Czy będą kontrole na granicy polsko-niemieckiej?

Kontrole Niemcy

Związek Policji Federalnej potwierdził swój plan po tym, jak coraz większa liczba uchodźców napłynęła nielegalnie do Niemiec.

 

Przewodniczący Związku Policji Federalnej (DpolG), Heiko Teggatz, ponowił apel o tymczasowe kontrole graniczne na granicy z Polską ze względu na zwiększoną liczbę uchodźców przybywających z Europy Wschodniej. - Każdy, kto pojawi się u nas i zgłosi tak zwany wniosek o ochronę, będzie oczywiście traktowany zgodnie z prawem i zabrany do ośrodka recepcyjnego – powiedział Teggatz.

Chodzi o kontrole tzw. wzrokowe, czyli monitoring podróżnych i wyrywkowe sprawdzanie dokumentów. Niemcom chodzi o ewentualne wychwytywanie uchodźców i umieszczanie ich w specjalnych ośrodkach, tak aby kontrolować przepływ uchodźców. Nie chodzi o deportację z powrotem do Polski czy Białorusi.

Wzrost "zatrzymań uchodźców" wzrósł o 430 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Jednak nie podano konkretnej liczby zatrzymanych. - To problem europejski. Nie wolno nam zostawiać samych państw, które mają zewnętrzne granice Europy. Europa musi działać przeciwko niemu razem, musi teraz tymczasowo powstrzymać presję migracyjną i trwale nałożyć sankcje na linie lotnicze, które codziennie odbywają loty z Iraku do Mińska - dodaje Heiko Teggatz.

Konkretne ustalenia jeszcze nie zapadły, ale raczej nie grozi nam powtórka długich kolejek na granicach z lat 90-tych lub sytuacja z początku pandemii. Możliwe będą jednak wyrywkowe kontrole ciężarówek, pod kątem nielegalnie podróżujących uchodźców.

Przeczytaj też:
Mobilne kontrole e-Toll już działają

Na początku grudnia w systemie e-TOLL zarejestrowano 1,361 tys. pojazdów, w tym 1,167 tys. (85%) ciężarówek i 204 tys. (15%) samochodów osobowych.

Najstarszy oryginalny samochód ciężarowy na świecie

Jest nim Daimler Motor-Lastwagen z roku 1898, zbudowany w firmie Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG), na stałe eksponat Muzeum Mercedes-Benz.

Panoramiczny obraz z lotu ptaka dzięki kamerom 360° i 270°

W dawnych czasach marynarz wspinał się na grotmaszt okrętu, by z bocianiego gniazda obserwować morze. Dziś pojazdy użytkowe mogą już być wyposażane w system kamer o kącie widzenia 360° lub 270°. Cel jest taki sam: uzyskanie najlepszej możliwej widoczności wokół całego pojazdu.

3G nie dla kierowców ciężarówek - jest nowa interpretacja przepisów

Berlin ułatwił kierowcom ciężarówek stosowanie przepisów 3G. Dowód szczepienia kierowcy nie jest już obowiązkowy.

Kiedy można prowadzić pojazd bez uprawnień a komu policja zatrzyma prawo jazdy

Jeździsz bez "prawka"? Ubezpieczyciel wystawi ci rachunek za wypadek…

Utrudnienia dla ciężarówek na przeprawach promowych w Calais

W proteście przeciwko limitom połowowym francuscy rybacy chcą dziś zablokować przeprawy promowe ciężarówek w tunelu pod kanałem La Manche. Protest może doprowadzić do opóźnień w porcie Calais.

Protest niemieckich stowarzyszeń transportowych przeciwko 3G

Sześć niemieckich stowarzyszeń transportowych i logistycznych skrytykowało nową wersję ustawy 3G o ochronie przed infekcjami, która weszła w życie w tym tygodniu.

Girteka otwiera największy swój oddział z lokalizacją w Polsce

Będzie to największa lokalizacja Girteki. Firma planuje w przyszłym roku zatrudnić ponad 5000 nowych pracowników, głównie nowych kierowców, ale także techników transportu i pracowników administracyjnych, zwłaszcza specjalistów ds. finansów i zasobów ludzkich.

Sytuacja dla kierowców ciężarówek w Niemczech - ciąg dalszy

Nowe regulacje anty covidowe narobiły dużego zamieszania wśród naszych rodaków i w całym transporcie.

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL

Wyszukiwarka

Informacje