Trzymanie telefonu na kolanach, a prowadzenie samochodu

Kierowca ciężarówki telefon

Trybunał w Leeuwarden (Holandia) stwierdził, w niedawno opublikowanym wyroku, że trzymanie telefonu komórkowego na kolanach podczas jazdy nie może być postrzegane jako trzymanie mobilnego urządzenia elektronicznego, które może być używane do komunikacji lub przetwarzania informacji. Jednak uwaga!

 

Zainteresowanie tym stwierdzeniem jest duże, ponieważ można je zinterpretować jako dorozumianą zgodę na oglądanie lub nawet obsługę smartfona na kolanach.

Organ rozstrzygający doprecyzował jednak orzeczenie oraz obowiązujące przepisy i tak...

Kierowca ciężarówki trzymał telefon komórkowy na kolanach, jedną ręką na kierownicy i przez dłuższy czas trzymał głowę pochyloną w dół nie patrząc się na drogę. Wymierzono mu wówczas mandat w wysokości 240 euro. Mężczyzna jednak nie przyjął mandatu i odwołał się do sądu rejonowego. Od tego wyroku wniesiono apelację. Sąd uchylił orzeczenie sądu okręgowego: trzymanie telefonu komórkowego na kolanach nie jest uważane za korzystanie z niego.

Po tegorocznym wprowadzeniu zakazu prowadzenia rozmów (również przez CB radio) sądy, w różnych sprawach, orzekały o wariantach niebezpiecznego korzystania z urządzenia do komunikowania się podczas prowadzenia pojazdu. W temacie telefonów rozpatrywano różne warianty korzystania z nich: zamocowanie telefonu opaską przy uchu, wpięcie telefonu między ucho a ramię lub trzymania telefonu na nadgarstku. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Leeuwarden z 9 sierpnia br. ustalił, że posiadanie telefonu komórkowego na kolanach nie jest karalne.

Rzecznik generalny stanął na stanowisku, że pojęcie pozbawienia wolności można interpretować szeroko. Celem zakazu jest przecież zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Za korzystanie z telefonu podczas jazdy istnieje (obecnie) kara w wysokości 340 euro. 

Jednak Trybunał w tym wyroku zmienił interpretację. Trzymanie telefonu komórkowego na kolanach nie pozostaje bez wpływu na prowadzenie pojazdu i bezpieczeństwo na drodze. Prowadzi to do niebezpiecznych zachowań na drodze.

Fundacja Badań nad Bezpieczeństwem Drogowym szacuje, że co roku kilkadziesiąt osób ginie, a prawie trzysta zostaje rannych w ruchu drogowym z powodu korzystania z telefonów komórkowych. Rozmowa telefoniczna odwraca uwagę kierowcy od sytuacji na drodze.

Przeczytaj też:
Gwałtowne Burze i nieczynne drogi we Francji

Dwanaście departamentów w środkowej i południowej Francji jest w pomarańczowym alarmie Météo France w związku z powodziami lub gwałtownymi burzami.

Kolejna edycja akcji Profesjonalni Kierowcy na autodromie Jastrząb

W dniu 9 września Autodrom Jastrząb wypełnił się uczestnikami akcji Profesjonalni Kierowcy, którzy otrzymali certyfikaty potwierdzające ich sumienne przygotowanie do zawodu.

Odzyskali trzy skradzione ciężarówki

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki w Terespolu odzyskali trzy pojazdy ciężarowe o łącznej wartości 160 tys. zł.

Z e-TOLL za przejazd po drogach płatnych zapłacisz o 25% mniej

Ministerstwo Finansów wprowadza czasowe ułatwienia dla przewoźników.

Praca na lata – na co zwrócić uwagę przy wyborze pracodawcy w branży transportowej?

Po trudnym okresie w branży, w wyniku którego wiele firm borykało się z problemami, a pracownicy musieli szukać nowego zatrudnienia, powoli wracamy do normalności.

Nowy system cyfrowych lusterek MAN Optiview

W dniach od 3 do 24 sierpnia pojazdy MAN nowej generacji brały udział w trasie MAN TruckLife Tour prowadzącej przez sześć państw europejskich.

Norwegia podnosi pensje dla kierowców ciężarówek

Wynagrodzenia kierowców zawodowych w Norwegii wzrosną.

Pomorska Miss Scania powraca

Już 4 września teren gdańskiego oddział Scania po raz kolejny zamieni się w zlot pojazdów Scania. W tym roku o tytuł najpiękniejszego pojazdu Scania będzie można zawalczyć już po raz dziewiętnasty.

MAN TGX model 2022 - bez lusterek, z nowymi systemami

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL