BAG podsumowało kontrole kierowców ciężarówek

BAG kontrole

Federalny Urząd Transportu Towarowego, co miesiąc składa raport z działań kontrolnych na drogach w Niemczech.

 

Jak informuje Federalny Urząd Transportu Towarowego (BAG) we wrześniu odbyły się kontrole kierowców ciężarówek pod kątem: regularnych tygodniowych okresów odpoczynku, przestrzegania przepisów dotyczących kabotażu oraz w zakresie drogowych kontroli technicznych (TUK). Kontrole przeprowadzono w szczególności na trasach i węzłach komunikacyjnych intensywnie wykorzystywanych przez pojazdy niebędące rezydentami, a także na odpowiednio intensywnie używanych parkingach dla ciężarówek.

W ramach akcji kontrolnej w dniu 8-9 września sprawdzono łącznie 633 pojazdy. Spośród nich 592 ciężarówki zostały sprawdzone pod kątem zgodności z przepisami kabotażowymi, 170 pod kątem przepisów socjalnych 52 pod kątem usterek technicznych. Kierowcy z 30 pojazdów zostali odnotowani w związku z kabotażem. Ponadto stwierdzono pięć naruszeń regularnego tygodniowego okresu odpoczynku w pojeździe oraz 13 naruszeń stanu technicznego.

W dniu 13 września skontrolowano łącznie 348 pojazdów, z czego 323 pojazdy sprawdzono pod kątem zgodności z regularnym tygodniowym okresem odpoczynku poza pojazdem, a 140 pojazdów pod kątem zgodności z przepisami dotyczącymi kabotażu. Stwierdzono 35 naruszeń związanych z zakazem korzystania z regularnych tygodniowych okresów odpoczynku w pojazdach, a pięciu kierowców naruszyło przepisy dotyczące kabotażu. W 22 pojazdach kontrolowanych pod kątem usterek technicznych nie stwierdzono żadnych naruszeń.

W dniach 21-22 września sprawdzono kolejne 988 pojazdów. Spośród nich 971 ciężarówek zostało skontrolowanych pod kątem zgodności z przepisami dotyczącymi kabotażu, 196 pod kątem prawa jazdy i 51 przez ekspertów sprawdzających stan techniczny. 32 kierowców naruszyło przepisy kabotażowe. Ponadto stwierdzono trzy naruszenia regularnego okresu odpoczynku w pojeździe oraz sześć usterek technicznych.

W samym tylko wrześniu BAG wystawiło mandaty na sumę: 128 794 euro.

Przeczytaj też:
Mobilne kontrole e-Toll już działają

Na początku grudnia w systemie e-TOLL zarejestrowano 1,361 tys. pojazdów, w tym 1,167 tys. (85%) ciężarówek i 204 tys. (15%) samochodów osobowych.

Najstarszy oryginalny samochód ciężarowy na świecie

Jest nim Daimler Motor-Lastwagen z roku 1898, zbudowany w firmie Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG), na stałe eksponat Muzeum Mercedes-Benz.

Panoramiczny obraz z lotu ptaka dzięki kamerom 360° i 270°

W dawnych czasach marynarz wspinał się na grotmaszt okrętu, by z bocianiego gniazda obserwować morze. Dziś pojazdy użytkowe mogą już być wyposażane w system kamer o kącie widzenia 360° lub 270°. Cel jest taki sam: uzyskanie najlepszej możliwej widoczności wokół całego pojazdu.

3G nie dla kierowców ciężarówek - jest nowa interpretacja przepisów

Berlin ułatwił kierowcom ciężarówek stosowanie przepisów 3G. Dowód szczepienia kierowcy nie jest już obowiązkowy.

Kiedy można prowadzić pojazd bez uprawnień a komu policja zatrzyma prawo jazdy

Jeździsz bez "prawka"? Ubezpieczyciel wystawi ci rachunek za wypadek…

Utrudnienia dla ciężarówek na przeprawach promowych w Calais

W proteście przeciwko limitom połowowym francuscy rybacy chcą dziś zablokować przeprawy promowe ciężarówek w tunelu pod kanałem La Manche. Protest może doprowadzić do opóźnień w porcie Calais.

Protest niemieckich stowarzyszeń transportowych przeciwko 3G

Sześć niemieckich stowarzyszeń transportowych i logistycznych skrytykowało nową wersję ustawy 3G o ochronie przed infekcjami, która weszła w życie w tym tygodniu.

Girteka otwiera największy swój oddział z lokalizacją w Polsce

Będzie to największa lokalizacja Girteki. Firma planuje w przyszłym roku zatrudnić ponad 5000 nowych pracowników, głównie nowych kierowców, ale także techników transportu i pracowników administracyjnych, zwłaszcza specjalistów ds. finansów i zasobów ludzkich.

Sytuacja dla kierowców ciężarówek w Niemczech - ciąg dalszy

Nowe regulacje anty covidowe narobiły dużego zamieszania wśród naszych rodaków i w całym transporcie.

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL

Wyszukiwarka

Informacje