Polski Transport

Polski transport odnotowuje wyraźny wzrost przewozów

W pierwszej połowie 2021 roku na niemieckich drogach jeździło znacznie więcej ciężarówek podlegających opłatom drogowym z Polski, Rumunii, Litwy i Czech, niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

 

Firmy transportowe z Europy Wschodniej były wyraźnie aktywniejsze, w pierwszych sześciu miesiącach 2021 r., na niemieckich drogach płatnych. Przebieg polskich pojazdów wzrósł o 14 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Rumuńskich i litewskich ciężarówek o 12,4 proc., a czeskich o 9,5 proc. Łącznie odległość pokonana przez ciężarówki o masie całkowitej powyżej 7,5 tony wyniosła 20,8 miliarda kilometrów, to o 6,5 procent więcej, niż w tym samym okresie roku poprzedniego. Jest to, jak dotąd, najwyższa wartość od 2005 r., o czym świadczą aktualne półroczne statystyki opłat drogowych Federalnego Urzędu Transportu Towarowego (BAG). Oznacza to, że drogowy ruch towarowy jest obecnie znacznie powyżej poziomu sprzed okresu zanim pojawił się koronawirus.

Przebieg niemieckich ciężarówek wzrósł o stosunkowo niewielkie 2,7 proc. Ich udział zmniejszył się z 59,8 proc. w I półroczu 2020 r. do 57,7 proc. Polskie ciężarówki stanowią obecnie 17,2 proc., a rumuńskie, litewskie i czeskie od 3 do 3,4 proc. transportów pokonujących niemieckie autostrady.

 

Info: BAG

Przeczytaj też:
Konfiskata aut pijanym kierowcom - najczęściej zadawane pytania W dniu 14 marca 2024 r. wchodzą w życie przepisy pozwalające na konfiskatę samochodów pijanym kierowcom. Co prawda nie ma jeszcze do nich przepisów wykonawczych, lecz jest to tylko kwestia najbliższych tygodni.
Wynagrodzenia dla kierowców muszą wzrosnąć w 2024 roku Zmiany w wynagrodzeniach kierowców zawodowych w 2024 – o tym warto wiedzieć.
Skuteczne zmniejszenie kary nałożonej przez Border Force W lutym ubiegłego roku, zostały wprowadzone zmiany w przepisach w zakresie przeciwdziałania wjazdowi nielegalnych imigrantów na teren Wielkiej Brytanii. Kary są znacznie bardziej dotkliwe, a przewoźnicy są częściej na nie narażeni.
Nowe przepisy dotyczące pojazdów nienormatywnych W dniu 17 lutego 2024r. wchodzą w życie nowe przepisy w sprawie pilotowania pojazdów nienormatywnych.
Zmiana naliczania opłat drogowych w Czechach Opłata za przejazd w Czechach dla pojazdów powyżej 3,5 t zostanie powiększona o składnik opłaty za wytwarzanie emisji CO2.
Zmiany przepisów w Wielkiej Brytanii. Kto musi posiadać certyfikaty? Wielka Brytania wprowadza nowe przepisy - przy imporcie niektórych produktów będzie obowiązek przedstawienia odpowiednich certyfikatów.
eToll - zmiana opłat za samochody ciężarowe na 2024 rok Zmiana wysokości stawek opłaty elektronicznej od 1 stycznia 2024 r.
Czy optymalizacja opłat drogowych jest mitem, czy faktem? Opłaty drogowe stopniowo stają się coraz bardziej znaczącym składnikiem kosztowym w transporcie towarowym.
Kilkukrotny wzrost kar za przewóz nielegalnych imigrantów Maksymalna kara dla firmy transportowej wynosi obecnie 20 tys. funtów za każdą przewiezioną niezgodnie z prawem osobę.