Testy dla kierowców ciężarówek na Covid-19 przed wjazdem na Łotwę i inne ograniczenia podróży

Łotwa wjazd ciężarówek

Od 15 lutego zawodowi kierowcy ciężarówek zobowiązani są wykonać, przed wjazdem na Łotwę, test na Covid-19.

 

Od 11 do 25 lutego osoby przybywające z państw członkowskich UE i EOG, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii mogą wjechać na Łotwę tylko w pilnych ważnych sprawach.

Wjazd na Łotwę dozwolony jest tylko z negatywnym testem na Covid-19. Test należy przeprowadzić nie wcześniej niż 72 godziny przed przybyciem do granicy łotewskiej lub wejściem na pokład przewoźnika pasażerskiego, np. samolotu. Wynik testu w j. angielskim, francuskim, niemieckim i rosyjskim należy mieć przy sobie i okazać na żądanie. Test jest również wymagany dla osób podróżujących tranzytem w transporcie drogowym. Honorowany jest tylko test PCR.

Od 15 lutego 2021 r. osoby jadące w tranzycie test musza wykonać, w ciągu 12 godzin, od momentu wypełnienia kwestionariusza covidpass.lv (z wyjątkami - poniżej). Pozostałe osoby wypełniają kwestionariusz dopiero po wykonaniu testu na Covid-19, ale nie wcześniej niż w ciągu 48 godzin przed przybyciem na Łotwę. Co najmniej do 19 lutego br. osoby, które przebywały w Polsce lub przejeżdżały przez Polskę tranzytem w ciągu ostatnich 14 dni, podlegają obowiązkowej samoizolacji. Samoizolacji nie muszą poddawać się, pod warunkiem, że nie mają objawów choroby: przewoźnicy towarów i surowców, osoby zajmujące się międzynarodowym transportem towarów i osób, osoby zaangażowane w prace techniczne firmy działającej na Łotwie, dyplomaci, osoby przyjeżdżające w ramach międzynarodowej współpracy wojskowej, osoby posiadające specjalne pozwolenia na wjazd.

Podejmując decyzję o wyjeździe na Łotwę należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do Polski związanymi z wprowadzonymi ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.

Jeśli zawodowy kierowca ciężarówki spędził czas dłuższy niż 72 godziny w państwie o wysokim ryzyku zachorowania na COVID-19 w ciągu ostatnich 14 dni (tj. m.in. w Polsce; lista tych państw publikowana jest w każdy piątek na stronie https://www.spkc.gov.lv/lv/valstu-saslimstibas-raditaji-ar-covid-19-0; znajdują się na niej obecnie wszystkie państwa europejskie oprócz Watykanu oraz Islandii), konieczne jest wykonanie testu na Covid-19 przed wjazdem na Łotwę. Jeśli kierowca przebywa na Łotwie dłużej niż 72 godziny podczas wykonywania obowiązków służbowych, wówczas na Łotwie konieczne jest wykonanie testu Covid-19.

Od 15 lutego tranzyt przez terytorium Republiki Łotewskiej może trwać nie dłużej niż 12 godzin od momentu wypełnienia kwestionariusza na stronie internetowej covidpass.lv. Wyjątki:

- pracownicy przewoźnika, członkowie załogi - transport towarowy lub obsługa techniczna - mogą tranzytem przekroczyć terytorium Republiki Łotewskiej w ciągu 72 godzin;
- pasażerowie międzynarodowego transportu - w ciągu 48 godzin;
- pasażerowie statku powietrznego, który przelatuje tranzytem przez terytorium Republiki Łotewskiej bez opuszczania obszaru lotniska i przebywa tam nie dłużej niż 24 godziny, jeżeli może przedstawić potwierdzenie lotu tranzytowego;
- nie ustalono limitu godzinowego dla członków załogi statku i samolotu, a także dla marynarzy, który muszą dostać się do lub z miejsca pracy na pokładzie statku, samolotu.

Wypełniając covidpass.lv, osoba, która przekroczą tranzytem terytorium Łotwy musi odnotować ten fakt na początku kwestionariusza.

Od 11 do 25 lutego osoby przybywające z państw członkowskich Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Konfederacji Szwajcarskiej i Wielkiej Brytanii będą mogły wjechać na Łotwę tylko w pilnych ważnych przypadkach, tj.:

- praca,
- edukacja, studia,
- łączenie rodzin,
- pobieranie usług medycznych,
- tranzyt,
- eskortowanie nieletnich,
- powrót do stałego miejsca zamieszkania,
- pogrzeb.

Powód przekroczenia granicy należy wskazać na stronie internetowej covidpass.lv. Międzynarodowy przewoźnik pasażerski będzie zobowiązany sprawdzić czy osoba przedstawiła dokumentację. Dokumenty należy okazać na żądanie Państwowej Straży Granicznej lub Policji Państwowej.

Przeczytaj też:
Rekordowa liczba zatrudnionych praktykantów do zawodu kierowcy ciężarówek

W listopadzie 2019 roku - zanim ktokolwiek usłyszał o Civd-19 - 765 młodych ludzi było w trakcie szkolenia na kierowców ciężarówek.

Twojego wynagrodzenie vs. wynagrodzenie przeciętnego Francuza kierowcy ciężarówki

Dla kierowców ciężarówek może to być interesujące porównanie. Twojego wynagrodzenie vs. wynagrodzenie przeciętnego Francuza.

 

Czy kontrole kierowców ciężarówek na granicach mają sens?

Tranzyt przez Brenner coraz bardziej kontrowersyjny. Minister transportu rozmawia z komisarz UE.

 

Kierowcy ciężarówek jadą nieprzygotowanymi samochodami do Skandynawii - kto winny?

Gdy ciężarówka zostaje zatrzymana pojawia się ważne pytanie: kto jest winny - kierowca ciężarówki, bo zgadza się jeździć w niebezpiecznych warunkach, narażając życie własne i innych, czy firma transportowa będąca właścicielem ciężarówki, która zaniedbuje bezpieczeństwo swoich kierowców?

 

Niedzielny zakaz jazdy dla ciężarówek zostanie zawieszony w Bawarii do końca lutego

Jak donoszą z Monachium - czasowo zawieszony został zakaz prowadzenia pojazdów ciężarowych w niedziele.

 

Reklama na ciężarówce, która budzi kontrowersje

Spedycja Straubenhardt, Bettina Hotz, reklamująca swoje usługi, mimowolnie trafiła na pierwsze strony gazet. Reklama na plandece przedstawia skąpo odzianą dziewczynę.

 

Trudne warunki pogodowe w Rosji. W Moskwie chcą zamknąć drogi

W Moskwa proponuje ograniczenie ruchu ciężarówek podczas opadów śniegu, dopóki śnieg nie zostanie całkowicie usunięty.

 

Kradzieże towarów z ciężarówek nie maleją

 Jak informuje niemiecka policja seria kradzieży na autostradach się nie kończy.

 

Rekordowe dane przewozów towarowych mimo pandemii

Barometr transportowy TIMOCOM wskazał w ostatnim kwartale 2020 r. aż o 56% więcej ofert frachtów niż w tym samym okresie roku 2019.

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL