Premier Mateusz Morawiecki zwiedzał zakład MAN Trucks w Niepołomicach (zdjęcia)

Morawiecki MAN Niepołomice

W dniu wczorajszym zakład MAN Trucks w Niepołomicach odwiedził premier Mateusz Morawiecki.

 

Powodem odwiedzin były decyzje związane z nowymi inwestycjami w zakładzie produkcyjnym. Dokładnie chodzi o rozbudowę zakładu, który w przyszłości przejmie całą produkcję ciężarówek napędzanych silnikami wysokoprężnymi.

Premier został oprowadzony po linii produkcyjnej przez prezesa MAN Trucks, Thorstena Campehla - szefa zakładu - zapoznając się z procesem produkcji pojazdów ciężarowych, jak również z planami dotyczącymi rozbudowy zakładu.

- W 2021 roku mija 16 lat od podpisania umowy na budowę zakładu MAN Trucks w Niepołomicach. W tym czasie ponad 171.000 pojazdów opuściło fabrykę i jeździ po drogach całego świata. Obecnie dajemy pracę blisko 1200 osobom, z których wielu budowało zakład razem z nami. 14 lat po otwarciu fabryki dokonujemy kolejnej inwestycji. Sprawi ona że będziemy najnowocześniejszym zakładem produkującym ciężarówki w Europie, zatrudniającym ponad 2500 osób, a także zakładem neutralnym pod względem emisji CO2. Przyczyniamy się tym samym do dalszego rozwoju regionu i kraju. Jesteśmy zaszczyceni, że premier polskiego rządu odwiedza nasz zakład w tak ważnym dla nas momencie - powiedział podczas wizyty prezes MAN Trucks, Thorsten Campehl.

- Renomowani inwestorzy z całego świata lokują inwestycje w Polsce, ponieważ wiedzą, że mamy utalentowanych pracowników. Bardzo dziękuję zagranicznym inwestorom, producentom ciężarówek MAN, że w Niepołomicach zdecydowali się tak zdecydowanie powiększyć zakład i tworzyć nowe miejsca pracy” – dodał. „Niech każda ciężarówka, która wyjedzie z Niepołomic, będzie wizytówką wysokiej jakości polskiego przemysłu - powiedział premier Mateusz Morawiecki w czasie wizyty w firmie MAN Trucks.

W ramach strategii New MAN w latach 2020-2022 rozbudowana zostanie fabryka pojazdów ciężarowych w Niepołomicach. Wpłynie to znacząco na wzrost mocy produkcyjnych oraz zatrudnienie w zakładzie, który stanie się jednym z największych pracodawców w regionie. Wartość inwestycji wyniesie 95 mln euro. Start produkcji po rozbudowie zakładu planowany jest na wrzesień 2022 r. Docelowo zatrudnionych tu będzie blisko 2500 pracowników, zarówno na linii produkcyjnej, jak i w obszarze administracyjnym. Planowana średnia dzienna produkcja wyniesie ponad 300 pojazdów oraz 200 kabin. W czasie trójzmianowego systemu pracy powstawać tu będzie cała gama pojazdów ciężarowych MAN od pojazdów klasy lekkiej i średniej po pojazdy ciężarowe klasy ciężkiej. W zakładzie znajdzie się także centrum modyfikacji pojazdów ciężarowych oraz hala wyposażenia kabin.

Zakład w Niepołomicach odgrywać będzie istotną rolę we wprowadzaniu na rynek nowych technologii i odpowiedzi na wyzwania przyszłości, dostarczając rozwiązania dla mega trendów związanych z digitalizacją, elektromobilnością oraz jazdą autonomiczną w obszarze pojazdów ciężarowych. Te trzy kierunki rewolucjonizują dotychczasowe myślenie o transporcie. Stawiają też wyzwanie, ale i ogromną szansę dla pracowników, którzy uczestniczyć będą w transferze wiedzy i rozwoju kompetencji. Polska dla koncernu MAN jest niezwykle istotnym krajem. Zlokalizowane są tu dwa nowoczesne zakłady produkujące pojazdy ciężarowe i autobusy, centrum finansowo księgowe oraz spółka sprzedażowa, obecna na polskim rynku od ponad 28 lat. Łącznie zatrudnienie sięga już ponad 5000 pracowników.
Zakład MAN Trucks w Niepołomicach został otwarty pod koniec 2007 roku. Do tej pory produkowane były tam pojazdy klasy ciężkiej, przeznaczone zarówno na rynki europejskie jak i pozaeuropejskie. Do końca 2020 roku, wyprodukowano tu ponad 171 548 ciągników siodłowych i podwozi.

 

 

Przeczytaj też:
Chorwacka policja odnalazła 22 z 50 skradzionych ciężarówek tego lata w Austrii

Latem w Austrii skradziono 50 ciężarówek z naczepami o wartości ponad pięciu milionów euro.

Nowe Renault Trucks T520 High we flocie brytyjskiego przewoźnika

Inverdell Ltd, brytyjski przewoźnik z Cairndow, specjalizujący się w transporcie ryb w warunkach kontrolowanej temperatury, zakupił dwa nowe ciągniki siodłowe Renault Trucks T520 High.

Ponowny wzrost liczby nowych samochodów ciężarowych

We wrześniu 2021 r. zarejestrowano 2781 wszystkich rodzajów pojazdów użytkowych pow. 3,5 t, to 32,4% więcej niż przed rokiem i więcej niż w sierpniu br. (+37,5%).

TRATON z nowym zarządem

Rada Nadzorcza TRATON SE podjęła dziś decyzję o zmianie Zarządu w TRATON. Obecny prezes i dyrektor generalny Scania, Christian Levin, będzie teraz kierował TRATON SE, jako nowy dyrektor generalny.

Silnik Diesla ma przed sobą jeszcze długą przyszłość

W Norymberdze wmurowano kamień węgielny pod przyszłą fabrykę silników dla ciężarówek: MAN, Scania oraz Navistar.

MAN dla fundacji Ronalda McDonalda

Wrzesień to miesiąc aktywności sportowych i zaangażowania firmy w projekty CSR. Społeczna odpowiedzialność biznesu to dla MAN jedna z wartości, którą koncern realizuje w różnych obszarach swojej działalności.

  

Ranking sprzedaży ciężarówek, a dostępność samochodów na stokach

Od początku 2021 roku przybyło 21 524 nowe pojazdy użytkowe o DMC pow. 3,5t. co oznacza wzrost (+77,9%) w skali roku.

Przewóz do i z Wielkiej Brytanii, czy na pewno bez ograniczeń?

Od 1 stycznia 2021 r. istnieje możliwość wykonywania przewozów do i z terytorium Unii Europejskiej oraz do i z Wielkiej Brytanii, a także przez terytorium Wielkiej Brytanii bez ograniczeń, natomiast konieczne jest spełnienie odpowiednich warunków.

Nowy system cyfrowych lusterek MAN Optiview

W dniach od 3 do 24 sierpnia pojazdy MAN nowej generacji brały udział w trasie MAN TruckLife Tour prowadzącej przez sześć państw europejskich.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL