Polski transport odnotowuje wyraźny wzrost przewozów

Polski Transport

W pierwszej połowie 2021 roku na niemieckich drogach jeździło znacznie więcej ciężarówek podlegających opłatom drogowym z Polski, Rumunii, Litwy i Czech, niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

 

Firmy transportowe z Europy Wschodniej były wyraźnie aktywniejsze, w pierwszych sześciu miesiącach 2021 r., na niemieckich drogach płatnych. Przebieg polskich pojazdów wzrósł o 14 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Rumuńskich i litewskich ciężarówek o 12,4 proc., a czeskich o 9,5 proc. Łącznie odległość pokonana przez ciężarówki o masie całkowitej powyżej 7,5 tony wyniosła 20,8 miliarda kilometrów, to o 6,5 procent więcej, niż w tym samym okresie roku poprzedniego. Jest to, jak dotąd, najwyższa wartość od 2005 r., o czym świadczą aktualne półroczne statystyki opłat drogowych Federalnego Urzędu Transportu Towarowego (BAG). Oznacza to, że drogowy ruch towarowy jest obecnie znacznie powyżej poziomu sprzed okresu zanim pojawił się koronawirus.

Przebieg niemieckich ciężarówek wzrósł o stosunkowo niewielkie 2,7 proc. Ich udział zmniejszył się z 59,8 proc. w I półroczu 2020 r. do 57,7 proc. Polskie ciężarówki stanowią obecnie 17,2 proc., a rumuńskie, litewskie i czeskie od 3 do 3,4 proc. transportów pokonujących niemieckie autostrady.

 

Info: BAG

Przeczytaj też:
Chorwacka policja odnalazła 22 z 50 skradzionych ciężarówek tego lata w Austrii

Latem w Austrii skradziono 50 ciężarówek z naczepami o wartości ponad pięciu milionów euro.

Wydanie IVECO S-WAY NP dla firmy Sachs Trans International

IVECO S-WAY to obecnie najlepiej sprzedająca się ciężarówka zasilana gazem ziemnym. Zapraszamy na film:

Rynek nowych naczep w górę

Grupa nowych przyczep i naczep o DMC pow. 3,5 t osiągnęła, od początku roku, wynik 23 742 szt., co oznacza zwiększenie popytu na te pojazdy o 118% w porównaniu z sytuacją sprzed roku.

Petronas Urania Road Show - poznajemy oleje do samochodów ciężarowych

Ponad 200 osób zjechało na Autodrom Jastrząb, aby poznać gamę produktów smarnych marki Petronas podczas tegorocznej imprezy Petronas Urania Road Show. Uczestnikami spotkania byli klienci oraz partnerzy serwisowi firmy Suder.eu, która od niedawna jest oficjalnym dystrybutorem olejów silnikowych Petronas do samochodów ciężarowych.

 

 

Przewoźnicy chcą przesunięcia wprowadzenia systemu opłat e-TOLL - list do Premiera

Sygnatariusze Forum Transportu Drogowego żądają od premiera Mateusza Morawieckiego zawieszenia systemu e-TOLL do czasu zapewnienia jego pełnej sprawności.

Zmiany dla samochodów ciężarowych w Holandii

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, gmina Amsterdam, od 1 października br., wprowadza zakaz ruchu dla ciężkich samochodów.

Prawo jazdy przy cukrzycy? Zmiana przepisów ułatwia zdobycie uprawnień kierowcy

Nieświadomość hipoglikemii nie jest już przeciwwskazaniem do posiadania prawa jazdy dla osoby chorującej na cukrzycę. Pod warunkiem jednak, że na stałe korzysta ona z systemu do monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym (CGM-rt).

Od 1 października - kolejny etap kontroli na granicy UK – UE

Z dniem 1 października 2021 roku nastąpią kolejne zmiany w zasadach przeprowadzania kontroli granicznej pomiędzy UK a UE. Poniżej lista planowanych zmian:

Co dalej z zawyżonymi stawkami Maut w Niemczech? Przewoźnicy mogą wystąpić z roszczeniem

Europejski Trybunał Sprawiedliwości w 2020 r., orzekł że ceny opłat drogowych dla samochodów ciężarowych w Niemczech były od lat obliczane nieprawidłowo.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL