W lutym kolejne kontrole ciężarówek w całej Europie ramach akcji Roadpol

Roadpol kontrole ciężarówek 2022

Od 7 do 13 lutego ciężarówki i autokary będą kontrolowane przez policję w całej Europie. Europejska sieć funkcjonariuszy policji drogowej Roadpol ogłosiła termin pierwszej, w tym roku, kampanii kontrolnej Truck & Bus.

 

Akcja policji z całej Europy ma na celu kontrole drogowe kierowców samochodów dostawczych, kierowców ciężarówek i autokarów. Kontrole odbywają się cztery razy w roku i dotyczą stanu technicznego pojazdów, zgodności z masą i wymiarami ładunków oraz ich rozmieszczeniem. Sprawdza się posiadanie wszystkich zezwoleń transportowych, czasu prowadzenia pojazdu oraz obsługi tachografu.
W poprzedniej kampanii, która miała miejsce w listopadzie 2021 r., europejskie patrole policyjne skontrolowały 197 274 ciężarówki, wykrywając 69 453 naruszenia, a w 1159 przypadkach jazda nie mogła być kontynuowana do czasu naprawy pojazdu lub odpowiedniego przemieszczenia ładunku.

Liczby te wskazują na wysoki wskaźnik naruszeń, wynoszący ponad jedną trzecią wszystkich skontrolowanych pojazdów. 13 045 kierowców ciężarówek naruszyło przepisy dotyczące czasu prowadzenia pojazdu i odpoczynku. Ponadto w 6170 przypadkach agenci wykryli nieprawidłową obsługę tachografu, a w 656 przypadkach manipulacje przy tachografie. 188 zatrzymanych kierowców jechało pod wpływem alkoholu, a 41 pod wpływem narkotyków.

Pozostałe akcje kontrolne w ramach kampanii Roadpol Truck & Bus zaplanowano na czerwiec, lipiec i październik br.

Przeczytaj też:
Monitoring ciśnienia powietrza w oponach w Niemczech obowiązkowy

Jak zapowiedziało niemieckie Federalne Ministerstwo Cyfryzacji i Transportu, systemy monitorowania ciśnienia w oponach będą obowiązkowe w Niemczech od lipca 2022 r.

Kiedy auto zastępcze? UOKiK przygląda się towarzystwom ubezpieczeniowym

UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające wobec czterech towarzystw ubezpieczeniowych, które utrudniały kierowcom korzystanie z aut zastępczych.

Droga ekspresowa S19 Via Carpatia ma nowy odcinek

W ostatnich dniach kwietnia GDDKiA oddała do ruchu ostatni element szlaku Via Carpatia pomiędzy granicą województw lubelskiego i podkarpackiego a Rzeszowem odcinek Zdziary - Rudnik nad Sanem.

Siedemset milionów euro na parkingi przy autostradzie

Według Federalnego Ministerstwa Transportu, Niemczech, planuje się ponad 350 inwestycji dotyczących rozbudowy i budowy nowych projektów budowlanych związanych z miejscami parkingowymi dla ciężarówek.

Potroi się liczba odcinkowych pomiarów prędkości

Ponad 170 km tras w Polsce znajduje się obecnie pod kontrolą Odcinkowych Pomiarów Prędkości. W planach jest uruchomienie kolejnych, co zwiększy łączną długość kontrolowanych odcinków do prawie 600 km.

Kolejna partia samochodów ciężarowych dla dużego przewoźnika z Wielkopolski DAF Driver Challenge 2022 w Czechach i na Słowacji

U naszych południowych sąsiadów rozpoczyna się kolejna tura DAF Driver Challenge 2022 – konkursu, który wyszukuje najlepszych kierowców ciężarówek i daje im możliwość wykazania się swoimi umiejętnościami.

Certyfikowany parking dla ciężarówek - co to takiego?

Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie (C/2022/2055) w sprawie norm UE dotyczących bezpiecznych parkingów dla ciężarówek i ich certyfikacji. W przyszłości normy powinny pozwolić na wyciągnięcie wniosków na temat poziomu obsługi i bezpieczeństwa miejsc parkingowych.

Ceny paliw w Niemczech pod kontrolą

Po silnych wahaniach cen paliw na stacjach benzynowych Federalny Urząd Antymonopolowy chce skontrolować operatorów paliwowych. Celem jest ustalenie przyczyn drastycznie wysokich cen paliw.

Wyszukiwarka

Informacje