Ministerstwo zdrowia przygotowuje projekt, który dotyczy kierowców ciężarówek

Egzamin sprawności fizycznej kierowcy zawodowi

W głowach urzędników narodził się projekt, wg którego zawód kierowcy ciężarówki będą mogli wykonywać tylko najlepsi... fizycznie.

 

Otóż, oprócz wymaganego obecnie prawa jazdy, świadectwa kwalifikacji (opcjonalnie również ADR i uprawnień HDS) i karty kierowcy w portfelu każdego kierowcy ma pojawić się "kartonik" informujący służby kontrolne o zdanym egzaminie ze sprawności fizycznej. Chodzi o to, żeby za kółkiem nie rosły "brzuchy", a ogólny stan fizyczny nie powodował chorób serca oraz nadwagi.

Egzamin sprawności fizycznej dla kierowców zawodowych, ma być podobny do tego, jaki obecnie przechodzą kandydaci: na inspektorów ITD, Straży Pożarnej lub Policji, Straży Granicznej. Urzędnicy wyjaśniają: - sprawność fizyczna w zawodzie kierowcy to kluczowa kwestia, która powinna być poważnie brana pod uwagę. Kierowca, oprócz wielogodzinnej jazdy, musi też zamocować ładunek, zaciągnąć kurtynę w naczepie, wymienić koło itd. To ciężka praca, którą powinni wykonywać tylko najlepsi - tłumaczy Witold Krajewski z departamentu Transportu w Ministerstwie Zdrowia.

Jak ma wyglądać egzamin? Ministerstwo podało już ogólne założenia:
- marszobieg na dystansie 3 km;
- pływanie: skok startowy i pokonuje dowolnym sposobem jak najdłuższy dystans w ciągu 18 minut;
- skok przez płotki: biegnąc należy pokonać po kolei osiem płotków;
- podciąganie na drążku;
- skoki przez "rów z wodą"
- koperta, czyli 3-krotny bieg zygzakiem wykonując kopertę.

Badanie sprawności fizycznej ma być przeprowadzane co trzy lata. Kierowcy zawodowi, nie posiadający dotąd takiego badania, będą musieli uzupełnić egzamin w okresie maksymalnie do pół roku od ukazania się rozporządzenia. Pewnym zaskoczeniem jest to, że miejscem egzaminu może być miejsce siedziby firmy transportowej, a przewodniczącym komisji - właściciel lub prezes przedsiębiorstwa.

Rozporządzenie dotyczące egzaminów sprawności fizycznej dla kierowców zawodowych ma się ukazać jeszcze przed wakacjami - informuje Ministerstwo Zdrowia.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Edit: 02.04.2021 r.
Powyższa informacja pojawiła się na naszym portalu, jako wymyślony przez nas żart Prima Aprilisowy. Nie oznacza to, jednak, że jakiś urzędnik z Ministerstwa Zdrowia przeczytał ten post i niebawem pojawi się takie rozporządzenie w naszym ustawodawstwie :)

 

Przeczytaj też:
Konkurs dla kierowców ciężarówek Optifuel Challenge Renaullt Trucks - podajemy harmonogram eliminacji

Renault Trucks Polska ogłasza 10., jubileuszową edycję konkursu Optifuel Challenge.

 

Gwiazdy dla najlepszych

Dwa najnowsze, bogato wyposażone Actrosy 1848 odebrała firma Kawczyński Logistics ze Ślesina.

Czy zawodowy kierowca może wyruszyć w trasę ze swoim psem?

Mało kto może narzekać tak na samotność, jak zawodowy kierowca, który średnio w roku spędza w delegacji 224 dni, a za kółkiem pokonuje dziesiątki tysięcy kilometrów, to jest około 87 tys. km w roku.

 

System poboru opłat drogowych dla ciężarówek e-TOLL przesunięty

Nowy system naliczania opłat za drogi krajowe i autostrady dla pojazdów pow. 3,5 t dmc. opóźniony.

Niemcy szykują nowy taryfikator mandatów za przekroczenie prędkości

Jeśli nowy katalog mandatów wejdzie w życie zgodnie z planem, kierowcy pojazdów powyżej 3,5 ton będą musieli być przygotowani na zapłacenie dwukrotnie wyższych mandatów, niż dotychczas.

Wydanie MAN TGX dla Eko-Okna

W dniu 13 kwietnia 2021 roku uczestniczyliśmy w przekazaniu podwozi MAN TGX dla firmy Eko-Okna. Odbiór samochodów z przyczepami był w firmie Wecon w Strumieniu. Następnie pojazdy przejechały do ST Truck w Radlinie. Stamtąd, po krótkim postoju, część z nich pojechała do siedziby firmy Eko-Okna, gdzie rozpocznie sie ich eksploatacja. 

 

Czy kierowcy ciężarówek z krajów Europy Wschodniej otrzymują niższe mandaty?

Organy ścigania w Niemczech udzielają kierowcom z krajów Europy Wschodniej zniżek od 25 do 50 procent mandatów - prawda czy fałsz?

 

Kto i kiedy ma pierwszeństwo?

Kolejność przejazdu to temat, który powinien być potraktowany priorytetowo na kursach prawa jazdy. U źle wyedukowanych kierowców często obowiązuje błędna zasada: kto szybszy ten pierwszy...

Kierowca śmieciarki we Wrocławiu zażywał narkotyki podczas pracy

Wrocławscy policjanci nie mogą narzekać na brak nietypowych interwencji, które na długo zapadają w pamięć. Taka właśnie miała miejsce przed kilkoma dniami we Wrocławiu. Wszystko zaczęło się od kontroli drogowej...

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL