Niemcy szykują nowy taryfikator mandatów za przekroczenie prędkości

Mandaty Niemcy

Jeśli nowy katalog mandatów wejdzie w życie zgodnie z planem, kierowcy pojazdów powyżej 3,5 ton będą musieli być przygotowani na zapłacenie dwukrotnie wyższych mandatów, niż dotychczas.


W ubiegły piątek Konferencja Ministrów Transportu krajów związkowych i Federalne Ministerstwo Transportu rozstrzygnęły toczący się od lata 2020 r. spór o nowelizację ustawy o ruchu drogowym (StVO) i rozporządzenia w sprawie wykroczeń drogowych (BKatV).
Wykroczenia związane z przekroczeniem prędkości pojazdami powyżej 3,5 tony będą prawdopodobnie obciążone znacznie wyższymi karami finansowymi. Rządy federalne i stanowe uzgodniły odpowiednią zmianę katalogu grzywien, który ma wejść jesienią (BKatV).

Nowe stawki dla kierowców ciężarówek mogą zacząć obowiązywać już od listopada

W niektórych przypadkach sankcje finansowe mają zostać podwojone, ale progi punktowe pozostają niezmienione. - Chodzi o portfel, ale nie o prawo jazdy - podkreślił federalny minister transportu Andreas Scheuer. Zmiana rozporządzeń ma zostać poddana pod głosowanie w Radzie Federalnej 17 września 2021 r., aby nowe stawki mogły wejść w życie już 1 listopada 2021 r.

Planowane nowe kary dla kierowców ciężarówek:
- przekroczenie prędkości do 10 km/h: miasto 40 euro, poza miastem 30 euro;
- 11 do 15 km/h: miasto 60 euro, poza miastem 50 euro;
- do 15 km/h, jeśli dłużej niż pięć minut: w mieście 160 euro, poza miastem 140 euro;
- 16 do 20 km/h: miejskie 160 euro, pozamiejskie 140 euro;
- 21 do 25 km/h: na obszarach miejskich 175 euro, poza miastem 150 euro;
- 26 do 30 km/h: na obszarach miejskich 235 euro, poza miastem 175 euro;
- 31 do 40 km/h: w mieście 340 euro, poza miastem 255 euro;
- 41 do 50 km/h: w mieście 560 euro, poza miastem 480 euro;
- 51 do 60 km/h: w mieście 700 euro, poza miastem 600 euro;
- powyżej 60 km/h: w mieście 800 euro, poza miastem 700 euro.

Ważna informacja: kierowcy ciężarówek, którzy nie skręcają w prawo "w tempie spacerowym", tam gdzie należy się spodziewać rowerzystów i pieszych, będą musieli zapłacić 70 euro i dostać jeden punkt karny. Sankcja za nielegalne parkowanie na chodnikach i ścieżkach rowerowych oraz nieuprawnione zatrzymywanie się na pasach ochronnych rowerzystów (linia przerywana) oraz parkowanie i zatrzymywanie się w drugim rzędzie zostanie zwiększona do 110 euro + jeden punkt karny. Postój lub naruszenie zasad parkowania w zatoczkach autobusowych i w okolicy przystanków autobusowych będzie w przyszłości kosztować do 100 euro.

Nowym wykroczeniem będzie "nie udzielenie pierwszeństwa transportowi kolejowemu". Nie wiemy, czy chodzi o zbyt szybkie przekroczenie przejazdu kolejowego lub niezatrzymanie przed przejazdem. Gdyż tłumacząc wprost - wymuszenie przejazdu pociągowi skutkuje dużo poważniejszymi sankcjami. Naruszenie tego przepisu będzie karane sumą 80 euro.

Przeczytaj też:
Co znaleźli niemieccy policjanci pod naczepą jadącą z Wielkiej Brytanii do Polski?

W czwartek 6 maja niemiecka policja przeprowadziła kontrolę transportu na niemieckiej A30 w pobliżu Bissendorf.

Rejestracje nowych pojazdów użytkowych - ciężarówki, autobusy i samochody dostawcze

W kwietniu 2021r. zarejestrowano 3243 pojazdy użytkowe pow. 3,5 t, to ponad trzykrotnie więcej (+226,9%), niż przed rokiem.

Rezerwacja cyfrowa: Shell ułatwi kierowcom ciężarówek znalezienie miejsca parkingowego

Klienci Shell Card mają możliwość rezerwacji przez Internet specjalnie zabezpieczonych miejsc parkingowych dla ciężarówek przed podróżą.

Francja częściowo znosi zakazy prowadzenia pojazdów ciężarowych w niektóre dni maja

Dekretem z 28 kwietnia 2021 r. zakazy prowadzenia pojazdów ciężarowych są zawieszane w niektóre dni maja pod pewnymi warunkami.

Profesjonalni kierowcy wystartowali po raz szósty

Dziś odbyła się inauguracja akcji Volvo Trucks wraz z partnerami: MJM Brokers, Volvo Financial Services (VFS), MAK Ubezpieczenia, Phillips Poland, Wielton, Continental, PKO Leasing, Ergo Hestia oraz Shell Polska.

Pierwsze z 400 ciężarówek Mercedes-Benz Actros Special Edition 2 gotowe do sprzedaży

Błyszczące, wypolerowane i gotowe do przekazania nowym właścicielom. Będzie ich zaledwie 400 sztuk.

 

Przewoźnicy krytykują nowy system opłat w Polsce eToll

Jeszcze do niedawna było wiadomo, że 30 czerwca ma wygasnąć viaToll, a od lipca kierowcy pojazdów o maksymalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t będą korzystać wyłącznie z nowego eToll.

Mercedes-Benz Trucks z ofertą na doposażenie ciężarówki w asystenta martwego pola

Mercedes-Benz Trucks już od 2016 r. oferuje asystenta martwego pola S1R jako opcjonalne seryjne wyposażenie fabryczne wielu modeli z typoszeregów Actros, Arocs i Econic.

Święto pracy z zakazem jazdy dla ciężarówek z wyjątkiem Niemiec

W Niemczech ze względu na gospodarcze znaczenie transportu towarowego kraje związkowe zdecydowały się na zawieszenie zakazu prowadzenia pojazdów do 30 czerwca. Oznacza to, że w sobotę 1 maja samochody ciężarowe mogą poruszać się jak w normalny dzień roboczy.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL