Niemcy łagodzą zasady poruszania się ciężarówek po drogach

Zakazy jazdy ciężarówek Niemcy

W większości krajów związkowych ciężarówki mogą obecnie poruszać się po drogach w niedziele i święta. Zezwolenie na weekendowe przejazdy ciężarówek zniesiono do 5 kwietnia, a w niektórych przypadkach do 30 czerwca.

 

Na autostradach w Berlinie, Brandenburgii, Badenii-Wirtembergii, Hesji i Turyngii zwolnienia z zakazu prowadzenia pojazdów ciężarowych w niedziele i święta zostały przedłużone do 5 kwietnia 2021 r. Tak głosi komunikat Federalnego Urzędu Transportu Towarowego (BAG).

W Brandenburgii, według informacji BAG, zakaz jazdy nie dotyczy tylko ciężarówek, które zaopatrują sklepy zaspokajające codzienne potrzeby konsumentów. W pozostałych czterech krajach związkowych wszystkie transporty (a nawet puste przejazdy) podlegają zwolnieniu. Ponadto w niedziele i święta państwowe w Berlinie i Brandenburgii obowiązują zasady, jak przed pandemią, czyli nadal nie wolno poruszać się ciężkimi pojazdami.

W Bremie, Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Nadrenii Północnej-Westfalii, Szlezwiku-Holsztynie, Saksonii-Anhalt, Hamburgu i Kraju Saary zwolnienia z zakazu prowadzenia pojazdów ciężarowych w niedziele i święta obowiązują do 5 kwietnia 2021 r. A w Dolnej Saksonii zwolnienie obowiązuje do 30 czerwca 2021 r. Warto pamiętać, że w Bawarii, Saksonii i Nadrenii-Palatynacie poluzowanie trwało tylko do 28 lutego.
We wszystkich krajach związkowych ciężarówki dowożące szczepionki mogą obecnie poruszać się po drogach w niedziele i święta, aż do 30 czerwca.

Ogólnie, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, ciężarówki o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 t w rzeczywistości nie mogą jeździć w niedziele i święta w godzinach od północy do 22:00. Zakaz nie dotyczy transportu świeżej żywności, takiej jak mleko, mięso, ryby oraz łatwo psujące się owoce i warzywa.

 

Przeczytaj też:
Mobilne kontrole e-Toll już działają

Na początku grudnia w systemie e-TOLL zarejestrowano 1,361 tys. pojazdów, w tym 1,167 tys. (85%) ciężarówek i 204 tys. (15%) samochodów osobowych.

Najstarszy oryginalny samochód ciężarowy na świecie

Jest nim Daimler Motor-Lastwagen z roku 1898, zbudowany w firmie Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG), na stałe eksponat Muzeum Mercedes-Benz.

Panoramiczny obraz z lotu ptaka dzięki kamerom 360° i 270°

W dawnych czasach marynarz wspinał się na grotmaszt okrętu, by z bocianiego gniazda obserwować morze. Dziś pojazdy użytkowe mogą już być wyposażane w system kamer o kącie widzenia 360° lub 270°. Cel jest taki sam: uzyskanie najlepszej możliwej widoczności wokół całego pojazdu.

3G nie dla kierowców ciężarówek - jest nowa interpretacja przepisów

Berlin ułatwił kierowcom ciężarówek stosowanie przepisów 3G. Dowód szczepienia kierowcy nie jest już obowiązkowy.

Kiedy można prowadzić pojazd bez uprawnień a komu policja zatrzyma prawo jazdy

Jeździsz bez "prawka"? Ubezpieczyciel wystawi ci rachunek za wypadek…

Utrudnienia dla ciężarówek na przeprawach promowych w Calais

W proteście przeciwko limitom połowowym francuscy rybacy chcą dziś zablokować przeprawy promowe ciężarówek w tunelu pod kanałem La Manche. Protest może doprowadzić do opóźnień w porcie Calais.

Protest niemieckich stowarzyszeń transportowych przeciwko 3G

Sześć niemieckich stowarzyszeń transportowych i logistycznych skrytykowało nową wersję ustawy 3G o ochronie przed infekcjami, która weszła w życie w tym tygodniu.

Girteka otwiera największy swój oddział z lokalizacją w Polsce

Będzie to największa lokalizacja Girteki. Firma planuje w przyszłym roku zatrudnić ponad 5000 nowych pracowników, głównie nowych kierowców, ale także techników transportu i pracowników administracyjnych, zwłaszcza specjalistów ds. finansów i zasobów ludzkich.

Sytuacja dla kierowców ciężarówek w Niemczech - ciąg dalszy

Nowe regulacje anty covidowe narobiły dużego zamieszania wśród naszych rodaków i w całym transporcie.

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL

Wyszukiwarka

Informacje