eSprinter Thermo King

Elektryczny Mercedes-benz Sprinter z elektrycznym agregatem chłodniczym - testy trwają

Thermo King oraz Trane Technologies ogłosiły dziś podjęcie współpracy z Mercedes-Benz AG, której celem jest opracowanie w pełni elektrycznego prototypu dostawczego samochodu chłodniczego na podwoziu Mercedes-Benz eSprinter.

 

Pojazd ma być przeznaczony przeznaczonego do dostaw docelowych produktów farmaceutycznych i leków na terenach miejskich z zerową emisją spalin.

Prototyp Mercedes-Benz eSprinter Pharma jest wyposażony w elektryczny agregat chłodniczy E-200 i nowy akumulator litowo-jonowy (Li-ion) firmy Thermo King. Agregat E-200 i nowoczesny akumulator litowo-jonowy zapewniają niezależną i stałą wydajność, gwarantując ciągłość łańcucha chłodniczego nawet podczas postoju na czas dostawy lub przerwy. Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia utrzymywania kontrolowanej i stałej temperatury w ładowni – jako kluczowego elementu gwarantującego jakość, integralność i skuteczność przewożonych farmaceutyków i leków.

- Współpraca Thermo King i Mercedes-Benz AG z myślą o opracowaniu elektrycznego pojazdu dostawczego dla branży farmaceutycznej pozwoli naszym klientom korzystać z idealnej kombinacji technologii dystrybucyjnych i chłodniczych. Elektryfikacja branży transportowej to trend stanowiący odpowiedź na zanieczyszczenie miast i terenów miejskich hałasem i spalinami. Thermo King chce przesuwać granice niemożliwego w naszej branży. W ramach pracy z Mercedes-Benz Vans nad pojazdem eSprinter Pharma dbamy o rozwój lokalnego transportu chłodniczego z zerową emisją spalin, przyczyniającego się do poprawy jakości życia w zrównoważony sposób - powiedział Eneko Fernandez, product management leader w Thermo King.

- Zrównoważenie i ochrona środowiska stają się coraz ważniejsze dla naszych klientów, przed którymi stoją coraz to nowe wyzwania dotyczące dostaw do centrów miast. Model eSprinter Pharma ma zaoferować zrównoważony, elektryczny pojazd dostawczy skonstruowany z myślą o spełnieniu potrzeb branży farmaceutycznej. Od początku prac chcieliśmy uniknąć rozwiązań wykorzystujących niezależny akumulator pomocniczy lub metody pasywnego chłodzenia. Chcemy, aby nasi klienci mogli polegać na aktywnym i wydajnym systemie chłodzenia i ogrzewania w ładowni - dodaje Matthias Brzenczek, Industry Manager Pharma w Mercedes-Benz AG.

Prototyp, w pełni elektrycznego, samochodu dostawczego Mercedes-Benz poddano pierwszej rundzie testów. W ciągu czterech tygodni, pojazd przejechał ponad 2000 kilometrów, utrzymując temperaturę ładowni na poziomie od 15 do 25 stopni Celsjusza, z powodzeniem dostarczając farmaceutyki do aptek w mieście i na przedmieściach. Na koniec 2020 i początek 2021 planowane są dalsze testy.

Przeczytaj też:
Elektryczny autobus z Sanoka W ramach projektu: "Autobus z tylnym, zewnętrznym, elektrycznym układem napędowym" fabryka wyprodukowała nietypowy autobus o nazwie AUTOELEKTROSAN.
26 autobusów wodorowych NesoBus będzie jeździło w Chełmie Dostawa autobusów ma odbyć się w 3 transzach, a ostatecznie zakończyć się 30 października 2025 roku. To trzecie duże zamówienie NesoBusów po Rybniku i Gdańsku.
XPO Logistics inwestuje w 165 elektrycznych Renault Trucks XPO, jeden z największych europejskich dostawców innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań transportowych i logistycznych, ogłosił bezprecedensowe nowe zamówienie na 165 elektrycznych pojazdów ciężarowych.
Elektryczna śmieciarka dostarczona do Bolesławca Volvo Trucks Polska dostarczyło elektryczną śmieciarkę do Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Bolesławcu.
eActros 300 rusza na testy do firmy MEXEM Pierwszym klientem EWT Automotive, który przetestuje eActrosa 300, jest firma MEXEM z Pruszkowa.
Technologia sLH2 - nowy standard tankowania ciekłego wodoru Firmy Daimler Truck i Linde Engineering prezentują sLH2 – opracowaną wspólnie technologię tankowania ciekłego wodoru (subcooled liquid hydrogen).
Jest już nowy Mercedes-Benz eSprinter Dwa rodzaje i dwie długości nadwozia, trzy pojemności akumulatorów i duża ładowność stanowią podstawę dla licznych wariantów nadwozia i sprawiają, że nowy eSprinter może stać się idealnym dużym vanem.
Solidaris odbiera pierwsze elektryczne Volvo FM Volvo Trucks Polska dostarczyło pierwsze dwa elektryczne ciągniki siodłowe Volvo FM do firmy –Solidaris Sp. z o.o.
Współpraca Hyundai i IVECO - powstanie elektryczny lekki samochód dostawczy Hyundai Motor Company i IVECO Group ogłosiły podpisanie umowy na dostawę elektrycznego lekkiego samochodu dostawczego IVECO dla Europy, opartego na platformie Hyundai Global eLCV.