Kto otrzymał tytuł Chińskiej Ciężarówki Roku 2021?

CotY 2021 Foton

Na targach transportowych South China Guangdong Prize pod koniec 2020 roku przyznano tytuł Ciężarówki Roku. Otrzymał ją Foton Auhawk R.

 

W czasie, gdy europejscy producenci samochodów ciężarowych martwią się kolejnymi normami emisji spalin, chiński rynek boryka się z nieco innymi problemami. Chiny zaostrzyły ostatnio przepisy dotyczące podatku drogowego dla ciężarówek. W styczniu 2020 r. wprowadzono tam nową politykę podatkową, zgodnie z którą ciężarówki będą w przyszłości płacić podatek w oparciu o liczbę posiadanych osi. Co oznacza dla producentów ciężkich pojazdów? Należy produkować samochody o maksymalnie niskiej masie własnej tak, aby duże pojazdy spełniały wymogi homologacyjne dla jak najlżejszych pojazdów.

Przykładem takiego działania jest nowy model Auhawk R, który znacznie poprawił TCO (całkowity koszt posiadania) zarówno przy niższej masie własnej, jak i dzięki możliwości uzyskania homologacji na łączną masę 18 ton - co nie jest takie oczywiste na chińskim rynku ciężarówek. 

- Auhawk R to nowa generacja średnich ciężarówek opracowana przez Foton Motor. Pojazd mocno zbliżył się do europejskich standardów. Dzięki zoptymalizowanej konstrukcji, a także bezpiecznej i wygodnej konstrukcji zapewnia doskonałe wrażenia z jazdy i wyznacza nowy standard na chińskim rynku ciężarówek - mówi Yu Jing, przewodniczący jury China Truck of the Year.

China Truck of the Year po raz piąty

Nagroda Chińskiej Ciężarówki Roku (CToY) została ustanowiona przez chiński magazyn Commercial Vehicle Magazine w 2015 r. Nagroda została ustanowiona przy wsparciu europejskiej (a dziś globalnej) organizacji International Truck of the Year (IToY).

Aby otrzymać tytuł Chińskiej Ciężarówki Roku, ciężarówka musi być wyprodukowana w ciągu ostatnich 12 miesięcy przez chińskiego producenta ciężarówek, a jej całkowita waga musi przekraczać 3,5 tony. Kandydaci są oceniani pod kątem szeregu kryteriów, takich jak wydajność, bezpieczeństwo i koszty operacyjne.

To już drugi raz, kiedy Foton zdobywa nagrodę. Foton jest państwowym producentem samochodów ciężarowych, autobusów i maszyn rolniczych w Chinach, a w ostatnich latach Foton zintegrował swoje działania z poprzez joint venture z: Daimler, Cummins i ZF.

Sytuacja na chińskim rynku samochodów ciężarowych w 2020 roku nieco różni się od reszty świata. Pomimo zniszczeń spowodowanych pandemią Covid19, produkcja i sprzedaż samochodów ciężarowych poszły tylko w jedną stronę - w górę - po krótkim przestoju na początku roku. Od tego czasu sprzedaż gwałtownie wzrosła i oczekuje się, że ostateczna sprzedaż ciężarówek w 2020 r. ustanowi rekord na rynku chińskim. A liczby są ogromne - w ciągu pierwszych 10 miesięcy 2020 roku sprzedano 4,2 miliona. pojazdów użytkowych w samych Chinach. Dużym popytem cieszy się średni ciężki segment samochodów ciężarowych (przy wzroście o 41%). Rozwój rynku samochodów ciężarowych jest częściowo spowodowany dużymi inwestycjami w infrastrukturę w ostatnich latach, a także zwiększoną konsumpcją i handlem przez internet.

 

Przeczytaj też:
MAN TGX Nowej Generacji ciężarówką roku 2021

Poznaliśmy ciężarówkę roku - ITOY 2021. Dziennikarze motoryzacyjni z 24 krajów, na ciężarówkę roku, wybrali samochody ciężarowe MAN.

 

Mercedes-Benz Actros Ciężarówką Roku 2020

Właśnie przed chwilą, podczas uroczystej gali na targach Solutrans w Lyonie zostali ogłoszeni zwycięzcy: 

Ciężarówka Roku 2019

Ford F-Max Ciężarówką Roku 2019

ITOY 2019

Już po raz 43 międzynarodowe jury złożone z dziennikarzy branży pojazdów użytkowych wybierze ITOY (International Truck of the Year) - Ciężarówkę Roku.

Autonomiczne ciężarówki niebawem na drogach publicznych?

Branże transportu i logistyki czeka potężna zmiana. Jak będzie wyglądał świat, w którym o zawodzie kierowcy samochodu ciężarowego będzie można poczytać w podręczniku do historii?

Truck of the Year 2018

International Truck of the Year 2018

Scania nowej generacji z tytułem „International Truck of the Year 2017”!

W tym roku jury prestiżowego konkursu International Truck of the Year doceniło doskonały komfort kierowcy, bezpieczeństwo oraz ekonomikę paliwową, jakie oferują pojazdy Scania nowej generacji. Wyróżnienie zostało przyznane Scania po raz piąty. DAF XF flotową ciężarówką roku

DAF XF został wybrany „Flotową Ciężarówką Roku 2016” w plebiscycie „Motor Transport Awards” w Londynie, co dało firmie DAF szóste zwycięstwo w ciągu ostatnich dziewięciu lat. IVECO Eurocargo - Truck of the Year 2016

W dniu 17 listopada br., podczas wystawy pojazdów uzytkowych Solutrans, ogłoszono wyniki konkursu Truck of the Year 2016 i Van of the Year 2016.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL