Ile zarabia kierowca ciężarówki na Zachodzie?

Kierowca ile zarabia

Kierowcy ciężarówek zatrudnieni przez zachodnioeuropejskich przewoźników kosztują prawie trzy razy więcej, niż kierowcy z Europy Wschodniej. Wynika to z badań zleconych przez Komisję Europejską.

 

Firmy transportowe z Europy Zachodniej wydają średnio 58 807 euro rocznie na koszty wynagrodzeń kierowców ciężarówek. W krajach Europy Wschodniej to tylko 21 068 euro. W krajach Europy Południowej koszty wynagrodzenia, w przeliczeniu na jeden pojazd, wynoszą 41 728 euro.

Ta różnica kosztów znajduje odzwierciedlenie w znacznie wyższym udziale, w całkowitych kosztach operacyjnych, przewoźników zachodnioeuropejskich. 38% tej kwoty przeznacza się na pracownika, w porównaniu z 22% w firmach z Europy Wschodniej.

Liczby pokazują, że firmy transportowe na przykład w Danii mają najwyższe koszty operacyjne ze wszystkich krajów członkowskich UE. Same koszty wynagrodzenia są tam wyższe, niż całkowite koszty operacyjne firm w krajach takich jak Litwa, Rumunia i Łotwa. Po Danii najwyższe koszty wykazują: Holandia, Belgia i Francja.

W raporcie wykorzystano dane z 2019 r., ale są to również prognozy do 2023 r. Chociaż oczekiwana stopa wzrostu, kosztów wynagrodzeń, na 2023 r. jest wyższa we wschodnioeuropejskich państwach członkowskich UE, to na Zachodzie widać wciąż duże dysproporcje. Koszt pracy w firmie transportowej wciąż będzie tam wyższy o około 171%, niż w krajach Europy Wschodniej.

Autorzy raportu podkreślają, że koszty wynagrodzeń, w tym płace brutto i składki na ubezpieczenie społeczne, są ważnym składnikiem kosztów dla przewoźników. Z raportu wynika również, że niedobór kierowców w Europie powoduje napływ kierowców z krajów spoza UE. Liczba truckerów spoza UE podwoiła się w latach 2014-2016 do około 76 000, co stanowi 2,5% całości. Większość z tych kierowców pochodzi z Polski, z Litwy, Słowenii i Hiszpanii.

 

Przeczytaj też:
Konkurs dla kierowców ciężarówek Optifuel Challenge Renaullt Trucks - podajemy harmonogram eliminacji

Renault Trucks Polska ogłasza 10., jubileuszową edycję konkursu Optifuel Challenge.

 

Gwiazdy dla najlepszych

Dwa najnowsze, bogato wyposażone Actrosy 1848 odebrała firma Kawczyński Logistics ze Ślesina.

Czy zawodowy kierowca może wyruszyć w trasę ze swoim psem?

Mało kto może narzekać tak na samotność, jak zawodowy kierowca, który średnio w roku spędza w delegacji 224 dni, a za kółkiem pokonuje dziesiątki tysięcy kilometrów, to jest około 87 tys. km w roku.

 

System poboru opłat drogowych dla ciężarówek e-TOLL przesunięty

Nowy system naliczania opłat za drogi krajowe i autostrady dla pojazdów pow. 3,5 t dmc. opóźniony.

Niemcy szykują nowy taryfikator mandatów za przekroczenie prędkości

Jeśli nowy katalog mandatów wejdzie w życie zgodnie z planem, kierowcy pojazdów powyżej 3,5 ton będą musieli być przygotowani na zapłacenie dwukrotnie wyższych mandatów, niż dotychczas.

Wydanie MAN TGX dla Eko-Okna

W dniu 13 kwietnia 2021 roku uczestniczyliśmy w przekazaniu podwozi MAN TGX dla firmy Eko-Okna. Odbiór samochodów z przyczepami był w firmie Wecon w Strumieniu. Następnie pojazdy przejechały do ST Truck w Radlinie. Stamtąd, po krótkim postoju, część z nich pojechała do siedziby firmy Eko-Okna, gdzie rozpocznie sie ich eksploatacja. 

 

Czy kierowcy ciężarówek z krajów Europy Wschodniej otrzymują niższe mandaty?

Organy ścigania w Niemczech udzielają kierowcom z krajów Europy Wschodniej zniżek od 25 do 50 procent mandatów - prawda czy fałsz?

 

Kto i kiedy ma pierwszeństwo?

Kolejność przejazdu to temat, który powinien być potraktowany priorytetowo na kursach prawa jazdy. U źle wyedukowanych kierowców często obowiązuje błędna zasada: kto szybszy ten pierwszy...

Kierowca śmieciarki we Wrocławiu zażywał narkotyki podczas pracy

Wrocławscy policjanci nie mogą narzekać na brak nietypowych interwencji, które na długo zapadają w pamięć. Taka właśnie miała miejsce przed kilkoma dniami we Wrocławiu. Wszystko zaczęło się od kontroli drogowej...

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL