Granica Rosja

Rozporządzenie, które zablokowało transport na Wschodzie

Przed tygodniem resort zdrowia zapowiedział wprowadzenie dodatkowych restrykcji w związku z czwartą falą pandemii. Jednak w rozporządzeniu, które weszło w życie w środę, 15 grudnia pojawiły się pewne, istotne dla kierowców ciężarówek, zmiany.


Od 15 grudnia do Polski mogą wjechać tylko kierowcy, którzy mają negatywny test na covid. Rozporządzenie Rady Ministrów wprowadzające obowiązkowe testy PCR przy przekraczaniu zewnętrznej granicy Polski nie ominęło również kierowców w ruchu międzynarodowym. W przypadku braku testu, kierowca zostaje skierowany na 14-dniową kwarantannę.

Wśród przewoźników budzi to ogromne zdziwienie, gdyż rząd świadomie wyhamowuje branże transportową nie bacząc nawet na to, że przed lub na granicy nie ma możliwości wykonania takiego testu. Jest to tym bardziej dziwne, że takie działania są wprowadzane w czasie, kiedy przed świętami, jest największe nasilenie transportów.

Pytamy, czy jest to jakieś niedopatrzenie w przepisach? Rada Medyczna przy premierze wydając swoją opinię najwyraźniej zapomniała o międzynarodowym transporcie drogowym wydając rozporządzenie praktycznie bez uprzedzenia branży o utrudnieniach. Tym bardziej dziwi fakt, że ważność testów określa się na 24-godziny, a kierowcy ciężarówek na wjazd do Polski, czekają nieraz znacznie dłużej.

Część z kierowców, w sytuacji kiedy nie można było wykonać testów, zdecydowała się wrócić do Polski i poddać się 14-dniowej kwarantannie.

 

Przeczytaj też:
Polska ciężarówka z nagrodą MAN Truck Champion 2023 W konkursie, w którym brało udział 18 krajów zwyciężyła ciężarówka z Polski. White Lion z Dolnego Śląska podbił serca fanów ciężarówek z całej Europy.
Na autostradzie A4 powstał odcinkowy pomiar prędkości Zakończył się montaż kamer do odcinkowego pomiaru prędkości.
Ile można zaoszczędzić jadąc ciężarówką 85 km/h? Wielton Logistic redukuje prędkość maksymalną do 85 km/h w swojej flocie ciągników siodłowych.
Kogo dotyczy zakaz wyprzedzania na autostradach? Wchodzi w życie ustawa dotycząca bezpłatnych autostrad oraz zakazu wyprzedzania się ciężarówek na autostradach i drogach szybkiego ruchu.
Wyścig słoni na sprawa polska - wypowiedź ministra A.Adamczyka W czwartek 18 maja br., w godzinach porannych, minister Andrzej Adamczyk opowiadał o kolejnym sukcesie rządu, który zamierza uwolnić kierowców samochodów osobowych i motocykli od opłat na płatnych odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA.
Profesjonalni Kierowcy 2023 - trwają zapisy Właśnie ruszyły zapisy na pierwsze szkolenie VIII edycji.
Zdalne kontrole tachografów w Europie Zachodniej W zeszłym tygodniu belgijska Federalna Policja Drogowa przeprowadziła obszerną kontrolę wzdłuż E40 w Wetteren.
Jaki ciągnik na 80 ha? Pole liczące 80 hektarów wymaga zakupu maszyny, która będzie nie tylko wydajna, ale także komfortowa. Na szczęście w ofertach producentów nie brak ciągników spełniających te kryteria z nawiązką. Jaki więc pojazd wybrać? W odpowiedzi na to pytanie pomoże ten poradnik.
UOKiK wyjaśnia zasadność podwyżek dla kierowców za przejazd A4 Zgodnie z prawem antymonopolowym nie jest zabronione posiadanie przez przedsiębiorcę pozycji dominującej. Niedozwolone jest jednak jej nadużywanie.