Pierwsza kobieta - mechanik samochodów ciężarowych w Grupie Wanicki

Wanicki DAF mechanik kobieta

W czerwcu br. w serwisie marki DAF Trucks rozpoczął pracę nowy mechanik, którym po raz pierwszy w historii tej firmy jest kobieta.

 

Stereotyp mężczyzny, jako mechanika samochodowego, zwłaszcza pojazdów ciężarowych, powoli odchodzi do lamusa. Kobiety coraz częściej wkraczają w obszar zawodów, który wydawałby się dla nich mało atrakcyjny. Jednak przy współczesnym rozwoju technologii, nawet praca mechanika samochodów ciężarowych, wcale nie musi być trudna.

W jednym ze śląskich serwisów Grupy Wanicki została zatrudniona Aleksandra, która pięć lat temu rozpoczęła swoja karierę zawodową, jako Technik Pojazdów Samochodowych.

Zawsze interesowały mnie auta. A pracując na etacie w miejscu, w którym nie czułam, że się zawodowo spełniam, zaczęłam zastanawiać się nad tym, co mogłabym robić w życiu i tym sposobem podjęłam decyzję o przystąpieniu do kwalifikacyjnych kursów zawodowych w trybie zaocznym, co w międzyczasie przyniosło zmianę pracy – mówi Aleksandra, mechanik w jednym z serwisów Grupy Wanicki. – Po zdobyciu kilkuletniego doświadczenia, poszukując kolejnych wyzwań, postanowiłam rozpocząć pracę przy samochodach ciężarowych. Moje pierwsze wrażenia są takie, że wbrew pozorom nie ma aż tak wielkich różnic. Auta mają trochę większe śruby, do których po prostu trzeba wziąć dłuższe ramię i większy młotek i działać.

Pierwsze dni pracy Aleksandry od razu pokazały, że nie tylko dorównuje umiejętnościami swoim kolegom z warsztatu, ale nawet w pewnych dziedzinach jest od nich lepsza.

W naszej firmie zawsze przestrzegaliśmy zasad równouprawnienia i byliśmy otwarci na wszelkie nowe rozwiązania, jednak gdy mój ojciec 30 lat temu rozpoczynał działalność w branży, zapewne nie pomyślałby, że w jednym z naszych serwisów jako mechanik będzie pracować kobieta. Ale trzy dekady to ogrom czasu, w którym wiele się zmieniło i cieszymy się, że możemy brać udział w trendach kształtujących obecną rzeczywistość – mówi Michał Wanicki, współwłaściciel spółek z Grupy Wanicki, specjalizujących się w sprzedaży samochodów ciężarowych i autobusów.

 

Przeczytaj też:
W lutym kolejne kontrole ciężarówek w całej Europie ramach akcji Roadpol

Od 7 do 13 lutego ciężarówki i autokary będą kontrolowane przez policję w całej Europie. Europejska sieć funkcjonariuszy policji drogowej Roadpol ogłosiła termin pierwszej, w tym roku, kampanii kontrolnej Truck & Bus.

Zdalny odczyt tachografów już w Polsce. Pierwsze kontrole ITD w Lublinie

Poniedziałek był pierwszym dniem, gdy kierowcy mogli spotkać na terenie województwa lubelskiego pojazd Inspekcji Transportu Drogowego wyposażony w antenę DSRC.

Kolejne nowe ciężarówki pojawią się w tym roku w firmie Drutex

Drutex, kolejny rok wymienia flotę. W ubiegłym roku odebrali pierwsze MAN-TGX. W tym roku powtórzą zakup.

Sześć spółek DAF i ośmiu menadżerów otrzymało kary na łączną kwotę ponad 122 mln zł

UOKiK wydał dwie decyzje dotyczą zmów dealerów samochodów ciężarowych. Prezes UOKiK nałozył kary na pięć spółek, dealerów ciężarówek DAF: DBK z Olsztyna, ESA Trucks Polska z Komornik, TB Truck & Trailer Serwis z Wolicy, Van Tilburg-Bastianen Groep z Bredy w Holandii i WTC z Długołęki.

Nowe fotoradary w Rumunii

Stacjonarne kamery radarowe zostaną zamontowane na wszystkich zatłoczonych drogach w Rumunii, w tym na Autostradzie Soarelui, Valea Prahovei i Valea Oltului.

Na parkingach powstanie infrastruktura do odśnieżania pojazdów ciężarowych

W świetle przepisów, za właściwe przygotowanie pojazdu do drogi, w tym jego dokładne odśnieżenie, odpowiedzialny jest kierowca. Trudno jednak utrzymać pojazd ciężarowy w należytym stanie, gdy trzeba się wspiąć na wysokość 4 m. GDDKiA zadba, aby na parkingach pojawiły się specjalne rampy.

MOYA otworzyła kolejnych pięć stacji paliw

Kolejne pięć stacji paliw zaczęły funkcjonować w sieci MOYA. Są to stacje franczyzowe – w Rzeszowie i Choroszczy (woj. Podlaskie) oraz własne – w Kościerzynie (woj. Pomorskie), w Poznaniu i w Głogowie.

Zniesienie obowiązkowego badania technicznego pojazdów

Parlament rosyjski wierzy, że bezpieczeństwo ruchu drogowego i stan techniczny pojazdów nie są ze sobą w żaden sposób powiązane.

Jakimi nowymi drogami pojedziemy w 2022 roku?

Rok 2021 GDDKiA zakończyła udostępniając do ruchu ponad 425 km nowych dróg. Obecnie kierowcy w Polsce mają do dyspozycji 4670,5 km dróg szybkiego ruchu, w tym 1 778,9 km autostrad i 2891,6 km dróg ekspresowych.

Wyszukiwarka

Informacje