Panoramiczny obraz z lotu ptaka dzięki kamerom 360° i 270°

Kamera 360 stopni

W dawnych czasach marynarz wspinał się na grotmaszt okrętu, by z bocianiego gniazda obserwować morze. Dziś pojazdy użytkowe mogą już być wyposażane w system kamer o kącie widzenia 360° lub 270°. Cel jest taki sam: uzyskanie najlepszej możliwej widoczności wokół całego pojazdu.

 

Nowością w autobusach Daimler Buses jest opcjonalny system kamer do autobusów turystycznych, międzymiastowych i miejskich Mercedes-Benz i Setra o kącie widzenia 360° oraz system kamer do autobusu przegubowego Mercedes-Benz Citaro o kącie widzenia 270°. W autobusach jednoczłonowych cztery kamery zapewniają widok na całe otoczenie (360°), natomiast w autobusie przegubowym, ze względu na różne kąty zgięcia przedniego i tylnego członu, trzy kamery dostarczają obraz z lewej i prawej strony tylnego członu, jak również za nim (270°).

W zależności od modelu, kamera przednia montowana jest pod lub nad przednią szybą, a obie kamery boczne instalowane są nad szybami bocznymi. Kamera tylna jest umieszczona w strefie tylnej szyby, dokładnie tam, gdzie obecnie instalowana jest kamera cofania. System ten umożliwia dostrzeżenie przechodniów, rowerzystów, jak również przeszkód nawet w takich obszarach, które zwykle są poza zasięgiem wzroku kierowcy. W ten sposób system zwiększa bezpieczeństwo na drogach, ponieważ można dzięki niemu wykryć niebezpieczeństwo kolizji i zapobiec wypadkom. System kamer jest automatycznie włączany w momencie rozpoczęcia jazdy i działa do prędkości 35 km/h. Aktywuje się również przy wyższych prędkościach, gdy włączony zostaje kierunkowskaz. Kiedy zaś prędkość zwalniającego pojazdu spadnie do 32 km/h, następuje ponowne automatyczne włączenie systemu. Na dziesięciocalowym monitorze z dzielonym ekranem kierowca widzi autobus z lotu ptaka. Drugi obraz w monitorze zależny jest od sytuacji na drodze: Gdy kierowca włączy kierunkowskaz lub wsteczny bieg, wyświetlany obraz przełączany jest automatycznie na lewą lub prawą stronę bądź też tył pojazdu. Do dyspozycji jest w sumie pięć widoków. Ponadto kierujący ma też w razie potrzeby możliwość ręcznego przełączania obrazów. W tym celu może on skorzystać z odpowiedniego menu wyboru dostępnego na ekranie. Pozwala ono również kierowcy na ręczne włączanie i wyłączanie monitora.

Oznaczenia przedniej i tylnej krawędzi autobusu, jak również wskazywany korytarz jazdy ułatwiają orientację. Dzięki tym obrazom kierowca zyskuje pole widzenia na odległość około pięciu do sześciu metrów, co tym samym zapewnia pokrycie sąsiedniego pasa ruchu.

Nowe systemy kamer mają być dostępne na zamówienie dla szerokiej gamy autobusów od pierwszego kwartału 2022 roku: mowa tu o całej rodzinie niskopodłogowych autobusów Mercedes-Benz Citaro, włączając także eCitaro i Citaro Ü, a także nowym międzymiastowym autobusie Mercedes-Benz Intouro i wysokopokładowym autobusie turystycznym Tourismo, nowym Tourriderze na rynek północnoamerykański oraz piętrowym autobusie Setra TopClass S 531 DT.

 

Przeczytaj też:
W lutym kolejne kontrole ciężarówek w całej Europie ramach akcji Roadpol

Od 7 do 13 lutego ciężarówki i autokary będą kontrolowane przez policję w całej Europie. Europejska sieć funkcjonariuszy policji drogowej Roadpol ogłosiła termin pierwszej, w tym roku, kampanii kontrolnej Truck & Bus.

Zdalny odczyt tachografów już w Polsce. Pierwsze kontrole ITD w Lublinie

Poniedziałek był pierwszym dniem, gdy kierowcy mogli spotkać na terenie województwa lubelskiego pojazd Inspekcji Transportu Drogowego wyposażony w antenę DSRC.

Kolejne nowe ciężarówki pojawią się w tym roku w firmie Drutex

Drutex, kolejny rok wymienia flotę. W ubiegłym roku odebrali pierwsze MAN-TGX. W tym roku powtórzą zakup.

Nowe fotoradary w Rumunii

Stacjonarne kamery radarowe zostaną zamontowane na wszystkich zatłoczonych drogach w Rumunii, w tym na Autostradzie Soarelui, Valea Prahovei i Valea Oltului.

Na parkingach powstanie infrastruktura do odśnieżania pojazdów ciężarowych

W świetle przepisów, za właściwe przygotowanie pojazdu do drogi, w tym jego dokładne odśnieżenie, odpowiedzialny jest kierowca. Trudno jednak utrzymać pojazd ciężarowy w należytym stanie, gdy trzeba się wspiąć na wysokość 4 m. GDDKiA zadba, aby na parkingach pojawiły się specjalne rampy.

MOYA otworzyła kolejnych pięć stacji paliw

Kolejne pięć stacji paliw zaczęły funkcjonować w sieci MOYA. Są to stacje franczyzowe – w Rzeszowie i Choroszczy (woj. Podlaskie) oraz własne – w Kościerzynie (woj. Pomorskie), w Poznaniu i w Głogowie.

Zniesienie obowiązkowego badania technicznego pojazdów

Parlament rosyjski wierzy, że bezpieczeństwo ruchu drogowego i stan techniczny pojazdów nie są ze sobą w żaden sposób powiązane.

Jakimi nowymi drogami pojedziemy w 2022 roku?

Rok 2021 GDDKiA zakończyła udostępniając do ruchu ponad 425 km nowych dróg. Obecnie kierowcy w Polsce mają do dyspozycji 4670,5 km dróg szybkiego ruchu, w tym 1 778,9 km autostrad i 2891,6 km dróg ekspresowych.

Pierwszy wodorowy autobus Solarisa trafi do Austrii

Austriacki przewoźnik OBB Postbus podpisał kontrakt na dostawę 5 autobusów wodorowych.

Wyszukiwarka

Informacje