EcoTruckstersByTaruga

Ciężarówka, przekształcona w dzieło sztuki, pochłania taką samą ilość CO2 z powietrza, jak drzewo

Farba na naczepie pochłania tyle samo CO2 z powietrza co drzewo i zapobiega rozwojowi wszelkiego rodzaju wirusów i bakterii.

 

Pojazd, zaprezentowany we wtorek w Madrycie, z okazji Europejskiego Tygodnia Mobilności, został pokryty fotokatalityczną farbą, która wychwytuje CO2 z powietrza dzięki padaniu światła.

Wykorzystano farbę fotokatalityczną hiszpańskiej marki Graphenstone, która odkaża powietrze dzięki padaniu światła. Na 68 m2 powierzchni naczepy potrzeba było 12 litrów farby. Absorpcja CO2 tej ilości farby wynosi 4kg i zachodzi podczas procesu karbonatyzacji. Rosnące drzewo usuwa średnio 17,5 kg rocznie. Dlatego mural na tej ciężarówce pochłania tyle samo CO2 co drzewo przez 3 miesiące. Chociaż większość absorpcji zachodzi w ciągu pierwszych kilku tygodni, mural na tej ciężarówce nigdy nie przestanie pochłaniać dwutlenku węgla podczas jazdy.

Mural na naczepie pochłania przez 3 miesiące taki sam CO2 jak drzewo. Chociaż większość absorpcji zachodzi w ciągu pierwszych kilku tygodni, mural na tej ciężarówce nigdy nie przestanie pochłaniać dwutlenku węgla podczas jazdy.

 

Ponadto farba ta zapobiega rozwojowi wszelkiego rodzaju wirusów i bakterii dzięki składowi zawierającemu jony srebra.

Pomysłodawcami tego innowacyjnego zielonego projektu, o nazwie "EcoTruckstersByTaruga", to dwa pionierskie hiszpańskie startupy: Trucksters to technologiczny operator transportu oraz Taruga Creaciones - firma zajmująca się malowaniem murali, która stworzyła pierwszą na świecie sieć i skupia profesjonalnych muralistów w różnych krajach.

Eko ciężarówka to nie tylko statyczny projekt od jutra ma ona jeździć w transporcie łącząc Hiszpanię z krajami Beneluksu, Niemcami, a także Polską.

 

 

Przeczytaj też:
Finał Profesjonalni Kierowcy odbył się w Wieluniu Podwozie typu tandem Volvo FH z zabudową oraz naczepą Wielton stanęły w Wieluniu podczas VIII edycji akcji Profesjonalni Kierowcy. A to wszystko po to, aby dostarczyć porządną dawkę wiedzy kierowcom z kategorią C+E, którzy nie są obecnie aktywni zawodowo.
II EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY LOGISTYCZNEJ we Wrocławiu Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna jest formą współzawodnictwa edukacyjnego, podczas którego oceniane są: wiedza, umiejętności oraz postawy w obszarze branży TSL (transport-spedycja-logistyka).
Bezpłatne szkolenie dla młodych kierowców w Wieluniu Bezpłatne, praktyczne szkolenia "Profesjonalni Kierowcy" odbędą się 21 listopada w Wieluniu. Właśnie trwają zapisy.
Profesjonalni... z kolejną akcją Rusza VIII edycja akcji Profesjonalni Kierowcy. Spinanie zestawu, podpinanie naczepy, jazdy dynamiczne po drogach, manewry i slalomy – warsztaty dla młodych kierowców.
Actros Team – ruszamy do szkół! ZMPD z Daimler Truck Polska wspierają kształcenie kierowców zawodowych w szkołach branżowych.
Polska ciężarówka z nagrodą MAN Truck Champion 2023 W konkursie, w którym brało udział 18 krajów zwyciężyła ciężarówka z Polski. White Lion z Dolnego Śląska podbił serca fanów ciężarówek z całej Europy.
Na autostradzie A4 powstał odcinkowy pomiar prędkości Zakończył się montaż kamer do odcinkowego pomiaru prędkości.
Ile można zaoszczędzić jadąc ciężarówką 85 km/h? Wielton Logistic redukuje prędkość maksymalną do 85 km/h w swojej flocie ciągników siodłowych.
Kogo dotyczy zakaz wyprzedzania na autostradach? Wchodzi w życie ustawa dotycząca bezpłatnych autostrad oraz zakazu wyprzedzania się ciężarówek na autostradach i drogach szybkiego ruchu.