Kiedy Rajd Dakar z samochodami napędzanymi wodorem?

Dakar samochody elektryczne

W styczniu w Arabii Saudyjskiej rozegra się najsłynniejszy rajd świata - Dakar.

 

Grupa GAUSSIN ma ambicję być pierwszym zespołem na świecie, która wystawi w Dakarze ciężarówki zasilane ogniwami wodorowymi. Firma sama opracuje ciężarówkę, ale skorzysta z zespołu doświadczonych kierowców. Celem jest ustanowienie rekordu zasięgu dla pojazdów elektrycznych napędzanych wodorem, ale także wykazanie niezawodności i bezpieczeństwa technologii Gaussin. W tym celu firma nawiązała współpracę z zespołem Swiss Rebellion, który w 2021 roku będzie rywalizował dwoma samochodami osobowymi wraz z ciężarówką serwisową. Zebranie doświadczeń kierowców rajdowych ma posłużyć do zbudowania optymalnych samochodów elektrycznych do rajdów.

Zapoczątkowany w 1978 roku, i pierwotnie znany pod nazwą jako: Paryż-Dakar, Dakar to najsłynniejszy rajd w historii światowej motoryzacji. Organizowany był od początku do 2008 roku w Afryce, następnie od 2009 do 2019 roku w Ameryce Południowej W 2020 roku wydarzenie miało miejsce w Arabii Saudyjskiej i obecnie również będzie się odbywać na tym terytorium.

Wydaje się, że również Dakar nie oprze sie tendencji "bycia" ekologicznym. Takie założenia już powzięto i tak, do 2030 roku Rajd Dakar ma stać się 100% ekologiczny.

Przeczytaj też:
Amazon chce kupić do 2500 elektrycznych ciężarówek

Do 2025 roku Amazon planuje zakup do 2500 całkowicie elektrycznych ciężarówek Lion 6 i Lion 8 od kanadyjskiego producenta Lion Electric.

 

Elektryczne samochody dostawcze MAN TGE we flocie DPD Polska

W pierwszym kwartale 2021 roku do floty DPD Polska trafi 50 w pełni elektrycznych samochodów dostawczych marki MAN TGE.

 

Ekologia w mieście - elektryczne i gazowe autobusy w 2020 roku

Coraz więcej w Polsce rejestruje się pojazdów z napędami alternatywnymi.

 

e-ciężarówka Mercedes-Benz na testach w Netto

Netto testuje w pełni elektryczną ciężarówkę do transportu i dostarczania towary do swoich oddziałów w Hamburgu. Dla dyskontu ważne jest, że e-ciężarówka Mercedes-Benz nie tylko jeździ cicho, ale jest również bezemisyjna.

 

Kamaz zaprezentował elektryczny pojazd

Wyścig producentów samochodów o to kto jest bardziej ekologiczny dotarł również do Rosji.

 

Volvo Trucks dostarczy podwozia do konwersji elektrycznej dla Futuricum. Faun zajmie się sprzedażą e-ciężarówek

Zakres zamówienia na ciężarówki Volvo obejmuje dostawę podwozia, współpracę przy sprzedaży oraz dostęp do istniejącej infrastruktury posprzedażowej.

 

Za dwadzieścia lat nie będzie już ciężarówek z dieslem

Wiodący europejscy producenci ciężarówek chcą sprzedawać pojazdy bez paliw kopalnych dopiero od 2040 roku. Jest to konieczne, aby osiągnąć cel neutralności klimatycznej na 2050 r.

 

Ciekły wodór w samochodach ciężarowych

Firma Linde (NYSE: LIN; FWB: LIN) i spółka Daimler Truck AG podpisały porozumienie w sprawie wspólnego opracowania nowej generacji urządzeń do tankowania ciekłym wodorem samochodów ciężarowych z napędem na ogniwa paliwowe.

 

Niemcy biją na alarm. Norma emisji spalin Euro 7 - niemożliwa do zrealizowania

Niemożliwe do zrealizowania wartości graniczne nowej normy emisji spalin Euro 7, o których obecnie dyskutuje się publicznie, wyrządzają więcej szkody niż pożytku.

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL