Branża TSL

Branża TSL - rekordowy rok w liczbie ofert pracy

Kierowcy zawodowi, pracownicy produkcji oraz magazynierzy najbardziej pożądani na rynku pracy.

 

Kierowcy ciężarówek i autobusów to ścisła czołówka rankingu najczęściej poszukiwanych zawodów w Polsce w 2021 roku (źródło: Główny Urząd Statystyczny). Na liście zawodów deficytowych, gdzie realnie brakuje kandydatów na poszczególne stanowiska, 2 na 3 pozycje to praca fizyczna lub produkcyjna. W zestawieniu wymienia się m.in.: kierowców samochodów ciężarowych i magazynierów, których niedobór dotyka 75 do 100% obszaru kraju (źródło: Barometr Zawodów).

SW Research na zlecenie OLX przeprowadził ogólnopolskie badanie, pytając osoby aktywne zawodowo o postrzeganie pracy fizycznej i świadomość zmian na rynku pracy. Polacy mają świadomość wysokiego zapotrzebowania na pracowników fizycznych i produkcyjnych – jedynie co piąty badany tego nie dostrzega. Zdaniem badanych, między innymi pracownicy produkcyjni są teraz bardziej poszukiwani niż lekarze i pielęgniarki, specjaliści IT czy prawnicy.

Polacy mają również generalnie dobrą opinię na temat pracy fizycznej w badanych zawodach. W pytaniu o to, czy jest ona ważna, 90% osób ocenia ją co najmniej na równi z pracą umysłową świadczoną w ramach tej samej firmy.

Badani w większości są również przekonani o tym, że praca fizyczna w kluczowych obecnie dla rynku zawodach przeszła ewolucję. Największe zmiany dotyczą, ich zdaniem, pracy w spedycji i logistyce – 92% Polaków uważa, że 10 lat temu praca w tym sektorze wyglądała zupełnie inaczej. Kolejne miejsca to: sprzedaż i obsługa klienta (85,6%), transport/kurierzy (81,7%), produkcja (81,2%), obsługa magazynu (79%).

Zdaniem respondentów największe zapotrzebowanie w ich miejscowościach jest na stanowisko pracownika produkcyjnego (24,6%). Bardzo wysoko w zestawieniu znaleźli się kierowcy oraz kurierzy (16,8%) oraz magazynierzy (13,6%).

Wiedza o tym, kto jest obecnie pożądany na rynku pracy oraz generalnie dobra opinia Polaków o wadze i ewolucji pracy fizycznej w badanych zawodach nie idą w parze z przekonaniem o dobrym wynagrodzeniu i benefitach. Aż 42% osób w ogóle nie kojarzy najbardziej poszukiwanych obecnie zawodów z jakimikolwiek świadczeniami pozapłacowymi.

– Szkoda, gdyż oferty pracy w tych kategoriach wyglądają dziś zupełnie inaczej, a najwięksi pracodawcy kuszą kandydatów obowiązkową listą benefitów. Zdecydowanie dostrzegamy, że firmy są dziś gotowe na duże inwestycje, także wdrożeniowo-szkoleniowe, by przyciągnąć kandydatów. Gotowość do ich przeszkolenia na start widać szczególnie w produkcji, sprzedaży oraz transporcie. Dlatego to świetny czas na poszukiwanie dobrej pracy i przebieranie w ofertach, których zdecydowanie nie brakuje – komentuje wyniki badania Paweł Świderski, dyrektor kategorii Praca w OLX.

– Pozyskanie kandydatów z odpowiednią wiedzą i kompetencjami wymaga od nas wielu zabiegów. Często decydujemy się na zatrudnianie osób bez doświadczenia, które chcą się rozwijać i uczyć. Inwestujemy w nowych pracowników zapewniając im niezbędne szkolenia oraz kursy. Sytuacja na rynku pracy niejednokrotnie powoduje konieczność weryfikacji i podniesienia widełek płacowych w naszej organizacji – przyznaje Agata Janaszek, Specjalista ds. Rekrutacji w Bricoman Polska Sp. z o.o., jednego z top pracodawców na OLX w kategorii prace magazynowe oraz kasjer/pracownik sklepu.

Benefity, które najczęściej pojawiają się w ofertach największych pracodawców na OLX w topowych kategoriach dla pracy fizycznej i produkcyjnej to kolejno: ubezpieczenie na zdrowie/życie, prywatna opieka medyczna, jasny system premiowy, szkolenia, karta Multisport, zniżki/karta na zakupy w sklepie lub sieciach partnerskich.

W ofertach dotyczących pracy na magazynie najczęściej pojawiają się benefity w postaci prywatnej opieki medycznej oraz karta sportowa. Firmy rekrutujące do pracy w transporcie i spedycji stawiają na pełne lub częściowe finansowanie szkoleń. Z kolei kandydaci do pracy na produkcji – podobnie jak magazynierzy – najczęściej mogą liczyć na prywatną opiekę medyczną, a dodatkowo ubezpieczenie oraz jasny system premiowania. Coraz więcej firm zwraca baczniejszą uwagę na dawanie możliwości rozwoju swoim pracownikom – np. szansę uzyskania awansu na wyższe stanowisko w hierarchii organizacji.

Listę świadczeń pozapłacowych u największych pracodawców coraz częściej zaczynają uzupełniać również: pełne lub częściowe finansowanie posiłków w pracy, paczki i bony okolicznościowe np. na święta, dofinansowanie wakacji, kursy językowe, wyprawki szkolne.

Chcąc zwiększyć atrakcyjność naszej oferty w oczach kandydatów, oferujemy im pakiety benefitów pozapłacowych, np. dofinansowanie do nauki języków czy finansowanie kursów na wózki widłowe. W pakiecie benefitów, od dłuższego czasu, mamy również m.in. smartfon także do użytku prywatnego, prywatną opiekę medyczną, dodatkowe ubezpieczenie na życie, dofinansowanie do karty Multisport, system poleceń kandydatów do pracy, czyli dodatkowe pieniądze dla naszych pracowników czy rabat na zakupy w naszych sklepach – podsumowuje Agata Janaszek z Bricoman Polska.

 

Przeczytaj też:
Nowe doskonalsze fotoradary na polskich drogach - sprawdź ich lokalizacje Nowatorska jakość sprzętu, wyłapująca serię pojazdów jednocześnie, ma być skutecznym straszkiem na kierowców.
Wynagrodzenia dla kierowców muszą wzrosnąć w 2024 roku Zmiany w wynagrodzeniach kierowców zawodowych w 2024 – o tym warto wiedzieć.
Skuteczne zmniejszenie kary nałożonej przez Border Force W lutym ubiegłego roku, zostały wprowadzone zmiany w przepisach w zakresie przeciwdziałania wjazdowi nielegalnych imigrantów na teren Wielkiej Brytanii. Kary są znacznie bardziej dotkliwe, a przewoźnicy są częściej na nie narażeni.
Dwa DAF-y LF w służbie Ośrodka Szkolenia Ochotniczej Straży Pożarnej Członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa mazowieckiego mogą wziąć udział w szkoleniach, które przygotują ich do podniesienia kwalifikacji i uzyskania prawa jazdy kategorii C.
Jakimi autami będą jeździć Polacy? Tegoroczna edycja badania Portfele Polaków pod lupą na zlecenie Volkswagen Financial Services przyniosła sporo niespodzianek.
Girteka stawia na zimowe szkolenia dla kierowców Wspólna, z Volvo Trucks, akcja "Bezpieczna Jazda Zimą" rozszerza program szkoleń organizowanych przez Girtekę w ramach Akademii Kierowcy.
Finał Profesjonalni Kierowcy odbył się w Wieluniu Podwozie typu tandem Volvo FH z zabudową oraz naczepą Wielton stanęły w Wieluniu podczas VIII edycji akcji Profesjonalni Kierowcy. A to wszystko po to, aby dostarczyć porządną dawkę wiedzy kierowcom z kategorią C+E, którzy nie są obecnie aktywni zawodowo.
II EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY LOGISTYCZNEJ we Wrocławiu Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna jest formą współzawodnictwa edukacyjnego, podczas którego oceniane są: wiedza, umiejętności oraz postawy w obszarze branży TSL (transport-spedycja-logistyka).
Bezpłatne szkolenie dla młodych kierowców w Wieluniu Bezpłatne, praktyczne szkolenia "Profesjonalni Kierowcy" odbędą się 21 listopada w Wieluniu. Właśnie trwają zapisy.