Czy 1 października stanie transport? e-TOLL jeszcze nie gotowy

e-TOLL urządzenia

Brakuje urządzeń do rejestracji przejazdów w systemie e-Toll. KAS proponuje zastępcze rozwiązanie w postaci aplikacji e-TOLL.

 

Na trzy dni przed rozpoczęciem działania nowego systemu okazuje się, że podaż urządzeń w systemie e-TOLL całkowicie nie nadąża za popytem. Na rynku brakuje urządzeń, a jak wiadomo od 1 października br., dotychczasowy system poboru opłat via-TOLL, przestaje działać.

Szacuje się, że potrzebne jest ponad milion urządzeń w skali kraju, a co z firmami zagranicznymi? Jeśli nawet ktoś przezornie zaopatrzył się w sierpniu w nowe urządzenia to okazywało się, że występowały problemy ze stabilnością działania systemu, które dodatkowo opóźniały testowanie urządzeń. W efekcie nikt nie potrafi powiedzieć, czy system zadziała prawidłowo.

Jak informuje PSPD Gdynia - operatorzy OBU i ZSL potwierdzają, że zbierają bardzo dużą liczbę zapytań o urządzenia. Niestety, nie mają dobrych wiadomości dla przewoźników i właścicieli pojazdów, za które trzeba uiszczać myto. Problemem z produkcją urządzeń jest brak półprzewodników nie mamy możliwości wyprodukowania wystarczającej liczby urządzeń i dostarczenia ich wszystkim zainteresowanym do końca września.

Operatorzy radzą więc przewoźnikom, by zapewnili sobie plan B, na wypadek gdyby nie dostali niezbędnych urządzeń przed zamknięciem na razie funkcjonującego systemu viaTOLL. Proponowane przez KAS zastępcze rozwiązanie w postaci aplikacji e-TOLL nie nadaje się do powszechnego wykorzystania przez profesjonalny transport. Jednak aplikacja uzyskuje jednoznacznie negatywne opinie nawet od użytkowników aut osobowych.

Według ZMPD - z powodu pojawiających się licznych błędów podczas procesu rejestracji, w nowym systemie poboru opłaty drogowej e-TOLL zarejestrowało się zaledwie 25% potencjalnych użytkowników. System nie jest gotowy do działania. To pułapka dla tysięcy przewoźników drogowych. Prezesi stowarzyszeń przewoźników apelują do premiera o interwencję.

Przeczytaj też:
Niemcy rekrutują truckerów z Włoch i oferują im wyższe zarobki

Niemcy chcą rozwiązać problem niedoboru kierowców ciężarówek rekrutując kierowców z zagranicznych firm przewozowych wjeżdżających do tego kraju swoimi ciężarówkami.

Wielka Brytania boryka się ze skutkami braku kierowców i dlatego chce rozszerzyć kabotaż

W walce z rażącym niedoborem kierowców ciężarówek rząd brytyjski chce złagodzić zasady pracy dla zagranicznych firm transportowych.

Incydent na granicy. Pociąg z ciężarówkami zmuszony do powrotu do Szwajcarii

Pociągi przewożące ciężarówki, jako element transportów intermodalnych, po raz pierwszy przejechały trasę Freiburg–Novara 11 lipca 2001 roku. Przewoźnikiem jest firma RAlpin z Freiburga, która od tego czasu przerzuciła ponad 1,7 miliona pojazdów ciężarowych z dróg na tory odciążając Alpy Szwajcarskie.

Rumuńscy kierowcy ciężarówek przyłapani na kradzieży oleju napędowego

Dwóch rumuńskich kierowców ciężarówek aresztowano w Hiszpanii po tym, jak przyłapano ich na kradzieży oleju napędowego z innych ciężarówek.

Duże korki ciężarówek na granicy z Chinami. Gwałtownie wzrósł transport kołowy do Chin

W samochodowym punkcie kontrolnym Zabajkalsk na granicy rosyjsko-chińskiej odprawa transportów będzie odbywała się również w nocy.

Chorwacka policja odnalazła 22 z 50 skradzionych ciężarówek tego lata w Austrii

Latem w Austrii skradziono 50 ciężarówek z naczepami o wartości ponad pięciu milionów euro.

Policja w Dreźnie stosuje specjalną metodę kontroli ciężarówek na autostradzie

Policja odnotowała 505 wykroczeń. 174 razy kierowcy ciężarówek korzystali z telefonu komórkowego podczas prowadzenia samochodu.

Limitowana wersja Actrosa Edition 2 dla polskiego przewoźnika

Seria Mercedes-Benz Actros Edition 2 liczy zaledwie 400 ciągników wyprodukowanych przez spółkę Daimler Truck na całym świecie. Cztery z limitowanej edycji sprzedał Kujawski Truck Center z Rogówka pod Toruniem. Pierwszy model wydany został spółce ADAMTRANS.

Nowe radary w Holandii zarejestrowały 85 ciężarówek w ciągu dwóch dni

Holandia uruchamia nowy radar, który wykrywa naruszenia kierowców ciężarówek w kabinie.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL