Legalizacja tachografów u klienta

Za legalizację tachografów trafił do prokuratury

Jak donosi mazowiecka policja 43-letni mieszkaniec Ciechanowa usłyszał zarzuty za niezgodne z przepisami legalizowanie tachografów u klientów.

 

Do policjantów doszły sygnały o mieszkańcu Ciechanowa, który dokonywał niezgodnej z przepisami legalizacji tachografów w samochodach ciężarowych. czym zwrócił uwagę nieuczciwy przedsiębiorca? Otóż, działając wbrew ustawie z 2018 roku o tachografach, legalizował on urządzenia poza miejscem prowadzania działalności gospodarczej. Za usługę pobierał opłatę w wysokości 250-300 zł. Legalizacja tachografów musi odbywać się w miejscu zgłoszonym, jako prowadzenie działalności i tym samym nie można prowadzić takiej usługi w firmie u klienta. Legalizacja musi odbywać się na odcinku pomiarowym spełniającym dokładności pomiaru. Jest to odcinek drogi, który musi mieć odpowiednią ekspertyzę wydaną przez Główny Urząd Miar w Warszawie.

Wracamy jednak do naszego bohatera. Kilka dni temu policjanci postanowili sprawdzić informacje. Ustalili, że mężczyzna ma przeprowadzić legalizację, w ciężarówce, na terenie powiatu makowskiego. Wspólnie z inspektorami z mazowieckiego inspektoratu WITD kontroli poddano MAN-a, w którym tachograf zalegalizował 43-latek na jednej z posesji. Przypuszczenia policji potwierdzili inspektorzy WITD. Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do najbliższej jednostki Policji.

Jak ustalono, od stycznia ubiegłego roku mężczyzna wykonał 1864 sprawdzenia tachografów, z czego ok. 1500 wykonał poza miejscem prowadzenia działalności gospodarczej, poświadczając nieprawdę, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Zatrzymanemu mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia. Wobec 43-latka zastosowano dozór policyjny, poręczenie majątkowe, zakaz opuszczania kraju oraz powstrzymania się od dalszej działalności gospodarczej. Sprawa ma charakter rozwojowy.


Info: KWP

Przeczytaj też:
Konfiskata aut pijanym kierowcom - najczęściej zadawane pytania W dniu 14 marca 2024 r. wchodzą w życie przepisy pozwalające na konfiskatę samochodów pijanym kierowcom. Co prawda nie ma jeszcze do nich przepisów wykonawczych, lecz jest to tylko kwestia najbliższych tygodni.
Wymiana tachografów niezbędna przy międzynarodowych przewozach drogowych GITD przypomina, że do końca roku 2024 pojazdy wykorzystywane w międzynarodowych przewozach drogowych muszą zostać wyposażone w inteligentne tachografy drugiej wersji (tzw. retrofit).
Surowa kara za jazdę ciężarówką z zawieszoną działalnością W dniu 01 lutego 2024 r. inspektorzy z WITD w Gdańsku zatrzymali do rutynowej kontroli zestaw ciężarowy.
Ponad tysiąc kilometrów ciężarówką w jedną dobę 1300 km przejechał kierowca ciężarówki w jedną dobę, bez uprawnień, bez karty w tachografie.
Kilkanaście tysięcy złotych kary za tachograf W dniu 22 grudnia pilscy inspektorzy zatrzymali do kontroli zestaw pojazdów niemieckiego przewoźnika.
Kierowca ciężarówki zatrzymany za transport narkotyków Policjanci CBŚP przejęli 120 kg marihuany ukrytej w 246 litrowych beczkach przewożonych przez ciężarówkę.
Legalizacja tachografu – obowiązkowy krok w branży transportowej Legalizacja tachografu to proces, który dla wielu przedsiębiorców transportowych jest równoznaczny z dopełnieniem formalności prawnych.
Potrójna obsada w ciężarówce Kierowcy ciężarówki poruszali się w czasie zakazu i stracili prawo jazdy na 3 miesiące.
Paliwo ponad normę Zespół pojazdów był wyposażony w trzy stałe zbiorniki paliwa.