Policja w Dreźnie stosuje specjalną metodę kontroli ciężarówek na autostradzie

Kontrole ciężarówek

Policja odnotowała 505 wykroczeń. 174 razy kierowcy ciężarówek korzystali z telefonu komórkowego podczas prowadzenia samochodu.

 

Kontrole ciężarówek nastawione na zachowania, rozpraszające uwagę za kierownicą, rozpoczęły się we wtorek rano na parkingu stacji obsługi Dresdner Tor w kierunku Chemnitz. Tam czeka biały autokar i co najmniej pół tuzina radiowozów. Po krótkiej odprawie wszyscy startują w tym samym czasie. Cztery radiowozy służą jako tzw. łapacze. Monitorują ruch i zawsze są blisko autobusu.

Komendant policji Stefan Reichel i jego koleżanka Vivien Jünger jadą samym autobusem. Oboje są z policji drogowej i dobrze znają patrolowany odcinek A4. Reichel ma w pogotowiu kamerę wideo, chroniącą dowody. Ma sfilmować, jak kierowca ciężarówki bawi się telefonem komórkowym. Niektórzy czytają, inni używają tabletu, przygotowują jedzenie lub robią kawę. Byli nawet kierowcy ciężarówek, którzy oglądali film.

Kierowcy ciężarówek pomimo deszczowej jesiennej pogody wyglądają na zrelaksowanych. Jeden je, drugi rozmawia przez telefon ze słuchawkami w uszach, Litwin prowadzi swoją 40-tonową ciężarówkę z nagą klatką piersiową i papierosem w ustach. Ale to nie są wykroczenia. Biały autokar z rejestracją z Chemnitz jest praktycznie nierozpoznawalny. Tylko kamery mogą zdradzać, że zbliża się coś podejrzanego.

Autokar "kręci się" nad A4, zawsze między węzłem Wilsdruff i Drezno-Flughafen. Niestety nie obyło się bez interwencji. Kierowcy ciężarówek, pomimo wiadomych zakazów, chętnie sięgają po telefony lub wykonuję inne niedozwolone czynności. Liczba zarejestrowanych spraw znacznie wzrosła, odkąd policja zwróciła większą uwagę na tę kwestię. W 2015 roku 1500 przypadków, obecnie 3000 wykroczeń rocznie.

Przeczytaj też:
Niemcy rekrutują truckerów z Włoch i oferują im wyższe zarobki

Niemcy chcą rozwiązać problem niedoboru kierowców ciężarówek rekrutując kierowców z zagranicznych firm przewozowych wjeżdżających do tego kraju swoimi ciężarówkami.

Wielka Brytania boryka się ze skutkami braku kierowców i dlatego chce rozszerzyć kabotaż

W walce z rażącym niedoborem kierowców ciężarówek rząd brytyjski chce złagodzić zasady pracy dla zagranicznych firm transportowych.

Incydent na granicy. Pociąg z ciężarówkami zmuszony do powrotu do Szwajcarii

Pociągi przewożące ciężarówki, jako element transportów intermodalnych, po raz pierwszy przejechały trasę Freiburg–Novara 11 lipca 2001 roku. Przewoźnikiem jest firma RAlpin z Freiburga, która od tego czasu przerzuciła ponad 1,7 miliona pojazdów ciężarowych z dróg na tory odciążając Alpy Szwajcarskie.

Rumuńscy kierowcy ciężarówek przyłapani na kradzieży oleju napędowego

Dwóch rumuńskich kierowców ciężarówek aresztowano w Hiszpanii po tym, jak przyłapano ich na kradzieży oleju napędowego z innych ciężarówek.

Duże korki ciężarówek na granicy z Chinami. Gwałtownie wzrósł transport kołowy do Chin

W samochodowym punkcie kontrolnym Zabajkalsk na granicy rosyjsko-chińskiej odprawa transportów będzie odbywała się również w nocy.

Chorwacka policja odnalazła 22 z 50 skradzionych ciężarówek tego lata w Austrii

Latem w Austrii skradziono 50 ciężarówek z naczepami o wartości ponad pięciu milionów euro.

Limitowana wersja Actrosa Edition 2 dla polskiego przewoźnika

Seria Mercedes-Benz Actros Edition 2 liczy zaledwie 400 ciągników wyprodukowanych przez spółkę Daimler Truck na całym świecie. Cztery z limitowanej edycji sprzedał Kujawski Truck Center z Rogówka pod Toruniem. Pierwszy model wydany został spółce ADAMTRANS.

Nowe radary w Holandii zarejestrowały 85 ciężarówek w ciągu dwóch dni

Holandia uruchamia nowy radar, który wykrywa naruszenia kierowców ciężarówek w kabinie.

Austria wprowadza stosowanie ogumienia zimowego dla ciężarówek

Od 1 listopada Austria wprowadza obowiązek stosowania opon zimowych w samochodach ciężarowych. Nakaz uzywania zimowego ogumienia obowiązuje bez względu na pogodę.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL