Ciężarówka, przekształcona w dzieło sztuki, pochłania taką samą ilość CO2 z powietrza, jak drzewo

EcoTruckstersByTaruga

Farba na naczepie pochłania tyle samo CO2 z powietrza co drzewo i zapobiega rozwojowi wszelkiego rodzaju wirusów i bakterii.

 

Pojazd, zaprezentowany we wtorek w Madrycie, z okazji Europejskiego Tygodnia Mobilności, został pokryty fotokatalityczną farbą, która wychwytuje CO2 z powietrza dzięki padaniu światła.

Wykorzystano farbę fotokatalityczną hiszpańskiej marki Graphenstone, która odkaża powietrze dzięki padaniu światła. Na 68 m2 powierzchni naczepy potrzeba było 12 litrów farby. Absorpcja CO2 tej ilości farby wynosi 4kg i zachodzi podczas procesu karbonatyzacji. Rosnące drzewo usuwa średnio 17,5 kg rocznie. Dlatego mural na tej ciężarówce pochłania tyle samo CO2 co drzewo przez 3 miesiące. Chociaż większość absorpcji zachodzi w ciągu pierwszych kilku tygodni, mural na tej ciężarówce nigdy nie przestanie pochłaniać dwutlenku węgla podczas jazdy.

Mural na naczepie pochłania przez 3 miesiące taki sam CO2 jak drzewo. Chociaż większość absorpcji zachodzi w ciągu pierwszych kilku tygodni, mural na tej ciężarówce nigdy nie przestanie pochłaniać dwutlenku węgla podczas jazdy.

 

Ponadto farba ta zapobiega rozwojowi wszelkiego rodzaju wirusów i bakterii dzięki składowi zawierającemu jony srebra.

Pomysłodawcami tego innowacyjnego zielonego projektu, o nazwie "EcoTruckstersByTaruga", to dwa pionierskie hiszpańskie startupy: Trucksters to technologiczny operator transportu oraz Taruga Creaciones - firma zajmująca się malowaniem murali, która stworzyła pierwszą na świecie sieć i skupia profesjonalnych muralistów w różnych krajach.

Eko ciężarówka to nie tylko statyczny projekt od jutra ma ona jeździć w transporcie łącząc Hiszpanię z krajami Beneluksu, Niemcami, a także Polską.

 

 

Przeczytaj też:
W lutym kolejne kontrole ciężarówek w całej Europie ramach akcji Roadpol

Od 7 do 13 lutego ciężarówki i autokary będą kontrolowane przez policję w całej Europie. Europejska sieć funkcjonariuszy policji drogowej Roadpol ogłosiła termin pierwszej, w tym roku, kampanii kontrolnej Truck & Bus.

Zdalny odczyt tachografów już w Polsce. Pierwsze kontrole ITD w Lublinie

Poniedziałek był pierwszym dniem, gdy kierowcy mogli spotkać na terenie województwa lubelskiego pojazd Inspekcji Transportu Drogowego wyposażony w antenę DSRC.

Kolejne nowe ciężarówki pojawią się w tym roku w firmie Drutex

Drutex, kolejny rok wymienia flotę. W ubiegłym roku odebrali pierwsze MAN-TGX. W tym roku powtórzą zakup.

Nowe fotoradary w Rumunii

Stacjonarne kamery radarowe zostaną zamontowane na wszystkich zatłoczonych drogach w Rumunii, w tym na Autostradzie Soarelui, Valea Prahovei i Valea Oltului.

Na parkingach powstanie infrastruktura do odśnieżania pojazdów ciężarowych

W świetle przepisów, za właściwe przygotowanie pojazdu do drogi, w tym jego dokładne odśnieżenie, odpowiedzialny jest kierowca. Trudno jednak utrzymać pojazd ciężarowy w należytym stanie, gdy trzeba się wspiąć na wysokość 4 m. GDDKiA zadba, aby na parkingach pojawiły się specjalne rampy.

MOYA otworzyła kolejnych pięć stacji paliw

Kolejne pięć stacji paliw zaczęły funkcjonować w sieci MOYA. Są to stacje franczyzowe – w Rzeszowie i Choroszczy (woj. Podlaskie) oraz własne – w Kościerzynie (woj. Pomorskie), w Poznaniu i w Głogowie.

Zniesienie obowiązkowego badania technicznego pojazdów

Parlament rosyjski wierzy, że bezpieczeństwo ruchu drogowego i stan techniczny pojazdów nie są ze sobą w żaden sposób powiązane.

Jakimi nowymi drogami pojedziemy w 2022 roku?

Rok 2021 GDDKiA zakończyła udostępniając do ruchu ponad 425 km nowych dróg. Obecnie kierowcy w Polsce mają do dyspozycji 4670,5 km dróg szybkiego ruchu, w tym 1 778,9 km autostrad i 2891,6 km dróg ekspresowych.

Kierowca ciężarówki a odpowiedzialność załadowcy. Nowy rekord przeładowania ciężarówki

Ustanowił go niedawno ukraiński kierowca w swoim kraju.

Wyszukiwarka

Informacje