e-TOLL urządzenia

Czy 1 października stanie transport? e-TOLL jeszcze nie gotowy

Brakuje urządzeń do rejestracji przejazdów w systemie e-Toll. KAS proponuje zastępcze rozwiązanie w postaci aplikacji e-TOLL.

 

Na trzy dni przed rozpoczęciem działania nowego systemu okazuje się, że podaż urządzeń w systemie e-TOLL całkowicie nie nadąża za popytem. Na rynku brakuje urządzeń, a jak wiadomo od 1 października br., dotychczasowy system poboru opłat via-TOLL, przestaje działać.

Szacuje się, że potrzebne jest ponad milion urządzeń w skali kraju, a co z firmami zagranicznymi? Jeśli nawet ktoś przezornie zaopatrzył się w sierpniu w nowe urządzenia to okazywało się, że występowały problemy ze stabilnością działania systemu, które dodatkowo opóźniały testowanie urządzeń. W efekcie nikt nie potrafi powiedzieć, czy system zadziała prawidłowo.

Jak informuje PSPD Gdynia - operatorzy OBU i ZSL potwierdzają, że zbierają bardzo dużą liczbę zapytań o urządzenia. Niestety, nie mają dobrych wiadomości dla przewoźników i właścicieli pojazdów, za które trzeba uiszczać myto. Problemem z produkcją urządzeń jest brak półprzewodników nie mamy możliwości wyprodukowania wystarczającej liczby urządzeń i dostarczenia ich wszystkim zainteresowanym do końca września.

Operatorzy radzą więc przewoźnikom, by zapewnili sobie plan B, na wypadek gdyby nie dostali niezbędnych urządzeń przed zamknięciem na razie funkcjonującego systemu viaTOLL. Proponowane przez KAS zastępcze rozwiązanie w postaci aplikacji e-TOLL nie nadaje się do powszechnego wykorzystania przez profesjonalny transport. Jednak aplikacja uzyskuje jednoznacznie negatywne opinie nawet od użytkowników aut osobowych.

Według ZMPD - z powodu pojawiających się licznych błędów podczas procesu rejestracji, w nowym systemie poboru opłaty drogowej e-TOLL zarejestrowało się zaledwie 25% potencjalnych użytkowników. System nie jest gotowy do działania. To pułapka dla tysięcy przewoźników drogowych. Prezesi stowarzyszeń przewoźników apelują do premiera o interwencję.

Przeczytaj też:
Nowe doskonalsze fotoradary na polskich drogach - sprawdź ich lokalizacje Nowatorska jakość sprzętu, wyłapująca serię pojazdów jednocześnie, ma być skutecznym straszkiem na kierowców.
Wynagrodzenia dla kierowców muszą wzrosnąć w 2024 roku Zmiany w wynagrodzeniach kierowców zawodowych w 2024 – o tym warto wiedzieć.
Skuteczne zmniejszenie kary nałożonej przez Border Force W lutym ubiegłego roku, zostały wprowadzone zmiany w przepisach w zakresie przeciwdziałania wjazdowi nielegalnych imigrantów na teren Wielkiej Brytanii. Kary są znacznie bardziej dotkliwe, a przewoźnicy są częściej na nie narażeni.
Dwa DAF-y LF w służbie Ośrodka Szkolenia Ochotniczej Straży Pożarnej Członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa mazowieckiego mogą wziąć udział w szkoleniach, które przygotują ich do podniesienia kwalifikacji i uzyskania prawa jazdy kategorii C.
Jakimi autami będą jeździć Polacy? Tegoroczna edycja badania Portfele Polaków pod lupą na zlecenie Volkswagen Financial Services przyniosła sporo niespodzianek.
Girteka stawia na zimowe szkolenia dla kierowców Wspólna, z Volvo Trucks, akcja "Bezpieczna Jazda Zimą" rozszerza program szkoleń organizowanych przez Girtekę w ramach Akademii Kierowcy.
Finał Profesjonalni Kierowcy odbył się w Wieluniu Podwozie typu tandem Volvo FH z zabudową oraz naczepą Wielton stanęły w Wieluniu podczas VIII edycji akcji Profesjonalni Kierowcy. A to wszystko po to, aby dostarczyć porządną dawkę wiedzy kierowcom z kategorią C+E, którzy nie są obecnie aktywni zawodowo.
II EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY LOGISTYCZNEJ we Wrocławiu Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna jest formą współzawodnictwa edukacyjnego, podczas którego oceniane są: wiedza, umiejętności oraz postawy w obszarze branży TSL (transport-spedycja-logistyka).
Bezpłatne szkolenie dla młodych kierowców w Wieluniu Bezpłatne, praktyczne szkolenia "Profesjonalni Kierowcy" odbędą się 21 listopada w Wieluniu. Właśnie trwają zapisy.