Na Pomorzu powstanie pierwsza publiczna stacja tankowania skroplonego gazu ziemnego LNG

Barter LNG Sobanscy Transport

Punkt tankowania LNG powstanie w Lęborku, najpóźniej do lutego 2021 roku.

 

Infrastrukturę do tankowania dostarczy firma BARTER S.A. oraz zapewni stałe i nieprzerwane dostawy skroplonego gazu ziemnego LNG. Głównym odbiorcą, przynajmniej w początkowym okresie, ma być firma transportowa Sobanscy Transport. Wspólna wymiana dokumentów odbyła się w siedzibie firmy Sobańscy Transport w Wielkiej Wsi w obecności przedstawiciela firmy BARTER oraz właścicieli firmy Sobanscy Transport sp. z o.o.

- Niezmiernie cieszymy się, iż to właśnie BARTER będzie mógł dostarczyć firmie Sobanscy Transport nie tylko skroplony gaz ziemny, ale także rozwiązania techniczne. Nie jest to dla nas kolejna stacja – jest to kamień milowy w naszej działalności, ponieważ urządzenie, które zostanie dostarczone do lutego przyszłego roku – jest stacją w całości opartą o koncepcję i realizację firmy BARTER. To nasz kolejny wkład w rozwój branży LNG, dlatego cieszy nas, że to właśnie prywatne firmy z polskim kapitałem takie jak BARTER S.A. i Sobanscy Transport – rozwijają branżę LNG w Polsce - mówi Maciej Skowroński, koordynator ds. rozwoju rynku LNG w firmie BARTER S.A.

- Podpisanie umowy na budowę stacji tankowania i dostawy LNG to nasz kolejny krok w rozwoju agro transportu. Stacja tankowania LNG dostępna będzie dla pojazdów nie tylko naszej floty, ale wszystkich ciągników gazowych, które, miejmy nadzieje, szybko zaczną pojawiać się w regionie. Cieszymy się, że tą inwestycją północ Polski może przejść na rozwiązania bardziej przyjazne środowisku. Przechodząc na zasilanie gazem, zmierzamy w kierunku ekologii. Jest to dla nas - przewoźnika w branży agro – niezmiernie ważne. Jesteśmy w bliskim kontakcie z rolnikami i wiemy, jak negatywny wpływ zmiany klimatyczne mają na sektor rolnictwa. Zmiany temperatury, opadów i ekstremalne warunki pogodowe już teraz wpływają na wydajność plonów. Oprócz budowy stacji sukcesywnie wymieniamy flotę - właśnie na ciągniki LNG. Pierwsze pojazdy zasilane LNG działają już w terenie i z sukcesem promują eko transport. Docelowo planujemy przejść w każdym możliwym miejscu na skroplony gaz ziemny. Jest to dla nas nie tylko oszczędność finansowa, ale także eko podejście do biznesu, tak ważne zwłaszcza przy transporcie płodów rolnych z ekologicznych gospodarstw - dodaje Grzegorz Sobański, dyrektor Zarządzający w firmie Sobanscy Transport

Stacja tankowania LNG powstanie w Lęborku, w pobliżu drogi krajowej numer 6. Docelowo, będzie to stacja publiczna obsługująca wszystkie typy samochodów ciężarowych zasilanych LNG – tj. Volvo, IVECO i Scania. Najważniejsze cechy stacji to poziomy zbiornik o pojemności 30m3 LNG, dwuwężowy dystrybutor, saturacja gazu i autorski system automatyki i telemetrii. Oznacza to, iż w każdym momencie kontrolujemy wszelkie parametry tankowanego gazu.

Białostocka firma BARTER S.A. to firma ze 100% polskim kapitałem. Funkcjonuje w branży energetycznej od 1999 roku, głównie w dystrybucji gazu LPG oraz LNG. Spółka oprócz stacji do tankowania pojazdów, oferuje również instalacje do zasilania przemysłu w skroplony gaz ziemny wraz z nieprzerwanymi dostawami LNG.
Sobanscy Transport to firma rodzinna, specjalizująca się w transporcie płodów rolnych, transporcie międzynarodowym i spedycji. Firma funkcjonuje od 1989 roku i działa na obszarze całej Europy – przede wszystkim w Niemczech, Holandii, Belgii, Francji, Austrii, Włoszech.

Przeczytaj też:
Stacja LNG dla ciężarówek w podwrocławskich Bielanach

W Bielanach Wrocławskich otwarto pierwszą w Polsce komercyjną stację Shell LNG dla samochodów ciężarowych.

 

Sto nowych IVECO Stralis Natural Power z napędem CNG

IVECO wygrało przetarg na największe zamówienie ciężarówek na gaz ziemny w Ameryce Południowej.

 

Czy bum na ciężarówki gazowe się skończy? Unia krytykuje zwolnienie z Myta ciężarówek LNG i CNG

Przypadek brzmi trochę groteskowo, jednak to całkiem realna wiadomość. Chodzi o niemieckiego ministra transportu Andreasa Scheuera.

 

LNG – tania i czysta przyszłość transportu ciężkiego

Popularyzacja paliw alternatywnych w transporcie ciężkim, to ze względu na europejskie regulacje środowiskowe, nieodległa przyszłość.

 

Lidl Szwajcaria wspiera badania nad gazem syntetycznym do napędu ciężarówek

Lidl Switzerland zamierza w przyszłości użytkować swoje ciężarówki bez paliw kopalnych, opierając się m.in. na odnawialnym gazie syntetycznym jako źródle energii.

 

IVECO S-WAY Natural Power dla firmy AGROMEX

Iveco Poland przekazało firmie AGROMEX 20 ciągników siodłowych IVECO napędzanych gazem ziemnym.

 

Stacje LNG Citronex przyjmą zapłatę kartą DKV

Operator kart paliwowych DKV, poszerza sieć punktów, w których można płacić kartą. Dotyczy to stacji tankowania gazu ziemnego.

 

Grupa Żywiec rozpoczyna współpracę z OMEGA Pilzno. Piwo będą wozić ciężarówki LNG

W pierwszym etapie polska firma transportowa będzie dystrybuowała piwo za pomocą czterech IVECO Stralis NP napędzanych skroplonym gazem ziemnym (LNG). Celem wspólnego projektu jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz pyłów w dystrybucji piwa.

 

Pierwsze Volvo FH LNG w okolicy Moskwy

Na początku lipca w Volvo Group Truck Center Moskwa-Południe w Domodiedowie uroczyście przekazano ciągniki siodłowe Volvo FH LNG . Ciężarówki trafiły do ​​cementowozu ACR z regionu moskiewskiego.

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL