Temat CB Radia powraca...

cb radio w ciężarówce

Choć temat trochę przycichł, termin nadal biegnie i niebawem może się okazać, że korzystając z CB radia, podczas jazdy, jest tak samo nielegalne, jak trzymanie w dłoni telefonu komórkowego.

 

Okres przejściowy, który obecnie umożliwia kierowcom ciężarówek korzystanie z urządzeń radiowych (CB radio) podczas jazdy, kończy się 30 czerwca 2021 r.

Kierowcom ciężarówek zabroniono korzystania z elektronicznego urządzenia komunikacyjnego podczas jazdy, jeśli trzeba trzymać w ręce. Na wniosek Federalnego Stowarzyszenia Transportu Towarowego, Logistyki i Utylizacji (BGL) urządzeniom radiowym przyznano okres przejściowy do końca czerwca 2020 r., Który następnie został ponownie przedłużony w formie "okresu karencji" na kontrole. Jednak okres na korzystanie z konwencjonalnych CB kończy się 30 czerwca 2021 r.

Urządzenia radiowe byłyby wówczas traktowane jak wszystkie inne elektroniczne urządzenia komunikacyjne, to znaczy: mogą być używane podczas prowadzenia pojazdu, jeżeli urządzenie jest połączone z zestawem głośnomówiącym - podobnie, jak telefony komórkowe. CB radio działa jednak na trochę innej zasadzie, bo przyciskiem uruchamiamy mikrofon, co często wymaga oderwania wzroku od obserwowania sytuacji na drodze.

Ponieważ jednak na rynku nadal nie ma prawie żadnych alternatywnych rozwiązań, stowarzyszenia transportowe w Niemczech wraz ze stowarzyszeniami krótkofalarstwa amatorskiego chcą wnioskować do Federalnego Ministerstwa Transportu o dalsze przedłużenie okresu przejściowego.

Przeczytaj też:
MAN TGE 4x4 Offroad

Te niepozornie wyglądające samochody dostawcze na prawdę potrafią wiele. Mogliśmy się o tym przekonać podczas imprezy zorganizowanej przez MAN Truck & Bus Polska na Autodromie 4x4 we Włościejewkach.

 

Nowa Generacja DAF - modele XF, XG i XG+

DAF Trucks obiecuje, w modelach nowej generacji XF, XG i XG+, 10% redukcję zużycia paliwa, kompleksową gamę rozwiązań z zakresu pasywnego i aktywnego bezpieczeństwa oraz najwyższy poziom komfortu.

 

DAF Trucks prezentuje nowy model ciężarówki (video)

W dniu dzisiejszym DAF Trucks oficjalnie pokazał nowy model samochodu ciężarówego przeznaczonego do transportów długodystansowych. Nowy długodystansowy DAF będzie miał oznaczenia kabin: XF, XG i XG+

IMS Intermodal Show - Transport intermodalny - konferencja

Firma Gniotpol Trailers - producent przyczep, naczep oraz zabudów - zaprasza na zaprasza na wyjątkowe wydarzenie: IMS Intermodal Show.

Druga generacja IVECO S-WAY

Po dwóch latach od premiery IVECO zaprezentowało zmodernizowany IVECO S-WAY.

IVECO buduje społeczność kierowców i oferuje nowe usługi ułatwiające pracę za kierownicą

Rozwiązanie to zapewnia kierowcom wsparcie na drodze ze strony sztucznej inteligencji wykorzystującej technologie głosowe.

Amerykański startup opracował obrotowe siodło, które ma zapobiegać wywróceniu się naczepy

System dedykowany jest do samochodów ciężarowych, które są połączone siodłem z naczepą. To połączenie powoduje, że wywrotka naczepy na ogół powoduje również przewrócenie ciągnika.

Technologia DSRC wskaże ciężarówki z naruszeniami

Europejskie służby kontrolne rozpoczęły już testowanie urządzeń, które wykorzystują DSRC (Dedicated Short-Range Communication), czyli technologię pozwalającą na zdalne sczytywanie najważniejszych parametrów ze smart tachografów w pojazdach ciężarowych.

MAN Lion's City w wersji mobilnego laboratorium do testów Covid-19

Stowarzyszenie okręgowe DRK Braunschweig-Salzgitter i miasto Salzgitter wykorzystują przebudowaną MAN Lion's City jako mobilną stację testową Covid-19.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL