MAN chce podnieść rentowność. Planowana jest restrukturyzacja spółki

MAN Truck zwolnienia

Koncern MAN Truck & Bus produkujący ciężarówki i autobusy zamierza zwolnić do 9,5 tys. osób, czyli jedną czwartą pracowników.

 

Niemiecka spółka ma w Polsce dwie fabryki, jednak zwolnienia dotyczyć będą głównie zakładów w Niemczech i Austrii. Celem tych działań jest trwała poprawa sytuacji dochodowej firmy. Kryzys spowodowany koronawirusem pogorszył i tak już napiętą pod tym względem sytuację przedsiębiorstwa. W pierwszym półroczu firma MAN Truck & Bus wykazała stratę w wysokości 387 milionów euro. W celu realizacji planowanej transformacji zarząd przedsiębiorstwa zaproponowało dziś stronie reprezentującej interesy pracowników podjęcie negocjacji.

Zarząd MAN SE, w którym TRATON SE ma ok. 94,36% udziałów podjął decyzję o kompleksowej reorganizacji MAN Truck & Bus SE. Dzięki tej zmianie do 2023 r. planowane jest podniesienie rentowności i wypracowanie zysku operacyjnego do 1,8 miliarda euro.

- Stoimy przed ogromnymi wyzwaniami spowodowanymi rewolucją technologiczną w zakresie cyfryzacji, automatyzacji i alternatywnych układów napędowych. MAN Truck & Bus wymaga restrukturyzacji, aby zdecydowanie poprawić innowacyjność i rozwój cyfryzacji oraz zapewnić firmie stałą dochodowość. Dzięki tym działaniom zabezpieczamy przyszłość przedsiębiorstwo w szybko zmieniającym się świecie. Zarząd podejmie wszelkie starania, aby MAN nadal należał do najlepszych producentów autobusów i pojazdów ciężarowych na świecie. Dlatego zwróciliśmy się do organizacji reprezentujących pracowników z prośbą o przyjęcie naszego zaproszenia do rozmów - mówi nowy prezes Zarządu spółki MAN Truck & Bus SE, Andreas Tostmann.

Planowane działanie będzie wymagało gruntownej restrukturyzacji MAN Truck & Bus we wszystkich obszarach, w tym dostosowania sieci rozwoju i produkcji, a także znacznej redukcji zatrudnienia. Bieżące rozważania obejmują redukcję do 9500 miejsc pracy w Niemczech i Austrii, a także na całym świecie we wszystkich oddziałach firmy. W tym kontekście planowane jest przeniesienie niektórych procesów rozwojowych i produkcyjnych do innych lokalizacji. Oznacza to, że zagrożone są zakłady produkcyjne w Steyr oraz zakłady w Plauen i Wittlich.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL