75 milionów dolarów odszkodowania dla kierowcy ciężarówki, który został zmuszony do jazdy w godzinach nadliczbowych

Odszkodowania dla kierowców

Tę astronomiczną kwotę amerykańska firma transportowa JNM Express musi zapłacić byłemu pracownikowi, ponieważ zmusiła go to do pracy w godzinach nadliczbowych, zagrażając w ten sposób jego zdrowiu.


- Ta imponująca rekompensata dla kierowcy ciężarówki jest ostrzeżeniem dla firm transportowych przed nakłanianiem kierowców do wydłużania czasu pracy - powiedział Freightwaves obrońca obrony Hector Torres.

Sąd w Hidalgo w Teksasie zdecydował o przyznaniu odszkodowania w łącznej wysokości 75 milionów dolarów kierowcy Lauro Lozano, który w 2015 roku uległ poważnemu wypadkowi, będąc zmuszonym do pracy.

Pracodawca wydał polecenie swojemu kierowcy, aby ten zmodyfikował zapis z tachografu i dodatkowo jeszcze przetransportował ładunek chłodniczy wydłużając w ten sposób czas pracy. Trasa biegła z Teksasu do Maryland - odległość to 1800 mil (ok. 2900 km). W wyniku zmęczenia Lozano zasnął za kierownicą ciężarówki, ulegając wypadkowi w Alabamie, powodując poważne obrażenia.

Przewoźnikiem jest firma średniej wielkości z flotą zaledwie 20 ciężarówek. Dowiedziawszy się o wyroku sądu, właściciel firmy skomentował to, że nigdy nie będzie w stanie zapłacić tak wysokiego odszkodowania. Firma nie posiada również ubezpieczenia od sytuacji wymagających odszkodowania pracowniczego. Podczas procesu ujawniono również, że amerykański przewoźnik stworzył dwie dodatkowe firmy - Anca Transport i Omega Freight Logistics - jako sposób na ochronę swoich aktywów.

Szanse, że kwota, o której zadecydował sąd, zostanie w całości przyznana kierowcy, są stosunkowo niewielkie. Z jednej strony firma transportowa może odwołać się od decyzji, a proces ten może trwać latami. Z drugiej strony istnieje również możliwość, że dojdzie do porozumienia z kierowcą, w wyniku czego zapłacona kwota będzie znacznie niższa - za to realna do wypłacenia.

 

Przeczytaj też:
Chwila nieuwagi. Przed załadunkiem trzeba zaciągnąć hamulec

Nieuwaga kierowcy ciężarówki skończyła się szkodą 200 tys. euro.

 

Rekordowe 21 000 euro grzywien podczas belgijskiej kontroli kierowców ciężarówek

Kierowcy najwyraźniej nie spodziewali się się, że w dobie coronawirusa służby kontrolne tak skrupulatnie będą sprawdzać ciężarówki.

 

Covidowa akcja MAN Truck dla kierowców w Rosji

MAN Truck & Bus Rosja prowadzi zakrojoną na szeroką skalę akcję, której głównym celem jest zwrócenie uwagi kierowców na indywidualne środki bezpieczeństwa w kontekście toczącej się walki z Covid -19.

 

Czas pracy: nie tylko za kółkiem

Każdego dnia pokonujesz ciężarówką setki, a może nawet tysiące kilometrów. Trasa stawia przed Tobą codziennie nowe wyzwania. Jako doświadczony kierowca z pewnością wiesz, że Twój czas pracy to nie tylko ten spędzony za kierownicą. Czy na pewno znasz wszystkie czynności, przy których powinieneś włączyć "młotki"?

 

Kierowca ciężarówki spowodował wypadek pod wpływem alkoholu

W dniu 11 października 2020 roku około godziny 20:00, na drodze A61 w kierunku Ludwigshafen, doszło do wypadku drogowego z obrażeniami ciała.

 

Polski kierowca ciężarówki we Włoszech - 9 naruszeń - 8000 euro kary

Jest 38-latkiem z Polski, został zatrzymany w Solignano w ramach kontroli prowadzonej przez lokalną Policję.

Porzucona ciężarówka dryfowała po rzece

Ciężarówka zarejestrowana w Hiszpanii pojawiła się dryfująca w rzece Río Sado (Portugalia). Gdzie jest kierowca nie wiadomo.

Stres za kółkiem: jak sobie z nim radzić?

Stresujesz się za kierownicą? Nie tylko Ty. Stres w pracy jest zjawiskiem powszechnym i nie omija kierowców zawodowych. Ważne pytania: jak działa na Ciebie i jak sobie z nim radzisz?

 

Kierowca ciężarówki stracił kontrolę nad swoim pojazdem i taranuje siedem samochodów i trzy motocykle

DAF XF z naczepą cysterną poważnie uszkodził kilka samochodów i budynek. Przyczyną - choroba kierowcy.

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL