Kierowca ciężarówki a odpowiedzialność załadowcy. Nowy rekord przeładowania ciężarówki

Kontrole na Ukrainie

Ustanowił go niedawno ukraiński kierowca w swoim kraju.

 

W obwodzie odeskim na Ukrainie policja zatrzymała ciężarówkę jadącą do Iwano-Frankiwska, miasta w zachodniej Ukrainie, położonej 130 km od Lwowa. Według przekazu lokalnych mediów masa całkowita zestawu wynosiła, aż 202 tony. Biorąc pod uwagę, że na Ukrainie limit DMC, na drogach publicznych, wynosi nie więcej niż 40 ton, okazuje się, że pojazd był przeciążony o 162 tony!

Problem załadunku i odpowiedzialności zlecającego transport, na Ukrainie wydaje się być nadal nie rozwiązany. Kierowcy próbują walczyć z problemem przeładowania (w ubiegłym roku grupa kierowców ciężarówek zorganizowała akcję obowiązkowego ważenia ciężarówek przed opuszczeniem magazynów), jednak problem wydaje się nadal występować. Według danych służb drogowych na Ukrainie każda ciężarówka jest przeciążona. Od początku roku łączna wysokość mandatów za przeładowanie pojazdów wyniosła 6 mln hrywien (około 190 000 euro).

Poprzednim rekordzistą był także ukraiński kierowca z nadwyżką wagi 115 ton.

Przeczytaj też:
W lutym kolejne kontrole ciężarówek w całej Europie ramach akcji Roadpol

Od 7 do 13 lutego ciężarówki i autokary będą kontrolowane przez policję w całej Europie. Europejska sieć funkcjonariuszy policji drogowej Roadpol ogłosiła termin pierwszej, w tym roku, kampanii kontrolnej Truck & Bus.

Zdalny odczyt tachografów już w Polsce. Pierwsze kontrole ITD w Lublinie

Poniedziałek był pierwszym dniem, gdy kierowcy mogli spotkać na terenie województwa lubelskiego pojazd Inspekcji Transportu Drogowego wyposażony w antenę DSRC.

Kolejne nowe ciężarówki pojawią się w tym roku w firmie Drutex

Drutex, kolejny rok wymienia flotę. W ubiegłym roku odebrali pierwsze MAN-TGX. W tym roku powtórzą zakup.

Nowe fotoradary w Rumunii

Stacjonarne kamery radarowe zostaną zamontowane na wszystkich zatłoczonych drogach w Rumunii, w tym na Autostradzie Soarelui, Valea Prahovei i Valea Oltului.

Na parkingach powstanie infrastruktura do odśnieżania pojazdów ciężarowych

W świetle przepisów, za właściwe przygotowanie pojazdu do drogi, w tym jego dokładne odśnieżenie, odpowiedzialny jest kierowca. Trudno jednak utrzymać pojazd ciężarowy w należytym stanie, gdy trzeba się wspiąć na wysokość 4 m. GDDKiA zadba, aby na parkingach pojawiły się specjalne rampy.

MOYA otworzyła kolejnych pięć stacji paliw

Kolejne pięć stacji paliw zaczęły funkcjonować w sieci MOYA. Są to stacje franczyzowe – w Rzeszowie i Choroszczy (woj. Podlaskie) oraz własne – w Kościerzynie (woj. Pomorskie), w Poznaniu i w Głogowie.

Zniesienie obowiązkowego badania technicznego pojazdów

Parlament rosyjski wierzy, że bezpieczeństwo ruchu drogowego i stan techniczny pojazdów nie są ze sobą w żaden sposób powiązane.

Jakimi nowymi drogami pojedziemy w 2022 roku?

Rok 2021 GDDKiA zakończyła udostępniając do ruchu ponad 425 km nowych dróg. Obecnie kierowcy w Polsce mają do dyspozycji 4670,5 km dróg szybkiego ruchu, w tym 1 778,9 km autostrad i 2891,6 km dróg ekspresowych.

Skąd się biorą kierowcy?

Na 25 tysięcy kierowców rezygnujących z zawodu do branży wchodzi 35 tys. nowych - to wciąż za mała dynamika, żeby zaspokoić potrzeby rynku.

Wyszukiwarka

Informacje