Scania crash test

Testy zderzeniowe elektrycznej ciężarówki Scania (video)

Gwałtowne uderzenie w bok ciężarówki to nie powód, aby żałować nowego pojazdu. Inżynierowie Scania celowo zaaranżowali zderzenie, aby poprawić bezpieczeństwo w elektrycznych ciężarówkach.

 

Przygotowania do każdego testu zderzeniowego są ogromne i kosztowne. Dopracowanie wszystkich szczegółów może zająć miesiące precyzyjnego planowania. - A potem wszystko kończy się w mniej niż sekundę - mówi inżynier ds. Testów Jakob Leygraf z działu badawczo-rozwojowego Scania.

Prawdziwy test, taki jak na filmie, odbywa się dopiero po przeprowadzeniu wielu symulacji. - Rzeczywisty test zderzeniowy ma ostatecznie jedynie potwierdzić, że nasze obliczenia były dokładne - kontynuuje Jakob Leygraf.

Ponieważ kilka lat temu wprowadzono na rynek pierwszą ciężarówkę hybrydową, rozpoczęto również udoskonalanie metod testowych. - Wiele prac rozwojowych omija testy zderzeniowe, takie jak ten - mówi Mikael Littmann, kierownik ds. Testów Mechanicznych. - Symulujemy w kółko. Badamy zderzenia z różnymi prędkościami i pod różnymi kątami. Symulacja to potężne ułatwienie, które jest zarówno szybsze, jak i tańsze, niż jego odpowiednik w pełnej skali. Rzeczywisty test opieramy na wynikach naszych symulacji. W grę wchodzi nie tylko cała ciężarówka, ale też różne jej części są testowane.

Testy zderzeniowe ciężarówki elektrycznej różnią się nieco od ciężarówki z silnikiem spalinowym. Energię uderzenia należy rozłożyć na całą konstrukcję otaczającą akumulator. Pożądanym stanem jest przekształcenie bryły podwozia w odkształcenie plastyczne. A w mniej krytycznych sytuacjach - przyjęcie na siebie całej energii kinetycznej. - Ponieważ chcemy, aby test zderzeniowy był jak najbardziej autentyczny, do zderzenia używamy prawdziwego samochodu. Samochód powoduje o wiele większe obciążenie konstrukcji, niż w przypadku zastosowania barier uderzeniowych - kontynuuje Littmann.

Na wszelki wypadek, gdy przeprowadzany był test, w gotowości stała straż pożarna. Nie wiadomo, jak zachowały by się akumulatory podczas uderzenia. Poszło jednak zgodnie z oczekiwaniami i bateria wyszła ze zderzenia bez szwanku.

 

Przeczytaj też:
Wóz pożarniczy Rosenbauer na podwoziu Scania pracuje dla Grupy Azoty S.A. Samochód ten jest drugim wspólnym projektem firmy Rosenbauer Polska i Grupy Azoty S.A.
Cyfrowe wyświetlacze w ciężarówkach Scania Kierowcy Scania zyskają większą kontrolę nad pojazdem i jego otoczeniem dzięki sygnałom wysyłanym przez czujniki za każdym razem, gdy zbliża się zagrożenie lub konieczność podjęcia działania.
Scania uruchamia linię montażową baterii do elektrycznych ciężarówek W kwietniu Scania i Northvolt zaprezentowały wspólnie opracowane ogniwo akumulatorowe, zaprojektowane z myślą o ciężkim transporcie.
W tym roku 20-lecie Pomorskiej Miss Scania Już 3 września na terenie gdańskiego oddział Scania będzie możliwość zobaczenia najpiękniejszych pojazdów Scania w Polsce. Ponadto strefa zielonego transportu, konkursy i koncerty.
Sto ciężarówek Scania Super dla floty FRANCEPOL Pierwsze pojazdy zostały odebrane na początku lipca br. Jest to partia 100 ciężarówek z zamówionych 170.
Scania przewiduje zwiększony popyt na ciężarówki Zakład produkcyjny Scania w Zwolle zapowiedział zwiększenie produkcji samochodów ciężarowych do 240 ciężarówek dziennie.
FMS Scania - na Ukrainie bez opłat Scania Ukraina, na swoim Facebooku poinformowała o zniesieniu opłaty abonamentowej za korzystanie z systemu zarządzania flotą FMS.
Limitowane V8 - powstanie tylko 100 sztuk Znany, w świecie samochodów ciężarowych, projektant ciężarówek Svempa Bergendahl wypuścił projekt ciężarówki, dla uczczenia silnika V8.
Sprzedaż samochodów ciężarowych w listopadzie 2021 To przedostatni miesiąc podsumowań sprzedaży samochodów ciężarowych w drugim roku pandemii.