Na parkingach powstanie infrastruktura do odśnieżania pojazdów ciężarowych

Rampa do odśnieżania ciężarówki

W świetle przepisów, za właściwe przygotowanie pojazdu do drogi, w tym jego dokładne odśnieżenie, odpowiedzialny jest kierowca. Trudno jednak utrzymać pojazd ciężarowy w należytym stanie, gdy trzeba się wspiąć na wysokość 4 m. GDDKiA zadba, aby na parkingach pojawiły się specjalne rampy.

 

Od 2021 r., w każdym postępowaniu przetargowym na dzierżawę Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) kat. II i III, znalazły się zapisy dotyczące obligatoryjnego lub fakultatywnego stworzenia infrastruktury do odśnieżania pojazdów ciężarowych.
W trwających obecnie postępowaniach przetargowych, obowiązek wybudowania infrastruktury do odśnieżania pojazdów ciężarowych dotyczy:- S3 MOP Racula Zachód,
- S5 MOP Gruczno Wschód,
- S5 MOP Gruczno Zachód,
- S7 MOP Widoma Wschód,
- S7 MOP Widoma Zachód,
- S7 MOP Lubień,
- S7 MOP Krzeczów,
- A1 MOP Kargał Las,
- A1 MOP Wola Krzysztoporska,
- A1 MOP Siomki,
- A1 MOP Danielów.
Infrastruktura ma być gotowa w ciągu 12 miesięcy od dnia przekazania terenu dzierżawcy.

Po zakończeniu trwającej obecnie rozbudowy węzła sanitarnego na A1 MOP Mszana Południe, obligatoryjna budowa ramp do odśnieżania zostanie również uwzględniona w postępowaniu przetargowym na dzierżawę tego obiektu. Najpóźniej w październiku br., platformy powstaną też na A1 MOP Woźniki Wschód i Woźniki Zachód, na które zakończono już postępowania przetargowe.

Dodatkowo, do końca października 2023 r. rampy do odśnieżania powstaną na autostradzie A4 na MOP kat. I Prószków i Przysiecz.

Oprócz MOP, na których budowa ramp do odśnieżania jest obligatoryjna, w przetargach na dzierżawę pozostałych MOP kat. II i III uwzględniono zapisy dotyczące ich fakultatywnego stworzenia. Oznacza to, że infrastruktura zostanie zbudowana, po zgłoszeniu takiej potrzeby ze strony GDDKiA. Dotyczy to trwających przetargów na dzierżawę:
- S8 MOP Biernatki Wschód,
- S8 MOP Biernatki Zachód,
- S8 MOP Kołaki,
- S8 MOP Kossaki,
- S8 MOP Cibory,
- S6 MOP Kamień Północ,
- S6 MOP Kamień Południe,
- S61 MOP Chomentowo Wschód,
- S61 MOP Chomentowo Zachód,
- S61 MOP Górki Zachód,
- S61 MOP Górki Wschód,
- S61 MOP Zabiele Wschód,
- S61 MOP Zabiele Zachód,
- S7 MOP Smyków,
- S7 MOP Dłużniewo,
- S7 MOP Ćwiklinek,
- S7 MOP Pepłowo Wschód,
- S7 MOP Pepłowo Zachód,
- S19 MOP Janów Lubelski Wschód,
- S19 MOP Janów Lubelski Zachód,
- S19 MOP Jeżowe,
- S19 MOP Podgórze,
- S17 MOP Niwa Babicka,
- A2 MOP Ostrów Kania Północ,
- A2 MOP Ostrów Kania Południe.

Info: GDDKiA

 

Przeczytaj też:
W lutym kolejne kontrole ciężarówek w całej Europie ramach akcji Roadpol

Od 7 do 13 lutego ciężarówki i autokary będą kontrolowane przez policję w całej Europie. Europejska sieć funkcjonariuszy policji drogowej Roadpol ogłosiła termin pierwszej, w tym roku, kampanii kontrolnej Truck & Bus.

Zdalny odczyt tachografów już w Polsce. Pierwsze kontrole ITD w Lublinie

Poniedziałek był pierwszym dniem, gdy kierowcy mogli spotkać na terenie województwa lubelskiego pojazd Inspekcji Transportu Drogowego wyposażony w antenę DSRC.

Kolejne nowe ciężarówki pojawią się w tym roku w firmie Drutex

Drutex, kolejny rok wymienia flotę. W ubiegłym roku odebrali pierwsze MAN-TGX. W tym roku powtórzą zakup.

Nowe fotoradary w Rumunii

Stacjonarne kamery radarowe zostaną zamontowane na wszystkich zatłoczonych drogach w Rumunii, w tym na Autostradzie Soarelui, Valea Prahovei i Valea Oltului.

MOYA otworzyła kolejnych pięć stacji paliw

Kolejne pięć stacji paliw zaczęły funkcjonować w sieci MOYA. Są to stacje franczyzowe – w Rzeszowie i Choroszczy (woj. Podlaskie) oraz własne – w Kościerzynie (woj. Pomorskie), w Poznaniu i w Głogowie.

Zniesienie obowiązkowego badania technicznego pojazdów

Parlament rosyjski wierzy, że bezpieczeństwo ruchu drogowego i stan techniczny pojazdów nie są ze sobą w żaden sposób powiązane.

Jakimi nowymi drogami pojedziemy w 2022 roku?

Rok 2021 GDDKiA zakończyła udostępniając do ruchu ponad 425 km nowych dróg. Obecnie kierowcy w Polsce mają do dyspozycji 4670,5 km dróg szybkiego ruchu, w tym 1 778,9 km autostrad i 2891,6 km dróg ekspresowych.

Kierowca ciężarówki a odpowiedzialność załadowcy. Nowy rekord przeładowania ciężarówki

Ustanowił go niedawno ukraiński kierowca w swoim kraju.

Skąd się biorą kierowcy?

Na 25 tysięcy kierowców rezygnujących z zawodu do branży wchodzi 35 tys. nowych - to wciąż za mała dynamika, żeby zaspokoić potrzeby rynku.

Wyszukiwarka

Informacje