Kierowcy ciężarówek czekający na pod rampą tracą cały dzień, a ile tracą szukając wolnego parkingu?

Parking rozładunek ciężarówki

Jedna godzina dziennie na znalezienie parkingu, 20 godzin tygodniowo na czekanie na rozładunek.

 

Takich statystyk prawdopodobnie, w Europie nikt nie prowadzi, ale zapewne i u nas wygląda to podobne. Przyjrzyjmy się zatem badaniu, które zrobiono za oceanem. Ankieta została przeprowadzona wśród ponad 900 kierowców ciężarówek. Większość z nich przyznała się do spędzania łącznie od 12 do 20 godzin tygodniowo na przerwach w związku z załadunkiem lub rozładunkiem. Wynika to z powolności odbiorców towaru, a także złego planowania logistycznego. Dlatego każdego tygodnia, w sumie, traci się cały dzień pracy, a potem ten czas trzeba jakoś nadrobić...

Kolejną rzeczą jest czas spędzony na szukaniu parkingu. Pod koniec 2017 roku, w wyniku lobbingu największych firm, Amerykanie wprowadzili obowiązkowe tachografy i zaczęły się problemy z dostępem do miejsc parkingowych. Amerykańscy kierowcy tracą średnio 56 minut dziennie szukając odpowiedniego miejsca postoju. W skali tygodnia oznacza to kolejne pół dnia pracy.

Gdyby załadunki i rozładunki były lepiej planowane, a kierowcy mieli większą swobodę w planowaniu postojów mogło by się okazać, że wydajność transportu znacznie by wzrosła. Również taka poprawa warunków pracy mogłaby zwiększyć zainteresowanie tym zawodem.

 

Przeczytaj też:
Mobilne kontrole e-Toll już działają

Na początku grudnia w systemie e-TOLL zarejestrowano 1,361 tys. pojazdów, w tym 1,167 tys. (85%) ciężarówek i 204 tys. (15%) samochodów osobowych.

Najstarszy oryginalny samochód ciężarowy na świecie

Jest nim Daimler Motor-Lastwagen z roku 1898, zbudowany w firmie Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG), na stałe eksponat Muzeum Mercedes-Benz.

Panoramiczny obraz z lotu ptaka dzięki kamerom 360° i 270°

W dawnych czasach marynarz wspinał się na grotmaszt okrętu, by z bocianiego gniazda obserwować morze. Dziś pojazdy użytkowe mogą już być wyposażane w system kamer o kącie widzenia 360° lub 270°. Cel jest taki sam: uzyskanie najlepszej możliwej widoczności wokół całego pojazdu.

3G nie dla kierowców ciężarówek - jest nowa interpretacja przepisów

Berlin ułatwił kierowcom ciężarówek stosowanie przepisów 3G. Dowód szczepienia kierowcy nie jest już obowiązkowy.

Kiedy można prowadzić pojazd bez uprawnień a komu policja zatrzyma prawo jazdy

Jeździsz bez "prawka"? Ubezpieczyciel wystawi ci rachunek za wypadek…

Utrudnienia dla ciężarówek na przeprawach promowych w Calais

W proteście przeciwko limitom połowowym francuscy rybacy chcą dziś zablokować przeprawy promowe ciężarówek w tunelu pod kanałem La Manche. Protest może doprowadzić do opóźnień w porcie Calais.

Protest niemieckich stowarzyszeń transportowych przeciwko 3G

Sześć niemieckich stowarzyszeń transportowych i logistycznych skrytykowało nową wersję ustawy 3G o ochronie przed infekcjami, która weszła w życie w tym tygodniu.

Girteka otwiera największy swój oddział z lokalizacją w Polsce

Będzie to największa lokalizacja Girteki. Firma planuje w przyszłym roku zatrudnić ponad 5000 nowych pracowników, głównie nowych kierowców, ale także techników transportu i pracowników administracyjnych, zwłaszcza specjalistów ds. finansów i zasobów ludzkich.

Sytuacja dla kierowców ciężarówek w Niemczech - ciąg dalszy

Nowe regulacje anty covidowe narobiły dużego zamieszania wśród naszych rodaków i w całym transporcie.

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL

Wyszukiwarka

Informacje