Telematyka

Badanie Verizon Connect

Nikogo nie trzeba już przekonywać, że dzięki telematyce organizacja pracy jest bardziej wydajna i łatwiejsza. Firmy odnotowują również zmniejszenie liczby wypadków, a 52% – obniżenie kosztów paliwa.

 

Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Verizon Connect wśród przedsiębiorstw korzystających z tego rozwiązania. Technologia monitorowania firmowych samochodów może też pomóc w utrzymaniu konkurencyjności i budowaniu przewagi rynkowej. W przypadku aż 56% przedsiębiorstw telematyka wpływa na poprawienie obsługi klienta i pomaga zatrzymać go na dłużej.

Aż 7 na 10 firm przebadanych w Europie firm stwierdziło, że wzrost kosztów jest jednym z największych wyzwań biznesowych. 39% w kontekście codziennych operacji związanych z flotą pojazdów wymieniło rosnące koszty utrzymania. 42% wskazało, że w pandemii koncentrowało się na eliminowaniu nieplanowanych wydatków.

Sebastian Bazylak, Marketing Manager w firmie Verizon Connect:
- Pandemia nadwyrężyła finanse wielu przedsiębiorstw i przyniosła nowe wyzwania związane z utrzymaniem konkurencyjności. Badanie pokazało też, jak duży efekt mogą przynieść rozwiązania do zarządzania firmową flotą. Telematyka pomaga znacznie zredukować koszty i wykonywać większą iloś
pracy dzięki lepszej koordynacji zleceń w terenie oraz planowaniu pracy kierowców – nawet w odległych lokalizacjach i przy zmieniających się harmonogramach. W 8 na 10 firm inwestycja w taki system zwraca się najpóźniej po roku, a w 4 na 10 w ciągu sześciu miesięcy.

 

52% przedsiębiorstw, które wdrożyły system monitorowania firmowych pojazdów, zaobserwowało spadek zużycia paliwa, a 12% – kosztów pracy. Prawie połowa (45%) zwiększyła też produktywność (np. liczbę miejsc pracy, wykorzystanie samochodów). Przedsiębiorstwa, które korzystały z rozwiązań wideo, odnotowały zmniejszenie kosztów związanych z wypadkami (57%) i ubezpieczeniem pojazdów (47%).

W czasie pandemii firmy nie rezygnowały z inwestycji w rozwiązania do monitorowania samochodów i poprawiania bezpieczeństwa kierowców. 6 na 10 firm w Europie przygotowało procesy weryfikacji bezpieczeństwa procesów oraz ochrony pracowników i pojazdów. Prawie połowa wdrożyła nowe systemy, które pomogły im nadzorować dane dotyczące samochodów, a 38% – rozwiązania monitorujące godziny pracy pojazdów i pracowników. Telematyka pozwoliła nadać priorytet ochronie zespołów i kierowców, m.in. przez promowanie bezpiecznej jazdy. W 43% firm, które korzystają z tego typu rozwiązania, spadła liczba wypadków.

Badanie zostało przeprowadzone w 2021 roku przez ABI Research na zlecenie Verizon Connect. Ankiety wypełniło ponad 1350 menedżerów flot, kadry kierowniczej i innych profesjonalistów mobilnego biznesu z dziesięciu europejskich krajów: Polski, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Włoch, Niemiec, Holandii, Belgii oraz Portugalii.

 

Przeczytaj też:
Konfiskata aut pijanym kierowcom - najczęściej zadawane pytania W dniu 14 marca 2024 r. wchodzą w życie przepisy pozwalające na konfiskatę samochodów pijanym kierowcom. Co prawda nie ma jeszcze do nich przepisów wykonawczych, lecz jest to tylko kwestia najbliższych tygodni.
Wynagrodzenia dla kierowców muszą wzrosnąć w 2024 roku Zmiany w wynagrodzeniach kierowców zawodowych w 2024 – o tym warto wiedzieć.
Skuteczne zmniejszenie kary nałożonej przez Border Force W lutym ubiegłego roku, zostały wprowadzone zmiany w przepisach w zakresie przeciwdziałania wjazdowi nielegalnych imigrantów na teren Wielkiej Brytanii. Kary są znacznie bardziej dotkliwe, a przewoźnicy są częściej na nie narażeni.
Nowe przepisy dotyczące pojazdów nienormatywnych W dniu 17 lutego 2024r. wchodzą w życie nowe przepisy w sprawie pilotowania pojazdów nienormatywnych.
Zmiana naliczania opłat drogowych w Czechach Opłata za przejazd w Czechach dla pojazdów powyżej 3,5 t zostanie powiększona o składnik opłaty za wytwarzanie emisji CO2.
Zmiany przepisów w Wielkiej Brytanii. Kto musi posiadać certyfikaty? Wielka Brytania wprowadza nowe przepisy - przy imporcie niektórych produktów będzie obowiązek przedstawienia odpowiednich certyfikatów.
eToll - zmiana opłat za samochody ciężarowe na 2024 rok Zmiana wysokości stawek opłaty elektronicznej od 1 stycznia 2024 r.
Czy optymalizacja opłat drogowych jest mitem, czy faktem? Opłaty drogowe stopniowo stają się coraz bardziej znaczącym składnikiem kosztowym w transporcie towarowym.
Kilkukrotny wzrost kar za przewóz nielegalnych imigrantów Maksymalna kara dla firmy transportowej wynosi obecnie 20 tys. funtów za każdą przewiezioną niezgodnie z prawem osobę.