabrykę MAN w Niepołomicach. Był to wówczas jeden z nielicznych, tak dużych zakładów w tym regionie zatrudniający 1500 osób. Obecnie MAN Trucks produkuje, w systemie dwu zmianowym, samochody ciężarowe TGX i TGS ciągniki siodłowe oraz podwozia. W tym czasie zakład MAN w Niepołomicach opuściło ponad 170 000 pojazdów.

Michael Kobriger członek Zarządu ds. Produkcji i Logistyki MAN Trucks:
- Polska jest dla MAN drugim domem. Jesteśmy razem już 28 lat. Innowacyjne zmiany następujące w MAN Trucks wymagają konsolidacji naszych zakładów. Zakład w Monachium skupi się na produkcji pojazdów elektrycznych i rozwiązań cyfrowych. Zakład w Niepołomicach powiększy produkcję o kolejne 300 pojazdów i kabin dziennie.


Rozbudowa fabryki pozwoli na powiększenie zatrudnienia do 2500 osób oraz na produkcję pojazdów ciężarowych wszystkich segmentów, również pojazdy lekkie i średniej ładowności. Rozbudowa pozwoli dodatkowo na produkcję kabin ciężarowych oraz utworzyć centrum modyfikacji samochodów ciężarowych.

Dr Richard Slovák, dyrektor zakładu MAN Trucks w Niepołomicach:
- To dla mnie przywilej i zaszczyt, że mogę być kierownikiem zakładu w Niepołomicach w tym czasie transformacji. To niezwykłe miejsce o wielkim potencjale z niezwykle zaangażowanymi ludźmi. Do dziś pracują z nami ludzie, którzy brali udział przy budowie pierwszego zakładu. Cieszymy się, że są z nami i dziś.

 

Przeczytaj też:
MAN Truck & Bus wznowił produkcję samochodów ciężarowych

 

Z poważnymi brakami części zmagały się zakłady produkujące ciężarówki MAN w Monachium i Krakowie.

Starachowice kolejny raz z autobusami MAN

W dniu 30 marca miało miejsce uroczyste przekazanie 20 nowych autobusów firmy MAN dla Starachowic.

Krytyczna sytuacja na produkcji ciężarówek

Wojna w Ukrainie wpływa na ogromne przerwy dostawach komponentów do fabryk samochodów ciężarowych.

Koncepcja autonomicznych ciężarówek przyspiesza

Projekt badawczo-rozwojowy ATLAS-L4 (zautomatyzowany transport między centrami logistycznymi, poziom 4) koncentruje się na eksploatacji autonomicznych ciężarówek na publicznych autostradach.

Część serwisów na Ukrainie nadal obsługuje klientów

Pomimo rozpoczęcia wojny sieć oficjalnych stacji serwisowych MAN na Ukrainie nie zaprzestała działalności. Większa część serwisów nadal może świadczyć usługi techniczne i gwarancyjne dla samochodów ciężarowych i autobusów.

MAN Truck & Bus dla Ukrainy

We wszystkich jednostkach i spółkach MAN Truck & Bus jest obecnie pełna gotowość do organizowania zbiórek pieniężnych i różnych innych form pomocy.

Pomoc humanitarna od firmy MAN Truck & Bus dotarła na Ukrainę

Setki tysięcy ludzi na Ukrainie cierpi dziś z powodu wojny i potrzebuje wsparcia.

MAN przyspiesza transformację w kierunku napędów o zerowej emisji

Rozpoczęcie produkcji pojazdów elektrycznych klasy ciężkiej MAN, wraz z dostawą pierwszych 200 jednostek, zaplanowano na początek 2024 roku.

Pakiet Individual Lion S również w dostawczym MAN TGE

Nowa linia wyposażenia z najwyższej półki MAN TGE zachwyca ekskluzywnym, sportowym designem i można ją od razu zamówić w całej Europie. MAN TGE Individual Lion S jest opracowywany i realizowany jest w nowym zakładzie MAN Individual w Sadach koło Poznania.

Wyszukiwarka

Informacje