Manipulujesz przy tachografie - stracisz prawo jazdy

Nowe przepisy 2022

Jak wiemy prezydent Andrzej Duda podpisał niedawno ustawę wprowadzającą wyższe kary za wykroczenia drogowe, ale nie tylko...

 

Jedną z najważniejszych zmian dla kierowców zawodowych jest obsługa tachografu. W przypadku wykrycia manipulacji w tachografie, oprócz grzywny, policja będzie mogła zatrzymać prawo jazdy. Ta sama kara ma zastosowanie, jeśli dany kierowca użył karty innego kierowcy (cytując dosłownie: kierowca wykonujący przewóz drogowy, podczas bieżącego dziennego czasu prowadzenia pojazdu wykonywał ten przewóz pojazdem wyposażonym w tachograf wbrew obowiązkowi nie rejestrując za pomocą tachografu na wykresówce lub karcie kierowcy wskazań w zakresie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy lub przebytej drogi, używając cudzej karty kierowcy, używając co najmniej dwóch własnych kart kierowcy, używając cudzej wykresówki, używając jednocześnie kilku wykresówek a także w przypadku korzystania z niedozwolonego urządzenia, przedmiotu lub zmienionego oprogramowania umożliwiającego lub powodującego podrabianie lub przerabianie danych rejestrowanych przez tachograf oraz w sytuacji, gdy tachograf został odłączony).

W ustawie Prawo o Ruchu Drogowym pojawiły się też niektóre nowe interpretacje wykroczeń karane mandatami:
- nieustąpieniu pierwszeństwa pieszemu,
- niezatrzymaniu pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osobie o widocznej ograniczonej - sprawności ruchowej,
- wyprzedzaniu pojazdu na przejściu dla pieszych,
- zabroniona jest jazda po chodniku lub przejściu dla pieszych,
- naruszaniu zakazu jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych,
- tamowaniu lub utrudnianiu ruchu,
- niestosowaniu się do ograniczenia prędkości określonego ustawą lub znakiem drogowym, w razie przekroczenia go o ponad 30 km/h,
- niestosowaniu się do zakazu wyprzedzania określonego ustawą lub znakiem drogowym,
- objeżdżaniu opuszczonych zapór lub półzapór na przejeździe kolejowym, wjeżdżaniu na przejazd, jeśli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie - zostało zakończone oraz wejściu lub wjeździe na przejazd kolejowy za sygnalizator lub za inne urządzenie nadające sygnały, przy sygnale czerwonym, czerwonym - migającym lub dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych,
- wjeżdżaniu na przejazd kolejowy, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.

Co może niektórych kierowców zainteresować: - za wyprzedzanie na zakazie – 1000 zł, w przypadku recydywy 2000 zł.

Obecnie maksymalna liczba punktów karnych za najcięższe wykroczenia to 10, natomiast po 1 stycznia 2022 roku będzie to 15 punktów. Limity nie ulegną zmianie, ale wydłużony został, z roku do 2 lat, okres, po którym punkty będą usuwane z ewidencji.

Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2022 r.

 

Przeczytaj też:
Pierwsze prawa jazdy zatrzymane

Nie trzeba było długo czekać, żeby inspektorzy podlaskiego ITD, musieli już w pierwszych dniach stycznia, zastosować nowe bardziej dotkliwe kary.

Wyglądało groźnie i było niebezpiecznie

A wszystko przez GPS i skrót, który podpowiedziała nawigacja kierowcy ciężarówki.

Wiadukt zawala się podczas przejazdu 198-tonowego zestawu ponadnormatywnego

Do katastrofy doszło w ubiegłą sobotę w Chinach na wiadukcie, który został wybudowany zaledwie jedenaście lat temu.

Osiem nieprawidłowo zaparkowanych ciężarówek odholowano z parkingu A4 w Holandii

W poniedziałkowe popołudnie 20 grudnia z parkingu wzdłuż A4 w pobliżu Den Hoorn odholowano osiem ciężarówek z szesnastu nieprawidłowo zaparkowanych.

Ile wynosi kara za usunięcie filtra cząstek stałych w Niemczech?

Przewoźnicy międzynarodowi, czasem różnych sposobów, jak żeby wyeliminować z pracy ukłądu wydechowego różne "niepotrzebne" urządzenia.

Niebezpieczeństwo spadło z nieba

Zupełnie niespodziewanie, dla kierowcy ciężarówki, okazała się sobotnia kolizja z samolotem.

Kierowca kradnie paliwo innemu kierowcy - film

Niedawno pisaliśmy o tym, że policja wykryła sprawców włamań do naczep ciężarówek. Przyszedł w końcu też czas na złodziei paliwa.

Sto procent przeładowany

Zatłoczona autostrada A1 z Bremy do Hamburga. Niemiecka policja zauważa polskiego busa. Ma jakoś mocno ugięte opony...

Kiedy szef zastępuje kierowcę...

Inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego stwierdzili, że kierowca zatrzymanej ciężrówki wielokrotnie rażąco naruszał również normy czasu pracy kierowcy.

Wyszukiwarka

Informacje