Co może zaskoczyć kierowców w porcie w Hamburgu

MAN TGX autonomiczna ciężarówka

Firmy MAN Truck & Bus oraz Hamburger Hafen und Logistik, HHLA pomyślnie zakończyły pierwsze testy praktyczne programu Hamburg TruckPilot. Chodzi o wykorzystanie autonomicznych ciężarówek w terminalach portowych.

 

Jednym z głównych celów trzyletniego projektu jest opracowanie i praktyczne przetestowanie autonomicznej ciężarówki do obsługi kontenerów w terminalu kontenerowym HHLA Altenwerder, głównym terminalu kontenerowym w Hamburgu.

Podczas pierwszych praktycznych jazd kierowca dowiózł 40-stopowe kontenery do portu w Hamburgu. Tam ciężarówkę przełączono w tryb autonomiczny, kierowca opuścił pojazd, a ciężarówka - w trybie autonomicznym - przejechała przez obszar terminalu i poruszała się płynnie w mieszanym ruchu z innymi użytkownikami dróg. Autoniomiczny samochód dojechał do celu i manewrował z dużą precyzją, aż do miejsca parkowania. Po przeładowaniu kontenerów droga powrotna do bramki kontrolnej była równie bezproblemowa. Na bramie kierowca znów wsiadł do kabiny swojej ciężarówki i wyjechał na zewnątrz portu

Frederik Zohm, członek zarządu MAN Truck & Bus ds. badań i rozwoju:
- Projekty pilotażowe, takie jak Hamburg TruckPilot, pokazują, że wykorzystanie autonomicznych ciężarówek jest technologicznie wykonalne i można je efektywnie zintegrować z procesami logistycznymi. Autonomiczna jazda zmieni reguły gry w transporcie. W ścisłej współpracy z klientami i partnerami testujemy praktyczne rozwiązania w zakresie automatyzacji w celu przygotowania autonomicznych ciężarówek do produkcji seryjnej od 2030 r.

 

 

Przeczytaj też:
Mobilne kontrole e-Toll już działają

Na początku grudnia w systemie e-TOLL zarejestrowano 1,361 tys. pojazdów, w tym 1,167 tys. (85%) ciężarówek i 204 tys. (15%) samochodów osobowych.

Japońska technologia już od grudnia w europejskiej fabryce

FUSO, japońska spółka córka Daimler Truck i zarazem jeden z wiodących azjatyckich producentów pojazdów użytkowych, ogłosiła rozpoczęcie sprzedaży w Europie nowego FUSO Cantera.

Sprzedaż samochodów ciężarowych w listopadzie 2021

To przedostatni miesiąc podsumowań sprzedaży samochodów ciężarowych w drugim roku pandemii.

Najstarszy oryginalny samochód ciężarowy na świecie

Jest nim Daimler Motor-Lastwagen z roku 1898, zbudowany w firmie Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG), na stałe eksponat Muzeum Mercedes-Benz.

Panoramiczny obraz z lotu ptaka dzięki kamerom 360° i 270°

W dawnych czasach marynarz wspinał się na grotmaszt okrętu, by z bocianiego gniazda obserwować morze. Dziś pojazdy użytkowe mogą już być wyposażane w system kamer o kącie widzenia 360° lub 270°. Cel jest taki sam: uzyskanie najlepszej możliwej widoczności wokół całego pojazdu.

Zmiana w fabryce MAN Trucks w Niepołomicach

Z dniem 01.11.2021 dr Richard Slovák objął stanowisko dyrektora zarządzającego w fabryce MAN Niepołomicach oraz prezesa zarządu spółki MAN Trucks sp. z o.o.

Scania z kamerami zamiast lusterek, ale w innym miejscu

Opcja ta będzie początkowo oferowana tylko na rynku europejskim.

Sprawdziliśmy ile kosztują nowe DAF'y XG zamówione przez Waberer's

Od węgierskiego dilera DAF Trucks przyszła dobra wiadomość - wpłynęło ogromne zamówienie na na 570 modeli DAF XG.

Poznajemy DAF XF model 2022

Oglądamy jeden z pierwszych samochodów, nowej serii DAF XF, który trafił do Polski. Samochód wyspecyfikowany na polski rynek, a więc taki jaki zapewne będą kupować polscy przewoźnicy.

 

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL

Wyszukiwarka

Informacje