Czas pracy: nie tylko za kółkiem

PIP podwójna obsada kierowcy transport

Każdego dnia pokonujesz ciężarówką setki, a może nawet tysiące kilometrów. Trasa stawia przed Tobą codziennie nowe wyzwania. Jako doświadczony kierowca z pewnością wiesz, że Twój czas pracy to nie tylko ten spędzony za kierownicą. Czy na pewno znasz wszystkie czynności, przy których powinieneś włączyć "młotki"?

 

Okresy aktywności kierowcy za kierownicą są rejestrowane przez tachograf, dlatego tak ważne jest prawidłowe rejestrowanie aktywności innych niż jazda. W czasie przerw w jeździe do tachografu nie dociera informacja, czy pracujesz, czy odpoczywasz, więc jedynie odpowiednia rejestracja pozwoli na właściwe wyliczenie należnych Ci świadczeń pieniężnych.

Zakres czynności w Twojej pracy jest bardzo obszerny. O ile włączenie trybu "jazda" i "odpoczynek/przerwa" nie sprawia większych trudności, o tyle „inna praca” może budzić wątpliwości nawet zawodowca. Niekiedy szereg działań z pozoru niemających związku z wykonywaniem czynności służbowych, jest czasem Twojej pracy. Załadunek, rozładowanie towaru, wykonywanie poleceń służbowych – o tym zazwyczaj pamięta nawet początkujący kierowca zawodowy, ale czy na pewno włączasz "młotki", aby doliczyć do swojego czasu pracy czynności takie jak:

  • nadzór oraz pomoc osobom wsiadającym i wysiadającym,

  • nadzór nad procesem załadunku i rozładunku (tak, nie zawsze robisz to sam),

  • dojazd samochodem do miejsca odbioru ciężarówki (jeżeli nie znajduje się ona w bazie),

  • formalności administracyjne (wszystkie działania związane z organizacją wyjazdu oraz rozliczeniem się po powrocie),

  • utrzymanie pojazdu w czystości,

  • tankowanie,

  • naprawa pojazdu?

Twoim czasem pracy jest również czas poza przyjętym rozkładem czasu pracy, w którym pozostajesz na stanowisku pracy, w gotowości do wykonywania pracy. W szczególności jest to czas oczekiwania na załadunek lub rozładunek, którego wymiar nie jest Ci znany przed wyjazdem albo przed rozpoczęciem danego okresu.

A jak z dyżurami? Pamiętasz, że w pracy kierowcy istnieje kilka rodzajów dyżuru? Najczęściej występujące to:

  • jazda jako drugi kierowca w załodze,

  • wymagane przerwy w prowadzeniu pojazdu,

  • oczekiwanie na załadunki/rozładunki, jeżeli znany jest czas ich trwania.

W sytuacji kiedy jedziesz w załodze (z drugim kierowcą), masz naprzemiennie czas pracy (wynikający z prowadzenia pojazdu) oraz czas dyżuru w okresie nieprowadzenia pojazdu. Efektem takiej pracy często jest porównywalna ilość czasu pracy i dyżuru.

Dyżur nie jest czasem pracy, ale w zależności od jego rodzaju musi być rozliczony czasem wolnym lub świadczeniem pieniężnym.

Zapamiętaj! Dyżurów nie zaliczamy do norm czasu pracy!

Twoją pracę rozlicza się zupełnie inaczej niż w jakimkolwiek innym zawodzie. Istotne informacje dotyczące czasu pracy kierowców, przykłady i wyjątki znajdziesz na stronie www.bezpieczniwdrodze.pl.

Specjalnie przygotowane bezpłatne poradniki, opracowane przez specjalistów Państwowej Inspekcji Pracy, z pewnością ułatwią Ci zrozumienie przepisów prawnych.

Wejdź na stronę: www.bezpieczniwdrodze.pl

 

 

Materiał przygotowany przez Państwową Inspekcję Pracy.

Przeczytaj też:
Chwila nieuwagi. Przed załadunkiem trzeba zaciągnąć hamulec

Nieuwaga kierowcy ciężarówki skończyła się szkodą 200 tys. euro.

 

75 milionów dolarów odszkodowania dla kierowcy ciężarówki, który został zmuszony do jazdy w godzinach nadliczbowych

Tę astronomiczną kwotę amerykańska firma transportowa JNM Express musi zapłacić byłemu pracownikowi, ponieważ zmusiła go to do pracy w godzinach nadliczbowych, zagrażając w ten sposób jego zdrowiu.

Rekordowe 21 000 euro grzywien podczas belgijskiej kontroli kierowców ciężarówek

Kierowcy najwyraźniej nie spodziewali się się, że w dobie coronawirusa służby kontrolne tak skrupulatnie będą sprawdzać ciężarówki.

 

Covidowa akcja MAN Truck dla kierowców w Rosji

MAN Truck & Bus Rosja prowadzi zakrojoną na szeroką skalę akcję, której głównym celem jest zwrócenie uwagi kierowców na indywidualne środki bezpieczeństwa w kontekście toczącej się walki z Covid -19.

 

Kierowca ciężarówki spowodował wypadek pod wpływem alkoholu

W dniu 11 października 2020 roku około godziny 20:00, na drodze A61 w kierunku Ludwigshafen, doszło do wypadku drogowego z obrażeniami ciała.

 

Polski kierowca ciężarówki we Włoszech - 9 naruszeń - 8000 euro kary

Jest 38-latkiem z Polski, został zatrzymany w Solignano w ramach kontroli prowadzonej przez lokalną Policję.

Porzucona ciężarówka dryfowała po rzece

Ciężarówka zarejestrowana w Hiszpanii pojawiła się dryfująca w rzece Río Sado (Portugalia). Gdzie jest kierowca nie wiadomo.

Stres za kółkiem: jak sobie z nim radzić?

Stresujesz się za kierownicą? Nie tylko Ty. Stres w pracy jest zjawiskiem powszechnym i nie omija kierowców zawodowych. Ważne pytania: jak działa na Ciebie i jak sobie z nim radzisz?

 

Kierowca ciężarówki stracił kontrolę nad swoim pojazdem i taranuje siedem samochodów i trzy motocykle

DAF XF z naczepą cysterną poważnie uszkodził kilka samochodów i budynek. Przyczyną - choroba kierowcy.

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL