Brexit: celnicy konfiskują kanapki z szynką kierowcom ciężarówek

Brexit transport drogowy

Od 1 stycznia 2021 Wielka Brytania opuściła UE. Poprzedziło to dość duży chaos na granicach, ale to nie koniec niedogodności.

 

Opisując zmiany, dla firm transportowych, jakie niesie za sobą Brexit, wspominaliśmy również o przepisach fitosanitarnych, które zabraniają na teren UE wwozu niezapakowanych (fabrycznie) produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Przytaczaliśmy, jako przykład, kanapki z szynka lub serem. Otóż sprawdziło się!

Gorzko doświadczają tego np. kierowcy ciężarówek na promie. We wtorek BBC pokazała holenderskie nagrania telewizyjne, w którym celnicy kontrolowali kierowców. Celnicy w Hoek van Holland wyjaśniają kierowcom ciężarówek, że nie mogą już przewozić żywności pochodzenia zwierzęcego do i z Wielkiej Brytanii.

Kiedy celnicy widzą zapasy żywności w kabinie ciężarówki, pytają kierowcę czy są na nim wędliny? Jeśli przypuszczenia się potwierdzą, celnik konfiskuje cały zapas żywności. Władze brytyjskie ostrzegały przed taką procedurą już w grudniu ub. roku, ale nie wszyscy kierowcy ciężarówek słyszeli o tym, lub po prostu nie wierzyli.

Do utylizacji trafiają setki kilogramów skonfiskowanej żywności, Kierowcy, wybierając się w długą podróż, zawsze zabierali ze sobą zapasy żywności na wiele dni i tygodni.

 

Przeczytaj też:
Kolejny duży przewoźnik odmawia wysyłania transportów do Anglii

Niemiecka grupa logistyczna DB Schenker zawiesiła usługi doręczeń transgranicznych z powodu nowej biurokracji i procedur celnych nałożonych Przez Wielka Brytanię. DB Schenker twierdzi, że tylko 10 procent przesyłek do Wielkiej Brytanii ma prawidłową dokumentację.

 

Po czym rozpoznasz cywilny radiowóz

Cywilne samochody z radarami jeżdżą po całej Francji, do końca 2021 r. w 8 regionach będzie eksploatowanych ponad 200 pojazdów.

 

Rusza jeden z największych procesów sądowych w branży transportowej

Pierwszy pozew przeciwko Vlantana Norway od czasu ogłoszenia upadłości firmy w 2020 r.

 

Trudne warunki na drogach w Niemczech. Policja zmniejsza maksymalną dopuszczalną prędkość

Śnieg i lód od soboty rano utrudniają ruch na autostradzie A2 między Magdeburgiem a Braunschweig.

 

Niefortunne zderzenie ciężarówki z samolotem na lotnisku w Gdańsku

Wypadki ciężarówek lotniskowych zdarzają się niezmiernie rzadko. Procedury związane z poruszaniem się samochodów obsługi technicznej są bardzo surowe, a kierowcy takich pojazdów muszą przechodzić specjalne szkolenia.

 

Koszty transportów z Francji do Wielkiej Brytanii wzrosły ponad czterokrotnie

Wraz z nadejściem Brexitu zwiększył się czas oczekiwania na granicy UE-Wielka Brytania.

 

Ciężarówki w drodze do Wielkiej Brytanii - na co trzeba zwrócić uwagę

Pomimo osiągniętego porozumienia między Wielką Brytanią a UE, wymagania dotyczące deklaracji celnych, sanitarnych, bezpieczeństwa i ochrony pozostają niezmienione.

Nie powinno być kłopotów z testami dla kierowców ciężarówek w Wielkiej Brytanii

Rząd w Londynie zwiększył możliwości testowania kierowców ciężarówek pod kątem koronawirusa przed wyjazdem przez kanał La Manche lub Eurotunnel do Francji.

Tylko 36 zakażonych kierowców ciężarówek na 15 tysięcy przebadanych

Wielu kierowców musiało w tym roku spędzić Boże Narodzenie w kabinie ciężarówki w oczekiwaniu na możliwość przeprawy do Francji.

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL