Jakimi nowymi drogami pojedziemy w 2022 roku?

Nowe drogi 2022

Rok 2021 GDDKiA zakończyła udostępniając do ruchu ponad 425 km nowych dróg. Obecnie kierowcy w Polsce mają do dyspozycji 4670,5 km dróg szybkiego ruchu, w tym 1 778,9 km autostrad i 2891,6 km dróg ekspresowych.

 

W tym roku kierowcy zyskali ważne odcinki międzynarodowej trasy Via Carpatia S19 pomiędzy Lublinem i Rzeszowem, odcinki trasy Via Baltica S61 Śniadowo - Łomża, S61 Kolno - Stawiski - Szczuczyn oraz Wysokie - Raczki. W 2021 r. oddano do ruchu także kilka odcinków autostrady A1 na terenie woj. łódzkiego i śląskiego, dzięki czemu trasa ta jest w użytkowaniu na niemal całym przebiegu od Trójmiasta do południowej granicy kraju. Znacząco wydłużyła się też droga ekspresowa S7, do ruchu oddano odcinki Mława - Strzegowo i Strzegowo - Pieńki na północ od Warszawy, a także dwa odcinki ułatwiające podróż na trasie ze stolicy do Krakowa. Kierowcy zyskali ponadto odcinki S3 w województwie zachodniopomorskim i dolnośląskim. Do ruchu oprócz autostrad i dróg ekspresowych oddano także obwodnice, m.in. Stalowej Woli i Niska, Myśliborza, Łańcuta i Niemodlina.
W województwie dolnośląskim najbardziej spektakularną inwestycją jest budowa tunelu w okolicy Bolkowa, będącego fragmentem drogi S3, która w przyszłości połączy Szczecin z granicą państwa w Lubawce. Warszawa doczekała się południowej obwodnicy S2, która jest dużym ułatwieniem dla kierowców przemieszczających się tranzytem na osi wschód-zachód.

W 2022 roku zostaną ukończone nowe inwestycje, które poprawią komfort podróżowania na nieco ponad 345 km odcinkach nowych dróg. To m.in. ostatni odcinek A1, od Piotrkowa Trybunalskiego do Kamieńska, który domknie autostradowe połączenie na osi północ - południe. W 2022 roku zostaną otwarte dwa kolejne odcinki S7: Napierki - Mława i Pieńki - Płońsk. Wyjeżdżający z Warszawy ekspresową S7 na południe również zyskają dwa odcinki: Warszawa Lotnisko - Lesznowola i Lesznowola - Tarczyn Północ. Oznacza to, że ekspresową S7 kierowcy będą mogli dojechać od Warszawy do granicy woj. świętokrzyskiego i małopolskiego. Z kolei w woj. małopolskim połączą się tunelem funkcjonujące odcinki S7 pomiędzy Lubniem i Rabką Zdrój.
Przyszły rok to również domknięcie ekspresowego połączenia między Lublinem a Rzeszowem. Via Carpatia na terenie Polski wydłuży się o ponad 28 km, a jadący z północy kraju w Bieszczady zyskają komfortowe połączenie dzięki oddawanym dwóm odcinkom S19: Niedrzwica Duża - Kraśnik i Zdziary - Rudnik nad Sanem.
Rok 2022 to również nowe kilometry trasy Via Baltica w naszym kraju. Nowe odcinki S61 pojawią się w woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim, przedłużając obecnie funkcjonujące. GDDKiA odda do ruchu odcinek Łomża Południe - Łomża Zachód ze zjazdem na DK61, Szczuczyn - Ełk Południe oraz odcinek od końca obwodnicy Suwałk do granicy z Litwą w Budzisku.
Planowane jest również całkowite domknięcie inwestycji na drodze A1 w Nowych Marzach z Bydgoszczą. Uda sie także ominąć zatłoczoną obwodnicę Trójmiasta w okolicy Wejherowa, dzięki trzem odcinkom S6, Bożepole Wielkie - Gdynia Wielki Kack. Kierowcy skorzystają też z nowej jezdni na pierwszym z czterech odcinków A18. Wydłuży się odcinek zachodniej obwodnicy Łodzi w ciągu S14, wschodniej obwodnicy Warszawy w ciągu S17 oraz zakończą się prace na przygranicznym odcinku S3 Kamienna Góra - Lubawka.
Zostanie oddane do ruchu również kilka obwodnic, które wyprowadzą ruch tranzytowy z mniejszych miast. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo kierowców i podróżnych, a także mieszkańców m.in. w Iłży (woj. mazowieckie), Nowym Mieście Lubawskim czy Smolajnach (obie woj. warmińsko-mazurskie).

Nowe odcinki dróg w 2022 roku:

 

- około 46 km autostrad:
A1 Piotrków Trybunalski Południe - Kamieńsk (24,2 km)
A18 od km 11+860 (ponad dwa kilometry za węzłem Żary Zachód w stronę Wrocławia) do 33+760 (blisko cztery kilometry przed węzłem Iłowa) (21,9 km)

- około 253 km dróg ekspresowych:
S3 rozbudowa węzła Kijewo (1,7 km)
S3 Kamienna Góra Północ - Lubawka (granica państwa) (15,3 km)
S5 Nowe Marzy - Świecie Południe (23,3 km)
S5 Świecie Południe - Bydgoszcz Północ (22,4 km)
S6 Bożepole Wielkie - Luzino (10,4 km)
S6 Luzino - Szemud (10,3 km)
S6 Szemud - Gdynia Wielki Kack (20,2 km)
S7 Napierki - Mława (14 km)
S7 Pieńki - Płońsk (13,8 km)
S7 Warszawa Lotnisko - Lesznowola (6,5 km)
S7 Lesznowola - Tarczyn Północ (14,8 km)
S7 Naprawa - Skomielna Biała (3,1 km)
S14 Łódź Lublinek - Łódź Teofilów (12,2 km)
S17 Warszawa Wschód - Lubelska (2,5 km)
S19 Niedrzwica Duża - Kraśnik (20 km)
S19 Zdziary - Rudnik nad Sanem (8,2 km)
S61 Łomża Południe - Łomża Zachód (7,2 km)
S61 Szczuczyn - Ełk Południe (23,3 km)
S61 koniec obw. Suwałk - Budzisko z obw. Szypliszek (24,2 km)

- około 46 km pozostałych dróg krajowych:
DK9 obwodnica Iłży (7,2 km)
DK15 obwodnica Nowego Miasta Lubawskiego (17,7 km)
DK35 obwodnica Wałbrzycha (1,1 km) - inwestycja podzielona jest na dwa odcinki, miejski finansowany przez Prezydenta Wałbrzycha i pozamiejski finansowany przez GDDKiA o długości 1,1, km)
DK40 obwodnica Kędzierzyna-Koźla (etap II) (14,3 km)
DK51 obwodnica Smolajn (1,8 km)
DK73 Kielce - m. Brzeziny/Morawica (4,2 km)

Info: GDDKiA

 

 

Przeczytaj też:
W lutym kolejne kontrole ciężarówek w całej Europie ramach akcji Roadpol

Od 7 do 13 lutego ciężarówki i autokary będą kontrolowane przez policję w całej Europie. Europejska sieć funkcjonariuszy policji drogowej Roadpol ogłosiła termin pierwszej, w tym roku, kampanii kontrolnej Truck & Bus.

Zdalny odczyt tachografów już w Polsce. Pierwsze kontrole ITD w Lublinie

Poniedziałek był pierwszym dniem, gdy kierowcy mogli spotkać na terenie województwa lubelskiego pojazd Inspekcji Transportu Drogowego wyposażony w antenę DSRC.

Kolejne nowe ciężarówki pojawią się w tym roku w firmie Drutex

Drutex, kolejny rok wymienia flotę. W ubiegłym roku odebrali pierwsze MAN-TGX. W tym roku powtórzą zakup.

Nowe fotoradary w Rumunii

Stacjonarne kamery radarowe zostaną zamontowane na wszystkich zatłoczonych drogach w Rumunii, w tym na Autostradzie Soarelui, Valea Prahovei i Valea Oltului.

Na parkingach powstanie infrastruktura do odśnieżania pojazdów ciężarowych

W świetle przepisów, za właściwe przygotowanie pojazdu do drogi, w tym jego dokładne odśnieżenie, odpowiedzialny jest kierowca. Trudno jednak utrzymać pojazd ciężarowy w należytym stanie, gdy trzeba się wspiąć na wysokość 4 m. GDDKiA zadba, aby na parkingach pojawiły się specjalne rampy.

MOYA otworzyła kolejnych pięć stacji paliw

Kolejne pięć stacji paliw zaczęły funkcjonować w sieci MOYA. Są to stacje franczyzowe – w Rzeszowie i Choroszczy (woj. Podlaskie) oraz własne – w Kościerzynie (woj. Pomorskie), w Poznaniu i w Głogowie.

Zniesienie obowiązkowego badania technicznego pojazdów

Parlament rosyjski wierzy, że bezpieczeństwo ruchu drogowego i stan techniczny pojazdów nie są ze sobą w żaden sposób powiązane.

Kierowca ciężarówki a odpowiedzialność załadowcy. Nowy rekord przeładowania ciężarówki

Ustanowił go niedawno ukraiński kierowca w swoim kraju.

Skąd się biorą kierowcy?

Na 25 tysięcy kierowców rezygnujących z zawodu do branży wchodzi 35 tys. nowych - to wciąż za mała dynamika, żeby zaspokoić potrzeby rynku.

Wyszukiwarka

Informacje