Dlaczego nie wolno wjeżdżać bezpośrednio przed ciężarówkę. Nowa akcja policji w Niemczech

Dlaczego nie wjeżdżać przed ciężarówkę

Proszę nie wjeżdżać bezpośrednio przed ciężarówką - tak brzmi hasło policji z Dortmundu informujące kierowców innych aut o zagrożeniu.

 

Z jakiego powodu - czy wiedzielibyście o tym (to słowa skierowane do kierowców samochodów osobowych, dostawczych, motocyklistów), że wiele ciężarówek ma elektronicznych asystentów hamowania awaryjnego. Oznacza to, że jeśli inny kierowca podjeżdża zbyt blisko przedniego zderzaka ciężarówki, może on w ten sposób uruchomić w ciężarówce asystent hamulca awaryjnego.

Co się stanie, gdy samochód wjedzie bezpośrednio przed ciężarówkę, aby szybko zwolnić lewy pas ruchu? Asystent hamowania awaryjnego zauważa przeszkodę, a ciągnik zostaje natychmiast zwolniony. To zdarza się obecnie dość regularnie. Aby zapobiec takim sytuacją, kierowcy ciężarówek, wyłączają asystenta hamulca awaryjnego. To może mieć fatalne konsekwencje i kosztować ludzkie życie!

Asystent hamowania awaryjnego zapewnia bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu. Wyłączenie go powoduje, że rozpędzony 40-tonowy zestaw jest w rękach samego kierowcy, beż żadnych dodatkowych zabezpieczeń. A co, gdy kierowca ciężarówki np. nagle zasłabnie? Dlatego bardzo istotne jest, żeby nie dezaktywować systemów bezpieczeństwa.

Apel policji skierowany jest jednak nie do kierowców zawodowych, lecz do innych uczestników ruchu. Zachowaj odpowiednią odległość powracając na prawy pas ruchu. Warto czasem zastanowić się i postawić na miejscu tego drugiego kierowcy.

Patrząc z perspektywy kierowcy ciężarówki elektroniczny asystent hamowania awaryjnego oczywiście nie zastępuje aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Jest on przewidywalnym systemem pomocy kierowcy, który ostrzega kierowców w niebezpieczeństwie, wspiera kierowców w razie awaryjnego hamowania lub hamuje samodzielnie. Daje duży komfort pracy, gdyż w najlepszym wypadku pozwoli uniknąć kolizji z przeszkodą lub zmniejszyć prędkość uderzenia w przeszkodę. Warto go mieć zawsze aktywnego.

 

Info: Policja Dortmund

Przeczytaj też:
Co znaleźli niemieccy policjanci pod naczepą jadącą z Wielkiej Brytanii do Polski?

W czwartek 6 maja niemiecka policja przeprowadziła kontrolę transportu na niemieckiej A30 w pobliżu Bissendorf.

Rejestracje nowych pojazdów użytkowych - ciężarówki, autobusy i samochody dostawcze

W kwietniu 2021r. zarejestrowano 3243 pojazdy użytkowe pow. 3,5 t, to ponad trzykrotnie więcej (+226,9%), niż przed rokiem.

Przeładowane ciężarówki zatrzymane w okolicy Bydgoszczy

Działania bydgoskiej Inspekcji Transportu Drogowego w dniu 5 maja br. ukierunkowane były na eliminowanie z dróg przeładowanych pojazdów.

Rezerwacja cyfrowa: Shell ułatwi kierowcom ciężarówek znalezienie miejsca parkingowego

Klienci Shell Card mają możliwość rezerwacji przez Internet specjalnie zabezpieczonych miejsc parkingowych dla ciężarówek przed podróżą.

Francja częściowo znosi zakazy prowadzenia pojazdów ciężarowych w niektóre dni maja

Dekretem z 28 kwietnia 2021 r. zakazy prowadzenia pojazdów ciężarowych są zawieszane w niektóre dni maja pod pewnymi warunkami.

Profesjonalni kierowcy wystartowali po raz szósty

Dziś odbyła się inauguracja akcji Volvo Trucks wraz z partnerami: MJM Brokers, Volvo Financial Services (VFS), MAK Ubezpieczenia, Phillips Poland, Wielton, Continental, PKO Leasing, Ergo Hestia oraz Shell Polska.

Przemyt narkotyków na pokładzie ciężarówki zatrzymanej w Polsce (video)

Jak donosi KAS samochód ciężarowy przewoził ładunek z Hiszpanii do Polski.

Przewoźnicy krytykują nowy system opłat w Polsce eToll

Jeszcze do niedawna było wiadomo, że 30 czerwca ma wygasnąć viaToll, a od lipca kierowcy pojazdów o maksymalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t będą korzystać wyłącznie z nowego eToll.

Ponad połowa ciężarówek z nieprawidłowo zabezpieczonym ładunkiem

Pod koniec kwietnia, gdy kierowcy ciężarówek spieszyli się do domów na długi weekend, belgijska policja przeprowadziła akcję pod kątem zabezpieczenia ładunków.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL