Przewoźnicy krytykują nowy system opłat w Polsce eToll

eTOLL

Jeszcze do niedawna było wiadomo, że 30 czerwca ma wygasnąć viaToll, a od lipca kierowcy pojazdów o maksymalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t będą korzystać wyłącznie z nowego eToll.

 

Jednak 14 kwietnia minister finansów zapowiedział, że na wniosek przewoźników zostanie przedłużona możliwość korzystania ze starego systemu, co w domyśle daje możliwość wydłużenia okresu testowania nowego. Czy jednak to przewoźnicy nie są gotowi, czy nie gotowy jest państwowy system oraz dystrybucja nowych urządzeń do naliczania opłat?

Polski parlament przyjął ustawę, zgodnie z którą obecny system viaToll będzie działał równolegle z nowym eToll'em będzie działał przez kolejne trzy miesiące. Jest to drugie odroczenie terminu wprowadzenia nowego systemu i teoretycznie decyzja Parlamentu to ukłon w stronę przewoźników, którzy potrzebują czasu na dostosowanie się do zmian. Ale sami przewoźnicy mają duże zastrzeżenia nie tylko do tego, w jaki sposób zmiana zostaje wprowadzona, ale także do samego systemu (za kilkaset milionów złotych).

Prezes Związku Pracodawców Transportu i Logistyki komentuje sytuację w ten sposób: - Jeśli przewoźnicy muszą płacić za korzystanie z autostrad, to państwo ma również obowiązek zapewnić im sprzęt pokładowy i zagwarantować im dostęp do systemu poboru opłat. Zamiast tego państwo przekazało dostęp prywatnym firmom, które będą go sprzedawać na zasadach rynkowych - co za bardzo mnie zadziwia.

Przeczytaj też:
Co znaleźli niemieccy policjanci pod naczepą jadącą z Wielkiej Brytanii do Polski?

W czwartek 6 maja niemiecka policja przeprowadziła kontrolę transportu na niemieckiej A30 w pobliżu Bissendorf.

Rejestracje nowych pojazdów użytkowych - ciężarówki, autobusy i samochody dostawcze

W kwietniu 2021r. zarejestrowano 3243 pojazdy użytkowe pow. 3,5 t, to ponad trzykrotnie więcej (+226,9%), niż przed rokiem.

Rezerwacja cyfrowa: Shell ułatwi kierowcom ciężarówek znalezienie miejsca parkingowego

Klienci Shell Card mają możliwość rezerwacji przez Internet specjalnie zabezpieczonych miejsc parkingowych dla ciężarówek przed podróżą.

Francja częściowo znosi zakazy prowadzenia pojazdów ciężarowych w niektóre dni maja

Dekretem z 28 kwietnia 2021 r. zakazy prowadzenia pojazdów ciężarowych są zawieszane w niektóre dni maja pod pewnymi warunkami.

Profesjonalni kierowcy wystartowali po raz szósty

Dziś odbyła się inauguracja akcji Volvo Trucks wraz z partnerami: MJM Brokers, Volvo Financial Services (VFS), MAK Ubezpieczenia, Phillips Poland, Wielton, Continental, PKO Leasing, Ergo Hestia oraz Shell Polska.

Przemyt narkotyków na pokładzie ciężarówki zatrzymanej w Polsce (video)

Jak donosi KAS samochód ciężarowy przewoził ładunek z Hiszpanii do Polski.

Święto pracy z zakazem jazdy dla ciężarówek z wyjątkiem Niemiec

W Niemczech ze względu na gospodarcze znaczenie transportu towarowego kraje związkowe zdecydowały się na zawieszenie zakazu prowadzenia pojazdów do 30 czerwca. Oznacza to, że w sobotę 1 maja samochody ciężarowe mogą poruszać się jak w normalny dzień roboczy.

Dlaczego nie wolno wjeżdżać bezpośrednio przed ciężarówkę. Nowa akcja policji w Niemczech

Proszę nie wjeżdżać bezpośrednio przed ciężarówką - tak brzmi hasło policji z Dortmundu informujące kierowców innych aut o zagrożeniu.

Co polscy kierowcy wiedzą o systemach bezpieczeństwa w samochodach?

Jakie nowoczesne rozwiązania interesują polskich kierowców? Starter24, będący częścią międzynarodowej grupy ARC Europe, opublikował właśnie kolejne wyniki swojego badania.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL