Wizy do Wielkiej Brytanii dla tysięcy kierowców ciężarówek

Kierowcy Anglia

Zapowiedź ta jest wyraźnym odejściem od restrykcyjnej polityki imigracyjnej premiera Johnsona Borisa od czasu opuszczenia UE. Johnson do tej pory stanowczo odrzucał propozycję wiz dla pracowników zza granicy.

 

Stowarzyszenie Transportu Drogowego szacuje, że w Wielkiej Brytanii brakuje obecnie około 100 000 kierowców ciężarówek. Dlatego w wielu miejscach pojawiły się w dostawach towarów wąskie gardła i puste półki supermarketów. Wynika to głównie z faktu, że po Brexicie wielu truckerów wróciło na kontynent europejski. Ponadto pandemia utrudniła szkolenie i testy nowych kierowców.

Rząd Wielkiej Brytanii ułatwia kierowcom ciężarówek wydawanie wiz. W sumie do kraju ma zostać wpuszczonych 10 500 zagranicznych wykwalifikowanych pracowników. Nie jest to jednak wspaniałomyślność rządu, to potrzeba chwili, gdyż Anglicy zaczynają odczuwać poważne problemy z dostawami żywności i benzyny. Do kraju sprowadzi się 5000 kierowców ciężarówek i 5500 pracowników w innych gałęziach gospodarki. W okresie przejściowym powinni mieć możliwość pracy w Wielkiej Brytanii do Wigilii.

Wizy powinny być dostępne do października, powiedział sekretarz ds. transportu Grant Shapps. Nie jest to jednak zaproszenie na długo. Tymczasowe wizy powinny zapewnić bezproblemowe przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Rząd ogłosił również pakiet środków mających na celu zwiększenie liczby kierowców ciężarówek w krótkim okresie. Pomóc mają m.in. egzaminatorzy z Ministerstwa Obrony, aby w ciągu najbliższych dwunastu tygodni móc zaoferować dodatkowe egzaminy na prawo jazdy. W szkoleniach ma pomóc Ministerstwo Edukacji organizując cykl bezpłatnych szkoleń. Dodatkowo prawie milion listów ma zostać wysłanych do kierowców, którzy posiadają prawo jazdy na ciężarówki, ale obecnie nie jeżdżą. Celem jest zachęta wyższymi zarobkami, stałymi godzinami pracy i lepszymi warunkami pracy. Rząd ma nadzieję, że posunięcie to pomoże uzupełnić niedobory kadry.

W ostatnim czasie dochodziły do nas sygnały, że na stacjach benzynowych kończy się paliwo. Takie koncern, jak BP i Esso nie mogły już zaopatrywać niektórych stacji benzynowych w paliwo z powodu braku kierowców. Po ujawnieniu się problemów z dostawami przed niektórymi stacjami benzynowymi tworzyły się długie kolejki. Firmy paliwowe BP i Esso zamknęły część stacji benzynowych, inne oferowały jedynie samą benzynę lub olej napędowy. Operator EG Group wprowadził przy dystrybutorach górny limit 30 funtów (35 euro) na klienta.

 

 

 

Przeczytaj też:
Niemcy rekrutują truckerów z Włoch i oferują im wyższe zarobki

Niemcy chcą rozwiązać problem niedoboru kierowców ciężarówek rekrutując kierowców z zagranicznych firm przewozowych wjeżdżających do tego kraju swoimi ciężarówkami.

Wielka Brytania boryka się ze skutkami braku kierowców i dlatego chce rozszerzyć kabotaż

W walce z rażącym niedoborem kierowców ciężarówek rząd brytyjski chce złagodzić zasady pracy dla zagranicznych firm transportowych.

Incydent na granicy. Pociąg z ciężarówkami zmuszony do powrotu do Szwajcarii

Pociągi przewożące ciężarówki, jako element transportów intermodalnych, po raz pierwszy przejechały trasę Freiburg–Novara 11 lipca 2001 roku. Przewoźnikiem jest firma RAlpin z Freiburga, która od tego czasu przerzuciła ponad 1,7 miliona pojazdów ciężarowych z dróg na tory odciążając Alpy Szwajcarskie.

Rumuńscy kierowcy ciężarówek przyłapani na kradzieży oleju napędowego

Dwóch rumuńskich kierowców ciężarówek aresztowano w Hiszpanii po tym, jak przyłapano ich na kradzieży oleju napędowego z innych ciężarówek.

Duże korki ciężarówek na granicy z Chinami. Gwałtownie wzrósł transport kołowy do Chin

W samochodowym punkcie kontrolnym Zabajkalsk na granicy rosyjsko-chińskiej odprawa transportów będzie odbywała się również w nocy.

Chorwacka policja odnalazła 22 z 50 skradzionych ciężarówek tego lata w Austrii

Latem w Austrii skradziono 50 ciężarówek z naczepami o wartości ponad pięciu milionów euro.

Policja w Dreźnie stosuje specjalną metodę kontroli ciężarówek na autostradzie

Policja odnotowała 505 wykroczeń. 174 razy kierowcy ciężarówek korzystali z telefonu komórkowego podczas prowadzenia samochodu.

Limitowana wersja Actrosa Edition 2 dla polskiego przewoźnika

Seria Mercedes-Benz Actros Edition 2 liczy zaledwie 400 ciągników wyprodukowanych przez spółkę Daimler Truck na całym świecie. Cztery z limitowanej edycji sprzedał Kujawski Truck Center z Rogówka pod Toruniem. Pierwszy model wydany został spółce ADAMTRANS.

Nowe radary w Holandii zarejestrowały 85 ciężarówek w ciągu dwóch dni

Holandia uruchamia nowy radar, który wykrywa naruszenia kierowców ciężarówek w kabinie.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL