W Holandii zaczynają odczytywać inteligentne tachografy bez zatrzymywania ciężarówki do kontroli

inteligentne tachografy

Organy kontrolne w krajach UE, które sprawdzają transport drogowy, od połowy lipca 2024 r., będą wyposażone w sprzęt do zdalnego odczytu inteligentnych tachografów. Jednak niektóre już go mają.

 

Inspektorat Inspekcji Transportu i Środowiska (ILT) testuje obecnie różne systemy. Dzięki temu ILT może już sczytywać dane z tachografów, bez zatrzymywania pojazdów. Kierowca nawet nie spodziewa się kiedy zostaje poddany sprawdzeniu.

Przypomnijmy, że od czerwca 2019 roku nowe pojazdy pow. 3,5 t. wyposażone są w inteligentny tachograf, który rejestruje czas jazdy i odpoczynku kierowcy oraz geo położenie samochodu. Wszystkie ciężarówki i autobusy powinny być w to wyposażone od grudnia 2024 r. Aby móc zdalnie odczytywać inteligentne tachografy, wymagane jest tak zwane dedykowane urządzenie łączności krótkiego zasięgu (DSRC). Pozwala to policji oraz innym służbom kontrolnym na ocenę danych z tachografu na drodze bez konieczności zatrzymywania pojazdu.

Inspektorzy mogą z daleka zobaczyć, czy dane dotyczące czasu jazdy i odpoczynku były lub są fałszowane. Urządzenie DSRC pokazuje, na przykład, czy tachograf rejestruje czas jazdy i czy karta kierowcy jest aktywna. Służby sczytując zdalnie dane nie mają tylko informacji, czy kierowca używa właściwej (swojej) karty.

Zaletą zdalnego sczytywania danych jest duża oszczędność czasu kontrolujących i kierowców ciężarówek. Inspektorzy będą mogli bardziej szczegółowo wybierać pojazdy do inspekcji.

Jako jedna z pierwszych ILT ma teraz dostęp do trzech z tych systemów różnych producentów. Inspekcja chce zdobyć doświadczenie, jeszcze zanim kierowcy wymyślą coś na obejście kontroli. Ponadto inspektorzy sprawdzają jakie dane, odczytywane przez urządzenie DSRC, sa przydatne przy wyborze pojazdów do zatrzymania.

Cel, który przyświeca służbom kontrolnym sprawdzającym czas pracy i odpoczynku kierowców, to zwalczanie nieuczciwej konkurencji w branży transportowej. Jak wiadomo kary za te wykroczenia sa surowe, zarówno dla kierowców jak i zarządzających transportem.

Przeczytaj też:
Gwałtowne Burze i nieczynne drogi we Francji

Dwanaście departamentów w środkowej i południowej Francji jest w pomarańczowym alarmie Météo France w związku z powodziami lub gwałtownymi burzami.

Kolejna edycja akcji Profesjonalni Kierowcy na autodromie Jastrząb

W dniu 9 września Autodrom Jastrząb wypełnił się uczestnikami akcji Profesjonalni Kierowcy, którzy otrzymali certyfikaty potwierdzające ich sumienne przygotowanie do zawodu.

Odzyskali trzy skradzione ciężarówki

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki w Terespolu odzyskali trzy pojazdy ciężarowe o łącznej wartości 160 tys. zł.

Z e-TOLL za przejazd po drogach płatnych zapłacisz o 25% mniej

Ministerstwo Finansów wprowadza czasowe ułatwienia dla przewoźników.

Praca na lata – na co zwrócić uwagę przy wyborze pracodawcy w branży transportowej?

Po trudnym okresie w branży, w wyniku którego wiele firm borykało się z problemami, a pracownicy musieli szukać nowego zatrudnienia, powoli wracamy do normalności.

Nowy system cyfrowych lusterek MAN Optiview

W dniach od 3 do 24 sierpnia pojazdy MAN nowej generacji brały udział w trasie MAN TruckLife Tour prowadzącej przez sześć państw europejskich.

Norwegia podnosi pensje dla kierowców ciężarówek

Wynagrodzenia kierowców zawodowych w Norwegii wzrosną.

Pomorska Miss Scania powraca

Już 4 września teren gdańskiego oddział Scania po raz kolejny zamieni się w zlot pojazdów Scania. W tym roku o tytuł najpiękniejszego pojazdu Scania będzie można zawalczyć już po raz dziewiętnasty.

MAN TGX model 2022 - bez lusterek, z nowymi systemami

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL