Nieoznakowany pojazd ITD w Katowicach wyłapuje kierowców łamiących przepisy. Kto pojawił się na celowniku inspektorów? (wideo)

WITD-Katowice-mobilne-kontrole-nieoznakowanym-radiowozem

Kontrole inspektorów ITD, z wykorzystaniem nieoznakowanego pojazdu wyposażonego w wideorejestrator, nie tylko dotyczyły kontroli prędkości.

 

W dniu 24 marca br. katowiccy inspektorzy wykonywali także kontrole Oprócz limitów szybkości poruszania się egzekwowano zakaz wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe, oraz zwracano uwagę na inne „manewry” niezgodne z przepisami. Wystawiono 30 mandatów.

W ciągu dwóch mijających tygodni śląscy inspektorzy ITD oprócz typowych stacjonarnych kontroli przeprowadzanych na przydrożnych parkingach, czy autostradowych MOP-ach, dokonywali również kontroli o bardziej dynamicznym charakterze. Wykorzystano w tym celu posiadany nieoznakowany pojazd osobowy wyposażony w legalizowany wideorejestrator, za pomocą którego można dokonywać pomiarów prędkości, oraz rejestrować przy tym obraz z przodu oraz z tyłu pojazdu. Obszarem działań były główne śląskie arterie komunikacyjne krzyżujące się w Katowicach, czyli drogi DK79, DK86, DW902, oraz autostrada A4. Zwracano głównie uwagę na ograniczenia wynikające ze znaku B-26 czyli „zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe”, oraz na stosowanie się uczestników ruchu do obowiązujących limitów prędkości. Tego typu kontroli „w ruchu” nie da się zastąpić innym rodzajem kontroli, a nieprzestrzeganie przez kierowców wspomnianych regulacji istotnie wpływa na poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego i często jest przyczyną wypadków.

Kilka dni takich działań zaowocowało 30 mandatami i niestety punktami karnymi. Każdorazowe stwierdzenie niestosowania się kierowcy do znaku B-26 (zakaz wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe) wiązało się z 5 punktami przypisywanymi do konta kierowcy ciężarówki. Punkty należały się także za przekroczenia prędkości – zgodnie z obowiązującym taryfikatorem. Przestrzegamy wszystkich uczestników ruchu i namawiamy do bezpiecznej i zgodnej z przepisami jazdy. Tego typu działania z pewnością będą nadal prowadzone.

Info: WITD Katowice

 

Przeczytaj też:
Konkurs dla kierowców ciężarówek Optifuel Challenge Renaullt Trucks - podajemy harmonogram eliminacji

Renault Trucks Polska ogłasza 10., jubileuszową edycję konkursu Optifuel Challenge.

 

Gwiazdy dla najlepszych

Dwa najnowsze, bogato wyposażone Actrosy 1848 odebrała firma Kawczyński Logistics ze Ślesina.

Czy zawodowy kierowca może wyruszyć w trasę ze swoim psem?

Mało kto może narzekać tak na samotność, jak zawodowy kierowca, który średnio w roku spędza w delegacji 224 dni, a za kółkiem pokonuje dziesiątki tysięcy kilometrów, to jest około 87 tys. km w roku.

 

System poboru opłat drogowych dla ciężarówek e-TOLL przesunięty

Nowy system naliczania opłat za drogi krajowe i autostrady dla pojazdów pow. 3,5 t dmc. opóźniony.

Niemcy szykują nowy taryfikator mandatów za przekroczenie prędkości

Jeśli nowy katalog mandatów wejdzie w życie zgodnie z planem, kierowcy pojazdów powyżej 3,5 ton będą musieli być przygotowani na zapłacenie dwukrotnie wyższych mandatów, niż dotychczas.

Wydanie MAN TGX dla Eko-Okna

W dniu 13 kwietnia 2021 roku uczestniczyliśmy w przekazaniu podwozi MAN TGX dla firmy Eko-Okna. Odbiór samochodów z przyczepami był w firmie Wecon w Strumieniu. Następnie pojazdy przejechały do ST Truck w Radlinie. Stamtąd, po krótkim postoju, część z nich pojechała do siedziby firmy Eko-Okna, gdzie rozpocznie sie ich eksploatacja. 

 

Czy kierowcy ciężarówek z krajów Europy Wschodniej otrzymują niższe mandaty?

Organy ścigania w Niemczech udzielają kierowcom z krajów Europy Wschodniej zniżek od 25 do 50 procent mandatów - prawda czy fałsz?

 

Kto i kiedy ma pierwszeństwo?

Kolejność przejazdu to temat, który powinien być potraktowany priorytetowo na kursach prawa jazdy. U źle wyedukowanych kierowców często obowiązuje błędna zasada: kto szybszy ten pierwszy...

Kierowca śmieciarki we Wrocławiu zażywał narkotyki podczas pracy

Wrocławscy policjanci nie mogą narzekać na brak nietypowych interwencji, które na długo zapadają w pamięć. Taka właśnie miała miejsce przed kilkoma dniami we Wrocławiu. Wszystko zaczęło się od kontroli drogowej...

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL