
Ciężarówka, przekształcona w dzieło sztuki, pochłania taką samą ilość CO2 z powietrza, jak drzewo
Farba na naczepie pochłania tyle samo CO2 z powietrza co drzewo i zapobiega rozwojowi wszelkiego rodzaju wirusów i bakterii.
Pojazd, zaprezentowany we wtorek w Madrycie, z okazji Europejskiego Tygodnia Mobilności, został pokryty fotokatalityczną farbą, która wychwytuje CO2 z powietrza dzięki padaniu światła.
Wykorzystano farbę fotokatalityczną hiszpańskiej marki Graphenstone, która odkaża powietrze dzięki padaniu światła. Na 68 m2 powierzchni naczepy potrzeba było 12 litrów farby. Absorpcja CO2 tej ilości farby wynosi 4kg i zachodzi podczas procesu karbonatyzacji. Rosnące drzewo usuwa średnio 17,5 kg rocznie. Dlatego mural na tej ciężarówce pochłania tyle samo CO2 co drzewo przez 3 miesiące. Chociaż większość absorpcji zachodzi w ciągu pierwszych kilku tygodni, mural na tej ciężarówce nigdy nie przestanie pochłaniać dwutlenku węgla podczas jazdy.
Mural na naczepie pochłania przez 3 miesiące taki sam CO2 jak drzewo. Chociaż większość absorpcji zachodzi w ciągu pierwszych kilku tygodni, mural na tej ciężarówce nigdy nie przestanie pochłaniać dwutlenku węgla podczas jazdy.
Ponadto farba ta zapobiega rozwojowi wszelkiego rodzaju wirusów i bakterii dzięki składowi zawierającemu jony srebra.
Pomysłodawcami tego innowacyjnego zielonego projektu, o nazwie "EcoTruckstersByTaruga", to dwa pionierskie hiszpańskie startupy: Trucksters to technologiczny operator transportu oraz Taruga Creaciones - firma zajmująca się malowaniem murali, która stworzyła pierwszą na świecie sieć i skupia profesjonalnych muralistów w różnych krajach.
Eko ciężarówka to nie tylko statyczny projekt od jutra ma ona jeździć w transporcie łącząc Hiszpanię z krajami Beneluksu, Niemcami, a także Polską.








