Wypadki ciężarówek na łuku drogi

kierowca ciężarówki szybka jazda

W czwartek okolicy Frankfurtu jadąc w stronę Kolonii, na węźle autostradowym Olpe-Süd, miał miejsce wypadek polskiej ciężarówki.

 

Zbyt szybkie pokonywanie łuku doprowadziły do przewrócenia się zestawu. W takich sytuacjach, zwłaszcza w załadowanych po sufit naczepach, należy brać pod uwagę wysoki środek ciężkości zestawu. Ostry skręt, przy zbyt dużej prędkości powoduje, że siła bezwładności wyrzuca cały pojazd na zewnętrzną stronę łuku. Niestety po mimo wielu systemów, o których teraz dużo się mówi, mających wspomagać pracę kierowcy, najważniejszym czynnikiem nadal pozostaje czynnik ludzki.

Po wypadku, z pojazdu wydostawał się dym, ale pożar się nie rozwinął. Kierowca ciężarówki wydostał się ze swojego Renault Trucks T o własnych siłach, jednak został zabrany do szpitala. Węzeł autostradowy odblokowano dopiero w późnych godzinach nocnych.

Bardzo ważną rzeczą jest również mocowanie ładunków. W naczepach chłodniach często o tym zapominamy. Wystarczy, jednak że na zakręcie ładunek się przesunie i zmienia to w zasadniczy sposób prowadzenie ciężarówki. Doświadczeni kierowcy ciężarówek wiedzą, że czasem na takim łuku prędkość 40 km/h jest się zbyt duża.


Fot. Siegener-zeitung.de

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL